Zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz osób niepełnosprawnych

Szkolne Koło PCK wraz ze SK ekologicznym „ EKOMANIACY” oraz EPAS w ZSZ Nr4 prowadzą akcję charytatywną – „Zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz osób niepełnosprawnych”. Akcja charytatywna polega na zbiórce plastikowych nakrętek. W dwóch budynkach naszej szkoły na Traugutta i Parkowej na piętrach znajdują się oznaczone, plastikowe pojemniki do których można wrzucać plastikowe nakrętki.

Opiekunowie akcji zachęcają całą społeczność szkolną do aktywnego udziału w akcji i z góry dziękujemy.

Pamiętajmy!!!

„Robiąc tak niewiele, tak wiele pomagamy” 

 

Edyta Zabielska

Dzień Dziecka – 1 czerwca

Dzieci w naszym kraju mają wiele szczęścia, ponieważ panuje pokój. Mogą chodzić do bezpiecznych szkół i korzystać z licznych atrakcji. Obchody Dnia Dziecka mają charakter zabawy i spędzania czasu z bliskimi. Z tej okazji członkowie SK PCK i eTwinning z naszej szkoły postanowili obdarować słodkościami uczniów, którzy uczą się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Ostrołęce.

Opiekunowie akcji:B.Zaborowska, E. Okowicka- Dyl

Znamię- znam je- Profilaktyka Czerniaka

14 kwietna na zajęciach godziny z wychowawcą w klasie 4AH członkowie SK PCK wraz z szkolną pielęgniarką Panią Hanną Kozikowską przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dotyczące Czerniaka. Materiały edukacyjne zostały wykorzystane podczas zajęć dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrołęce. Uczniowie obejrzeli krótki film pt.: Znamię- znam je. Dzięki tej lekcji pogłębili wiedzę na temat Czerniaka. Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Wywodzi się z komórek barwnikowych, skóry lub błon śluzowych (np. sromu, odbytu, jamy ustnej) lub z błony naczyniowej gałki ocznej.. Zapadalność na czerniaka jest największa wśród rasy białej ze względu na jasny fenotyp skóry (jasną karnację, jasny kolor włosów i oczu, obecność piegów, łatwe uleganie oparzeniom słonecznym). Objawy czerniaka zależą od stopnia jego rozwinięcia. W postaci wczesnej zmiany są płaskie, niesymetryczne, o niejednolitym kolorze i nieregularnych, poszarpanych brzegach. Przy postaci zaawansowanej zmiany są często uwypuklone ponad poziom skóry, a czasami również owrzodziałe z sączącą się wydzieliną podbarwioną krwią.

B. Zaborowska, H. Kozikowska

ZAKRĘCONA AKCJA !!! -ZBIERAMY PLASTIKOWE ZAKRĘTKI - RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

 

Szkoła, realizując program „Ostrołęka wolna od plastiku” zbierała w roku szkolnym plastikowe zakrętki . Członkowie SK PCK z klasy 4AH postanowili zebrane zakrętki przekazać do miejskiego, wspólnego pojemnika. Całej społeczności szkolnej dziękujemy za wspólne zaangażowanie i zbieranie zakrętek. 

 

Organizatorzy akcji:
B.Zaborowska, E.Zabielska, E. Rogalska

„Profilaktyka próchnicy zębów dla młodzieży”

W dniu 24.03.2023r. w naszej szkole dla uczniów z poszczególnych klas i członków SK PCK w ramach realizacji Programu wychowawczo – profilaktycznego odbyły się warsztaty przeprowadzone przez specjalistów z Luxmed Sp. z o.o. , który realizuje obecnie na terenie województw mazowieckiego program edukacyjny profilaktyki próchnicy dla młodzieży szkolnej (w wieku 15-19 lat) o nazwie „Zęby na Lux - program profilaktyki próchnicy”. Program ten rekomendowany jest przez Ministerstwo Zdrowia i pozytywnie zaopiniowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a finansowany jest z funduszy Unijnych. Co najważniejsze działania prowadzone w projekcie są zgodne z podstawą programową przedmiotów takich jak: edukacja dla bezpieczeństwa, biologia czy wychowanie fizyczne, a także zajęcia z wychowawcą. W ramach Projektu „Zęby na Lux” przeprowadzone zostały bezpłatne zajęcia edukacji zdrowotnej, po odbyciu których chętni uczniowie mogli skorzystać z dobrowolnego profilaktycznego badania stomatologicznego. Tematyka warsztatów edukacyjnych obejmowała zagadnienia związane z zachowaniami zdrowotnymi młodzieży, ze stylem życia sprzyjającym zdrowiu, działaniami z obszaru profilaktyki stomatologicznej oraz promocji zdrowia jamy ustnej. Na koniec został zorganizowany konkurs dla uczestników. Zwycięzcy 3 pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe. Dodatkowo wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają markowy zestaw produktów do pielęgnacji jamy ustnej.

 

Barbara Zaborowska

 

Podstrony

 ...

 

Kontakt:

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
ul. Traugutta 10, 07-410 Ostrołęka

tel: (29) 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl