Rozstrzygnięcie konkursu „Świąteczne światełko dla środowiska” II edycja
Z przyjemnością informujemy, że konkurs „Świąteczne światełko dla środowiska” II edycja został rozstrzygnięty. W dniu 13 stycznia 2022 roku w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom.
Inicjatorem konkursu była grupa „Ekomaniacy”, która wraz z opiekunami
U. Kaliszewską, A. Stefańską, B. Zaborowską od 2 lat organizuje szkolne i międzyszkolne konkursy, kiermasze oraz akcje i działania ekologiczne związane z ochroną środowiska.
Tegoroczna edycja konkursu, polegała na wykonaniu drzewka z butelek PET oraz ozdób choinkowych z materiału nadającego się do recyklingu takich jak, (tektura, papier).
Do konkursu zakwalifikowało się 5 placówek oświatowych z naszego miasta.
Wszystkie zgłoszone zdjęcia wykonanych prac wzięły udział w losowaniu internetowym na portalu eostroleka.
Nagrody w 2 edycji konkursu „Świąteczne światełko dla środowiska” otrzymują:
- Internat ZSZ NR 2 w Ostrołęce za zajęcie I miejsca,
- Przedszkole Miejskie Nr 10 w Ostrołęce za zajęcie II miejsca
- ZSZ NR 4 w Ostrołęce za zajęcie III miejsca
Dyplomy za udział w konkursie, otrzymało:
- Przedszkole Miejskie NR 18 w Ostrołęce
- I LO w Ostrołęce
Za ufundowanie nagród dziękujemy Pani Małgorzacie Święcickiej opiekunowi sklepiku szkolnego działającego przy spółdzielni uczniowskiej Ekonomik.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w naszych przyszłych konkursach.
Organizatorzy:
U. Kaliszewska
A. Stefańska
B. Zaborowska
Regulamin konkursu „Świąteczne światełko dla środowiska” II edycja
Celem inicjatywy jest troska o nasze środowisko, a w szczególności zmniejszenie wpływu odpadów. Chcemy uświadomić społeczeństwo, że wiele odpadów, które wyrzucamy, nadaje się do ponownego wykorzystania.
Zachęcamy do stworzenia świątecznej choinki z materiałów nadających się do recyklingu, czyli z plastikowych butelek PET.
Jest to druga edycja naszego konkursu, w tym roku prócz drzewka z butelek prosimy o wykonanie również ozdób choinkowych z materiału nadającego się do recyklingu takich jak, (tektura, papier).
Do udziału zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola, rady osiedli, członków lokalnych stowarzyszeń, nadleśnictwa, samorządy, instytucje lokalne, miłośników przyrody i regionu.
Przyłączcie się do nas, niech przed każdą placówką powstanie drzewko, które rozbłyśnie świątecznym światełkiem w dniu 19-12-2022r. o godzinie 16:00, jako symbol troski o środowisko w naszym regionie.
Potwierdzeniem udziału w inicjatywie jest wykonanie drzewka i ozdób choinkowych, zrobienie zdjęcia i przesłanie na adres: ST@zsz4.ostroleka.edu.pl do dnia 22-12-2022r.
Wszystkie zgłoszone zdjęcia wezmą udział w losowaniu internetowym.
Dla zwycięzców przewidziane są nagrody rzeczowe.
14 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Grupa „EKOMANIACY” wraz z opiekunami A. Stefańską, U. Kaliszewską, B. Zaborowską
i M. Święcicką podjęli inicjatywę dotyczącą ekologii i ochrony środowiska.
Uczniowie nagrali spot reklamowy zachęcający do troski o czyste powietrze, oraz zorganizowali w szkole kampanię edukacyjną pt. „Chcemy oddychać czystym powietrzem- Masz na to wpływ!!!”.
Celem podniesienia poziomu wiedzy oraz pogłębienie świadomości i zwiększenie zainteresowania młodzieży problematyką zanieczyszczeń atmosfery, przygotowali ulotki z działaniami, jakie każdy może podjąć by przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Podczas przerw zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w akcji związanej z troską o czyste środowisko i powietrze.
Przygotowali również gazetkę szkolną dotyczącą smogu i jego wpływu na zdrowie.
Zaś uczniowie z klas: 1A, 1H, 1M, 1S, 1O, 2O, 2H, 2S, 3S, 4SH1, 4AH aktywnie uczestnicząc w lekcjach ekologicznych w ramach realizacji GOZ na przedmiotach: Edukacja Dla Bezpieczeństwa, Geografia i Zajęciach z wychowawcą, podjęli wyzwanie związane z hasłem przewodnim kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pt. „Zadbaj o swój kawałek nieba”.
Omawiali przyczyny zanieczyszczeń atmosfery, ich wpływ na zdrowie. Rozwiązywali karty pracy, w której odpowiadali na następujące pytania:
1. Wymienić źródła zanieczyszczeń atmosfery i podać do każdego przykłady.
2. Podać skutki zanieczyszczenia powietrza dla człowieka, zwierząt i roślin.
3. Wymienić sposoby ochrony atmosfery przed emisją zanieczyszczeń wprowadzane przez: własne gospodarstwo domowe, władze gminy/ miasta oraz państwo.
4. Wyjaśnić hasło: „Nie pal śmieci dbaj o dzieci”
5. Ułożyć inne hasła propagujące czyste powietrze.
Wiedząc, że zanieczyszczenie powietrza nie jest tylko problemem lokalnym, ale globalnym, ponieważ powietrze nie zna granic, a oddychanie czystym powietrzem to podstawowe warunki naszego życia. EKOMANIACY wspólnie z członkami SK PCK i EPAS zasadzili rośliny pyłochłonne w ogródku szkolnym i salach lekcyjnych.
Bo każde, nawet najdrobniejsze działanie, związane z ochroną środowiska, wpływa pozytywnie na jego stan. Nawet, jeżeli nie widać tego w danym momencie.
Organizatorzy:
Urszula Kaliszewska
Barbara Zaborowska
Konkurs „ Zbiórka butelek plastikowych PET”
Grupa „EKO-maniaków” z klasy 3S wraz z opiekunami, Panią Urszulą Kaliszewską, Agnieszką Stefańską, Barbarą Zaborowską organizują międzyklasowy konkurs „ Zbiórka butelek plastikowych PET po napojach, lub wodzie mineralnej - zielone”.
Uwaga! Butelki plastikowe mają być niezgniecione z zakrętami.
Celem konkursu jest propagowanie idei recyklingu.
Do udziału w rywalizacji zachęcamy wszystkie klasy z naszej szkoły oraz osoby indywidualne.
Zbiórka butelek prowadzona jest od 8 listopada 2022 r. do 2 grudnia 2022r., w sali 32,
Pani U. Kaliszewska, sala 37 Pani A. Stefańska, 40 Barbara Zaborowska.
Podsumowanie i zakończenie Konkursu odbędzie się 13 grudnia 2022 r.
Laureaci zostaną wyłonieni spośród wszystkich klas biorących udział w konkursie.
Przewidziane są dyplomy oraz nagrody.
Urszula Kaliszewska
„Myślę Globalnie Działam Lokalnie”
W dniach 2 - 4.11.2022 na przedmiotach : geografii i zajęć z wychowawcą w klasach: 1O, 1S, 3S, 4A1, 4AH odbyły się lekcje poświecone gospodarce obiegu zamkniętego (GOZ) w ramach idei „ Myślę Globalnie Działam Lokalnie”. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności plastycznych podczas przedstawiania kart pracy, prezentacji multimedialnej oraz wykonywania prac plastycznych . Młodzież podzielona na grupy miała do wykonania następujące zadania:
Zastosowanie GOZ w naszym codziennym życiu: w domu, w szkole, w miejscowości w której mieszkam i chodzę do szkoły, w gminie, w powiecie, w województwie, w państwie oraz na świecie. Zastosowanie GOZ w naszym codziennym życiu: w domu, w szkole, w miejscowości w której mieszkam i chodzę do szkoły, w gminie, w powiecie, w województwie, w państwie oraz na świecie.
W naszej szkole jest szereg działań realizowanych w ramach GOZ między innymi są to:zbiórka plastikowych zakrętek , butelek , baterii, makulatury, telefony komórkowe, prowadzona jest segregacja odpadów, przeprowadzane są konkursy ekologiczne i organizowane wystawy prac plastycznych oraz stroików świątecznych ( wielkanocne i bożonarodzeniowe) , a także wykonywane gazetki w gablotach szkolnych , organizowane są rajdy rowerowe , wycieczki przedmiotowo – turystyczne, akcje charytatywne dla Dzieci z Domu Dziecka, Kolorowej Szkoły, dla zwierząt w schronisku, prowadzony jest także sklepik szkolny, w którym są sprzedawane produkty od lokalnych dostawców, mające dłuższy okres ważności oraz lepszej jakości, szkoła również zakupiła torby wykonane z materiału wielokrotnego użytku, które wręczamy uczniom jako nagrody w konkursach szkolnych, a także na zakończenie roku szkolnego dla uczniów, którzy maja świadectwo z wyróżnieniem. Od tego roku szkolnego 2022/2023 zostało założone koło Ekologiczne EKOMANIACY / GOZ. Nauczyciele przeprowadzający zajęcia z GOZ : A. Stefańska, B. Zaborowska, U. Kaliszewska, M. Święcicka.