DORADZTWO ZAWODOWE


16 Ogólnopolski Tydzień Kariery


W październiku obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Kariery. Jak co roku nasza szkoła brała czynny udział w tym wydarzeniu. Działania, jakie podjęliśmy to:

- lekcje zawodoznawcze związane z popularyzowaniem orientacji i poradnictwa zawodowego oraz idei świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej.

-16 października uczniowie klas 5, 3, 2 wraz z nauczycielami uczestniczyli w Targach Pracy i Przedsiębiorczości w Warszawie.

Młodzież miała możliwość porozmawiać z doradcami zawodowymi i przedstawicielami różnych instytucji o tym, jak wygląda praca w firmie, jakie rekrutacje są aktualnie przeprowadzone, jak wygląda rozwój w danej firmie.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w konferencjach takich jak: Aktywizacja młodzieży i osób bezrobotnych: rozwój i zatrudnienie w kontekście kluczowych kompetencji przyszłości. Pierwsze kroki na polskim rynku pracy: CV, rozmowa kwalifikacyjna, oferty pracy. Fundacja Empowerment. Szukanie pracy przy pomocy social mediów.

- zorganizowaliśmy spotkanie dla uczniów klas 8 ze szkół podstawowych nr 5 i 1 w Ostrołęce. Mottem przewodnim naszego wydarzenia było hasło: „Matematyka niezbędna w zawodzie”.

Naszym celem było uświadomienie, jak bardzo ważna i potrzebna jest matematyka w życiu codziennym i zawodowy. A logicznego myślenia można nauczyć się na lekcjach matematyki.

Poprzez przygotowane gry i zabawy chcieliśmy pokazać, że matematyka bardzo często pojawia się w naszym codziennym życiu.

Zaś na przygotowanych stanowiskach zawodowych młodzież mogła spróbować swoich umiejętności matematycznych pod kontem przyszłej pracy w danym zawodzie.

Udział w konkursach miał na celu zmotywowanie uczestników do podjęcia określonej aktywności, okazał się też doskonałą okazją, aby uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności.

Po wykonaniu zadania każdy otrzymał drobne upominki i nagrody. Był to intensywny i bardzo wesoły czas, wszyscy dobrze się bawiliśmy. A matematyka na wesoło wcale nie była trudna.

Sponsorami nagród był:
1. Sklepik szkolny – opiekun Pani M. Święcicka
2. Mini Bistro
3. Kierownik praktycznej nauki zawodu –Pani A. Słota
4. Stowarzyszenie Razem dla Czwórki  

Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy przygotowali to wydarzenie.

Organizator: Urszula Kaliszewska  

Targi Pracy i Przedsiębiorczości


W październiku młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyła w Targach Pracy i Przedsiębiorczości w Warszawie.

Targi to dobry sposób, aby poznać atrakcyjne oferty pracy i pozostawienia swojego CV na stoisku danej firmy.

Młodzież miała możliwość porozmawiać z doradcami zawodowymi i przedstawicielami różnych instytucji o tym, jak wygląda praca w firmie, jakie rekrutacje są aktualnie przeprowadzone, jak wygląda rozwój w danej firmie.

Dużą popularnością cieszyło się stoisko, na którym każdy mógł zrobić profesjonalne zdjęcie do CV.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w konferencjach takich jak:
- Aktywizacja młodzieży i osób bezrobotnych: rozwój i zatrudnienie w kontekście kluczowych kompetencji przyszłości.
- Pierwsze kroki na polskim rynku pracy: CV, rozmowa kwalifikacyjna, oferty pracy. Fundacja Empowerment.
- Szukanie pracy przy pomocy social mediów.
- CV, które jest przepustką do rozmowy z pracodawcą. W jaki sposób stworzyć dobre dokumenty aplikacyjne? .

Organizator:
Urszula Kaliszewska

WYCIECZKA DO AGRANY


13 września uczniowie klasy 3M mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić zakład produkcyjny AGRANA Fruit Polska, jeden z pięciu zakładów firmy AGRANA w Polsce. AGRANA specjalizuje się w przetwarzaniu owoców na półprodukty, które są wykorzystywane w produkcji soków, jako dodatki do lodów i ciastek, a także w przemyśle mleczarskim.

Podczas wycieczki uczniowie zobaczyli, jak wygląda zakład od wewnątrz, poznając szczegóły linii produkcyjnych, przetwórstwa owoców, tworzenia wsadów i pulp, a także sortowni. Mogli obserwować cały proces – od skupu, zamrażania, sortowania, aż po przygotowanie owoców i warzyw jako surowców do dalszej produkcji komponentów owocowych i warzywnych.

Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli wyjątkową okazję do degustacji przetworów owocowych, podczas której każdy mógł skomponować swój własny, pyszny jogurt z owocami! Była to doskonała okazja, aby na własnym podniebieniu poczuć efekty pracy, którą zobaczyli podczas zwiedzania zakładu. Ta interaktywna część wycieczki dostarczyła wszystkim wiele radości i była pysznym zwieńczeniem dnia pełnego nowych doświadczeń.

To była niezwykle pouczająca i inspirująca wycieczka, która na pewno na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników!

Wycieczka odbyła się w ramach Doradztwa zawodowego. 

Milena Tyszka, Ewa Okowicka - Dyl

 

WYCIECZKA DO WYŻSZEJ SZKOŁY ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ W OSTROŁĘCE


W dniu 19 kwietnia uczniowie klas 2, 3 i 4 wraz z opiekunami uczestniczyli w dniu otwartym w siedzibie WSAP w Ostrołęce

Młodzież zapoznała się z ofertą dydaktyczną Uczelni, którą przedstawiła Pani Rektor- prof. WSAP dr Łucja Lisiecka.

Uczniowie wysłuchali również wykładu pt. "Karanie za nękanie. Mowa nienawiści, hejt i dozwolona krytyka w Internecie ".

Wykład poprowadziła Ada Tymińska - związana zawodowo z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Podczas wykładu omawiane były pojęcia takie jak: hejt, krytyka i oczernianie.

Prelegentka zwróciła uwagę, iż dozwolona krytyka, nie jest bezwarunkowa i zawsze musi mieścić się zarówno w granicach prawa, jak i być w zgodzie z normami społecznymi.

Zaś każdy przejaw mowy nienawiści jest hejtem, ale nie każdy hejt mową nienawiści.

Kaliszewska Urszula

WARSZTATY SOMMELIERSKIE


Po raz kolejny w naszej szkole mieliśmy wielką przyjemność gościć wspaniałą, pełną pasji i zaangażowania osobę, która chciała podzielić się wiedzą z naszą młodzieżą. Uczniowie uczestniczyli w fantastycznych warsztatach sommelierskich prowadzonym przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Młodzież zgromadzona na spotkaniu pozyskała mnóstwo cennych informacji na temat serwisu wina, sztuki food pairingu oraz miała okazję uczestniczyć w degustacji wina... oczywiście bezalkoholowego. Było to nie tylko wyjątkowe doświadczenie edukacyjne, ale także okazja do odkrywania nowych smaków i aromatów. Dziękujemy Panu Łukaszowi za niezwykle interesujące i pouczające spotkanie!

Spotkanie odbyło się w ramach WSDZ 

Ewa Okowicka- Dyl




1 z 13

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl