AKTUALNOŚCI EKOMANIACY


Wycieczka


W 3 dniowej wycieczce zorganizowanej przy współpracy z biurem turystyki i podróży Juventus 25-26-27maj 2022 r brały udział następujący uczniowie z klasy: 3KC1, 3A1, 3SH1, 3TO1, 2A, 1A, 1G, 1H.  

Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii zwiedzając z przewodnikiem byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz w Oświęcimiu. Historia obozu Auschwitz jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywano i przekształcano. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Braliśmy również udział w praktycznej a zarazem terenowej lekcji geografii odkrywając tajniki Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Jednym z wielu punktów zwiedzania był Zamek w Olsztynie koło Częstochowy – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Uczniowie oprócz żywych lekcji historii i geografii aktywnie spędzili czas w Energylandi. W największym parku rozrywki w Polsce w rozlokowanym na ponad 40hektarach powierzchni, których atrakcje charakteryzują się specjalnie dobraną tematycznie dekoracją i scenografią na porę letnią.

Organizatorami i opiekunami wycieczki były:

E. Rogalska, B. Zaborowska, M. Święcicka

AKCJA SZLACHETNE ZDROWIE


W kalendarzu dni - świąt związanych ze zdrowiem jest bardzo dużo, aż 52. Jednak, gdy pomyślimy, iż dni w roku jest 365, to każdy z nich staje się cenny w promowaniu zdrowego trybu życia. Carpe diem chwytaj dzień i dbaj o własne zdrowie.

Wystarczy kilka prostych kroków, aby poprawić swoje nawyki żywieniowe.

- 1. Ogranicz spożycie soli

- 2. Używaj przypraw i ziół

- 3. Pożegnaj się z rafinowanym cukrem… na zawsze!

- 4. Wykorzystaj słodycz zawartą w owocach

- 5. Im więcej warzyw, tym lepiej

- 6. Częściej używaj piekarnika

- 7. Zdrowe nawyki żywieniowe: unikaj tłustego nabiału

- 8. Uważnie czytaj etykiety

- 9. Pożegnaj się z przetworzoną żywnością

- 10. Samodzielnie przygotowuj swoje posiłki wg zasad piramidy żywności  

Uczniowie klasy 2A i 4 H wykonali plakaty w ramach Akcji Szlachetne Zdrowie, jej głównym celem jest szerzenie świadomości na temat znaczenia, jakie ma zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. 

Zapraszamy do obejrzenia prac

i sprawdzenia wiedzy na temat zdrowego stylu życia Zdrowy styl życia - Prawda czy fałsz (wordwall.net)

Niech myśl z poezji Horacego Chwytaj dzień zachęci Was do tego, aby nie marnować czasu, a zdrowy styl życia stał się nie tylko utartą maksymą, ale systematycznym działaniem dającym ZDROWIE!

Zachęcamy do wykonania plakatu bądź fotografii [realistycznych produktów i przedmiotów] przedstawiającą piramidę żywienia i aktywności fizycznej (od 06.06.2022r.)

Edyta Zabielska

Barbara Zaborowska

Agnieszka Wilińska  

 

Zwolnieni z Teorii


Dzień Europy


Dzień Europy zwany także Dniem Unii Europejskiej to święto europejskich państw obchodzone corocznie 9 maja. Dzień ten został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu Schumana w 1950 roku. Co roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy. Działania te mają na celu informowanie i uświadamianie społeczeństwa na tematy związane z UE.

Młodsi i Starsi Ambasadorowie Parlamentu Europejskiego z naszej szkoły rozpoczęli obchody tego święta sadząc las w Leśnictwie Płoszyce. Odbył się także konkurs wiedzy o Unii Europejskiej . W ramach solidarności z Ukrainą niektórzy uczniowie i nauczyciele ubrali się w tym dniu w barwach żółtych i niebieskich.

9 maja, Dzień Europy, powinien być okazją do świętowania pokoju i jedności, ponieważ upamiętnia rocznicę Deklaracji Schumana, ustanowionej w celu zacieśnienia współpracy krajów europejskich – współpraca ta miała być środkiem, który posłuży uniknięciu wojny. Z tego względu tym bardziej przejmujące jest to, że Dzień Europy 2022 został przyćmiony przez zastraszającą wojnę w Ukrainie, która wiąże się z ogromnym ludzkim cierpieniem i destabilizuje nadszarpniętą pandemią koronawirusa gospodarkę w całej Europie.

 

 

Małgorzata Święcicka

Barbara Zaborowska

Świętuje Dzień Ziemi


Dzień Ziemi największe ekologiczne święto świata, obchodzone jest 22 kwietnia. Dodatkowo, ONZ wyznaczyła te datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. To coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. W naszej szkole uczniowie z klas 1O, 1G, 2A, 3KC1 przygotowali wystawę prac plastycznych związanych z tematyką Dnia Ziemi, członkowie SK PCK z klasy 3AH przygotowali gazetkę i zbierają przez cały rok baterie i plastikowe zakrętki. Natomiast młodsi Szkolni Ambasadorzy Parlamentu Europejskiego , członkowie Samorządów Uczniowskiego i uczniowie realizujący projekt eTwinning mieli możliwość 08.04.2022 sadzić sadzonki drzew na terenach leśnych Płoszyc. Opiekunami realizacji przedsięwzięć związanych z obchodami Dnia Ziemi w szkole są nauczyciele: M. Zalewska, E. Rogalska, E. Okowicka- Dyl, M. Tyszka, S. Kupis, M. Święcicka, A. Nol, B. Zaborowska

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska każdego dnia:  

1.Segregacji odpadów
2.Oszczędność wody i prądu
3.Korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu
4.Rezygnacja z używania plastiku i jednorazowych torebek
5.Świadome kupowanie produktów w tym spożywczych
6.Próba naprawy zepsutego sprzętu a nie jego wyrzucanie
7.Sadzenie drzew
 

Barbara Zaborowska




8 z 11

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl