DORADZTWO ZAWODOWE


DZIEŃ EKONOMISTY


10 kwietnia 2025 r. nasza szkoła stała się areną ekonomicznej rywalizacji! Zorganizowaliśmy ekonomiczne zawody, w których zmierzyli się uczniowie z klasy III i IV technikum w zawodzie technik ekonomista oraz zaproszeni goście z klasy VIII ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Ostrołęce.

Na początku Ola i Patrycja przedstawiły krotką informację uczniom z podstawówki o zawodzie technika ekonomisty oraz obejrzeliśmy kronikę z pracy SU EKONOMIK w naszej szkole. Chcąc przybliżyć czego się uczymy prowadzący zaprosili chętnych uczniów ze szkoły podstawowej do stanowisk komputerowych. Losowali zadanie do wykonania, a z pomocą służyli im koleżanki i koledzy z technikum. Mieli możliwość poznać programy księgowe na których ekonomiści pracują.

W następnym etapie dnia ekonomisty uczniowie ze szkoły podstawowej przystąpili do quizu ekonomicznego a przeprowadziła go Pani Swietłana Kupis. Zmierzyli się również z matematyką rozwiązując quiz matematyczny przygotowany przez nauczyciela matematyki Panią Grażynę Napiórkowską

Nasi ekonomiści również sprawdzili swoją wiedzę przystępując do konkursu ekonomicznego rozwiązując test, który przygotowała i udostępniła Pani Małgorzata Złotkowska.

Nie zabrakło też drużyn rywalizujących ze sobą . Mieli między innymi za zadanie rozwiązać krzyżówkę z hasłem EKONOMISTA, dopasowaniu do skrótów – nazwy dokumentu , zliczeniu monet i podaniu prawidłowego wyniku.

Każde wyzwanie wymagało nie tylko wiedzy i znajomości zagadnień ekonomicznych, ale także nieco sprytu i pomysłowości. Rywalizacja była zacięta, a emocji nie brakowało!

Gratulacje za zaangażowanie i pomysłowość oraz wiedzę z ekonomii należą się wszystkim zespołom, które wzięły udział w tej wyjątkowej zabawie!

Ostatnim konkursem był KONKURS MODY BIZNESOWEJ w kategorii kobieta i mężczyzna, w którym zaprezentowali się uczniowie z klasy 4 technikum a głosowali uczniowie ze szkoły podstawowej.

Zwycięzcy za wykonane poprawnie zadania , konkursy , gry i zabawy otrzymali atrakcyjne nagrody, słodkości, oraz kupony podarunkowe ufundowane przez SU EKONOMIK oraz Radę Rodziców za które bardzo dziękujemy.

Przygotowaniem wydarzenia zajęli się wszyscy uczniowie z klasy IV technikum ekonomicznego.

Szczególne podziękowania dla:

Aleksandry Modzelewskiej, Patrycji Śliwki, Natalii Malon, Joanny Wyszyńskiej, Darii Łaszczych, Marty Parzuchowskiej, Szymonowi Małż, Wiktorowi Zalewskiemu, Bartoszowi Orzech, Olafowi Radzińskiemu, Mikołajowi Zera.

Prowadzącymi zaś byli Ania Banaś i Robert Gadomski z klasy 3 technikum.

Wielkie brawa za świetną organizację.

Dziękuję wszystkim uczestnikom, organizatorom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia. Dzień Ekonomisty był prawdziwym świętem wiedzy i praktyki a przede wszystkim dobrej zabawy.

Małgorzata Złotkowska

Realizowane w ramach WSDZ

Sernik Wielkanocny


Z ogromną radością dzielimy się z Wami relacją z wydarzenia, które już od siedmiu lat wpisuje się w tradycję naszej szkoły – konkursu na Wielkanocne Wypieki!

W tym roku motywem przewodnim były serniki, a konkurs – jak zawsze – przyciągnął grono pasjonatów słodkości. Cieszy nas szczególnie fakt, że inicjatywa ta stała się interdyscyplinarna – do rywalizacji stanęli nie tylko uczniowie kierunków związanych z żywnością, ale również ci, którzy na co dzień zgłębiają tajniki ekonomii!

Wypieki, które pojawiły się na konkursowych stołach, zachwyciły nas swoją pomysłowością, kunsztem wykonania i – co najważniejsze – smakiem!

Oto laureaci tegorocznej edycji:

I miejsce – Zuzanna Walkowiak
II miejsce – Julia Stachurska
III miejsce – Arhip Tereschenko
Jury przyznało także wyróżnienia, które trafiły do:
Uliany Vovochenko, Weroniki Wojciechowskiej i Małgorzaty Głażewskiej.  

Dzisiejszy konkurs był wyjątkowy również z innego powodu – nad jego przebiegiem czuwało Jury złożone z naszych absolwentów. Ich obecność była dla nas wzruszająca i inspirująca. Dziękujemy Wam, że nadal jesteście częścią naszej społeczności i z taką sympatią wracacie do szkolnych murów, wspominając „dawne czasy”.

Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych Partnerów konkursu, którzy wsparli organizację tego wydarzenia: Zespół Młynów Jelonki , Piątnica , YATO Polska , NIKKO SUSHI Ostrołęka, Słodka OKejka oraz Parys Cafe – dziękujemy za Wasze serce, zaufanie i wspólną radość tworzenia czegoś pięknego!

