AKTUALNOŚCI EKOMANIACY

Wycieczka przedmiotowo – turystyczna

Dnia 19-20-21 październik 2022r odbyła się szkolna wycieczka przedmiotowo – turystyczna, w której wzięli udział uczniowie z następujących klas: 1A, 1G, 1R, 1C, 1M, 1O, 1H, 2O, 3A. Celem wycieczki było przeprowadzenie i doświadczenie praktycznych lekcji geografii, chemii oraz edukacji dla bezpieczeństwa, a także realizacji krajowego programu GOZ( gospodarki obiegu zamkniętego) i Szkolnego Programu EPAS w Rezerwacie Kadzielnia i w Tatrzańskim Parku Narodowym. Zastosowanie zasad GOZ w życiu przyczynia się do ochrony naszej planety a także ogranicza jej nadmierną eksploatację. Pierwszego dnia przebywaliśmy w Rezerwacie Przyrody Kadzielnia w Kielcach, który jest usytuowany na terenie dawnego kamieniołomu. Położony jest na wysokości 295m n.p.m. W XVIIIw pozyskiwano tam wapień, który znalazł zastosowanie między innymi w budownictwie i hutnictwie. W rezerwacie tym znajduje się Skała Geologów , która jest ostańcem skalnym . Na terenie rezerwatu znajdują się podziemne trasy turystyczne, brama amfiteatru, schody do stacji tyrolki i tarasa spod której wypływa wodospad . Występują także jaskinie i schroniska. Drugiego dnia mieliśmy przyjemność z mapą w ręku i kompasem pokonywać trasę Doliny Kościeliskiej , w której między innymi zwiedzaliśmy Jaskinię Mylną. Położona jest w Raptawickiej Turni tuż nad polaną Pisaną. Ma dwa wejścia południowe 1098m n.p.m i północne 1084m n.p.m. przez które prowadzi czerwony szlak. Trzeciego dnia przyszedł czas na spędzenie w Energylanda . Jest to największy park rozrywki w Polsce, w którym znajduje się wiele atrakcji dla każdego. Niektóre atrakcje charakteryzują się specjalnie dobraną tematycznie dekoracją i scenografią . My trafiliśmy na Halloween – Smoczy Gród.

Wycieczka została zorganizowana przy współpracy z Biurem Turystyki i Podróży JUVENTUS, któremu serdecznie dziękujemy za przygotowanie bardzo interesującego programu wycieczki.

Opiekunowie wycieczki:
E. Rogalska, R. Lech, B. Zaborowska

Wycieczka edukacyjna do Lasów Państwowych

Dnia 7 października 2022r odbyła się wycieczka edukacyjna do Lasów Państwowych położonych w Płoszycach , które podlegają Nadleśnictwu Ostrołęka. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z następujących klas: 1O, 2O, 2G, 2A, 4CS, 4KC1,4AH. Celem wyjazdu było uczestniczenie w lekcji edukacja leśna, która obejmowała zagadnienia dotyczące wiedzy o ekosystemach leśnych, realizacji prawidłowej gospodarki leśnej przy założeniach trwałości i ciągłości lasów oraz Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju. Dowiedzieliśmy się również jaki gatunek drzewostanu występuje w lasach Płoszyce i praktycznie nauczyliśmy się obliczać, ile lat mają poszczególne drzewa. Zobaczyliśmy także klatki lęgowe dla ptaków, które są rozmieszczone w różnych punktach leśnych, a także widzieliśmy gniazdo bociana czarnego. Uzyskaliśmy wiedze jakie rodzaje runa leśnego i gatunków zwierząt występują, które z nich są pod ochrona i kto jest odpowiedzialny za dokarmianie zwierzyny leśnej. Utrwaliliśmy sobie również zasady ogólne bezpieczeństwa na terenach leśnych. Zajęcia z zakresu edukacji leśnej przeprowadził pracownik jednostek Lasów Państwowych Pan Arek, któremu serdecznie dziękujemy. Po interesującej lekcji edukacji leśnej przeszliśmy do działań praktycznych z zakresu ochrony środowiska, które polegały na sprzątaniu lasu w ramach akcji Sprzątanie Świata (Ziemi) - myślimy globalnie działamy lokalnie, którą realizuje szkolny program Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego. Uczniowie również mieli przyjemność integrować się podczas grzybobrania i ogniska.

Opiekunowie wycieczki to: B. Zaborowska, E. Rogalska, E. Sienkiewicz, M. Kacperek

B. Zaborowska

Światowy Dzień Jabłka

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka, w związku z tym po praz kolejny zorganizowaliśmy akcję rozdawania jabłek dla społeczności szkolnej. Oprócz pysznych i zdrowych owoców uczniowie przygotowali plakaty, z których można było dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat naszego rodzimego smakołyku, który jest ceniony przez konsumentów na całym świecie.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Kierownik Warsztatów Szkolnych - Elżbiety Stepnowskiej, która zorganizowała owoce oraz naszej wspaniałej młodzieży z klasy 1G, która przeprowadziła całą akcję obchodów Światowego Dnia Jabłka.

Ewa Okowicka

Szkolny Rajd Rowerowy

14 września 2022 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Rajdu Rowerowego "Śladami Adama Chętnika". Trasa prowadziła przez tereny pięknej kurpiowszczyzny na dystansie ok 40 km. Przejeżdżaliśmy między innymi przez Białobiel, Durlasy, Łodziska, Obierwię (gdzie mieliśmy dłuższy postój na odpoczynek i uzupełnienie spalonych kalorii), Przystań, Białobrzeg Bliższy. Mimo tego, że już tą trasą jeździliśmy to miło było nam "odkryć" po drodze nowo powstałe miejsce przyjazne dla rowerzystów i nie tylko, gdzie mogliśmy się na chwilę zatrzymać.

W rajdzie wzięło udział 21 uczniów z klas: 1H, 1C, 1R, 1G, 2A, 2H, 2O, 2G, 4CS, 4AH.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na następne rowerowe wyprawy!!!!!

Małgorzata Litwa

Zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz osób niepełnosprawnych

W czerwcu SK PCK zakończyło zbieranie plastikowych nakrętek, które zostały przekazane przedstawicielom ZHP w Ostrołęce. ZHP zbierało nakrętki w ramach Akcji charytatywnej: „Zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz osób niepełnosprawnych”. Całej społeczności szkolnej bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w akcje.

Opiekunowie akcji

Edyta Zabielska, Barbara Zaborowska