Konkurs odbył się w ramach WSDZ 

Ewa Okowicka- Dyl Milena Tyszka

Spotkanie młodzieży szkół o profilu ekonomicznym z praktykami „Obciążenia publicznoprawne przedsiębiorstw – ujęcie praktyczne” 26 marca 2025 roku


W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie oraz przynależnością do Klubu Nauczycieli Przedmiotów Ekonomicznych uczniowie z klasy 4A i 5A wraz z nauczycielami brali udział w spotkaniu młodzieży szkół o profilu ekonomicznym z praktykami nt.: „Obciążenia publicznoprawne przedsiębiorstw – ujęcie praktyczne”.

Podczas spotkania poruszone zostały następujące zagadnienia:

1. Odpowiedzialność podatkowa za zobowiązania podatkowe na przykładzie podatków kosztowych.
Referent: Cezary Pieńkosz – doradca podatkowy
2. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i możliwe formy jej opodatkowania, czyli co to jest estoński CIT oraz jak opodatkowane są dochody udziałowca – analiza przypadków
Referent: Katarzyna Tomala – doradca podatkowy.
3. Podatek od towarów i usług – zasady jego działania (wybrane zagadnienia)
Referent: Małgorzata Mazurkiewicz – biegły rewident
4. Należności wpłacane przez pracodawcę do ZUS, PFRON i instytucji finansowej obsługującej PPK – najciekawsze przypadki z list płac
Referent: Elżbieta Młynarska-Wełpa – specjalista w zakresie płac

Prelegentami byli praktycy, którzy na co dzień zajmują się wyżej wymienionymi zagadnieniami w różnych podmiotach gospodarczych

W trakcie 4,5 godzinnego spotkania zorganizowany został również krótki konkurs z wiedzy kadrowo – płacowej i o podatkach dla uczniów szkół ekonomicznych biorących udział w konferencji.

Organizatorzy konferencji przekazali wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaświadczenia z udziału w konferencji.

Spotkanie realizowane w ramach WSDZ

Małgorzata Złotkowska

WIZYTA EKONOMISTÓW NA PRAKTYCZNEJ LEKCJI W URZĘDZIE SKARBOWYM


W dniu 19 marca 2025 r. w ramach programu DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ekonomiści z klasy 4A wraz z opiekunami Małgorzatą Złotkowską i Joanną Skarzyńską odwiedzili Urząd Skarbowy w Ostrołęce.

Wszystkich zebranych powitał Pan Piotr Jabłoński zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego a warsztaty dla uczniów poprowadziła Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Pani Teresa Nakielska.

Uczniowie zapoznali się z obowiązującym systemem podatkowym w Polsce, formami rozliczeń podatników w zależności od wyboru formy opodatkowania oraz o usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) jako najprostszym sposobie na rozliczenie PIT. 

Podatnicy, którzy zalogują się do e-Urzędu Skarbowego za pomocą form dostępnych w ramach login.gov.pl mogą korzystać nie tylko z usługi Twój e-PIT ale także z wszystkich pozostałych e-usług oferowanych przez Krajową Administrację Skarbową w e-US.

Pani Kierownik zachęcała do logowania się do e-Urzędu Skarbowego Profilem Zaufanym, e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dzięki temu można korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-US. Można m.in. sprawdzić swoje dotychczasowe rozliczenia z urzędem, zweryfikować status zwrotu podatku, lub zapłacić podatek, także za pomocą systemu płatności BLIK.

Wspomniała również o e-korespondencji w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki e-korespondencji podatnicy mają możliwość odbierania i wysyłania pism ze swojego konta w e-Urzędzie skarbowym. Funkcjonalność ta pozwala załatwić większość spraw podatkowych w szybki i prosty sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Dzięki e-korespondencji zaświadczenia o dochodach, przychodach, czy o braku zaległości możemy uzyskać w serwisie bezpłatnie w zaledwie w kilka minut. Usługę można aktywować np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

Spotkanie realizowane w ramach WSDZ

Małgorzata Złotkowska

Dzień Przedsiębiorczości


W dniu 19 marca uczniowie klas 2A i 3S wzięli udział w programie „Dzień Przedsiębiorczości”.

Jest to program jednodniowych wizyt w firmach lub instytucjach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Program sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Klasa 2A odwiedziła Wojewódzki Urząd Pracy w Ostrołęce. Młodzież miała możliwość poznać strukturę urzędu i dowiedzieć się, na czym polega praca na wybranych stanowiskach.

Podczas wizyty uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat wybranego zawodu. Obserwacja stanowiska pracy i bezpośredni kontakt z osobą, która tę pracę wykonuje dała możliwości pogłębienia wiedzy o danym zawodzie, a także zdobycia informacji o tym, jakie cechy i umiejętności są niezbędne do jego wykonywania.

Uczniowie klasy 3S wraz z wychowawcą odwiedzili Urząd Miasta w Ostrołęce. Prezydent Miasta Ostrołęka – Pan Paweł Niewiadomski opowiedział uczniom o swojej pracy, odpowiedział na zadane przez uczniów pytania oraz oprowadził uczniów po Urzędzie. Podczas wizyty młodzież poznała, jakie wydziały są w Urzędzie i jakie sprawy mogą tam załatwić.

Dziękujemy instytucjom, które poświęciły swój cenny czas naszym uczniom i pomogły zweryfikować wyobrażenia o wymarzonym zawodzie.

Działanie w ramach WSDZ.

Urszula Kaliszewska, Małgorzata Święcicka




1 z 15

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl