Wspieramy zwierzaki w Schronisku CANIS w Kruszewie

Klasa 3S i klasa 4AH realizując projekt Emp@tyczna Klasa , a także członkowie SK PCK i S.U. EKONOMIK postanowili pomóc schronisku dla zwierząt. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który był 5 grudnia wolontariusze 8 grudnia odwiedzili schronisko dla zwierząt CANIS. Przekazali zakupioną karmę dla psiaków, a także spędzili z nimi wolny czas. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ponieważ jest naprawdę wyjątkowym stworzeniem. Potrafi skutecznie poprawić nam nastrój. Dzieje się tak dlatego, że podczas kontaktu z nim nasz organizm wydziela endorfiny (hormony szczęścia). Im jest ich więcej, tym niższym poziom odczuwanego stresu. Psy świetnie wyczuwają ludzkie nastroje. Gdy jest Ci smutno, zwierzak najczęściej odwzajemnia to i nie przeszkadza zachęcaniem do zabawy. Z kolei, gdy Ty tryskasz radością – on również. Obecność psa wpływa kojąco na ludzką psychikę. Decyduje o tym wiele czynników. Jednym z nich jest radość, jaką daje człowiekowi zabawa ze zwierzęciem. Szczęśliwy pies może swoim zachowaniem i przybieranymi wyrazami pyska zapewnić Ci całkiem niezły ubaw… i to kompletnie za darmo.

Mówi się, że śmiech to zdrowie. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że posiadanie psa to inwestycja w dłuższe życie. Z tego powodu należy o psiaki odpowiednio dbać i właściwie żywić, a czasem też nagradzać ulubionymi przysmakami. W schronisku czeka wiele psiaków do adopcji. Można tez adoptować psiaki na odległość . Jest prowadzona taka Akcja pt. „wspieraj zwierzaki. Adoptuj psiaki na odległość” przez schronisko CANIS.

 

Organizatorzy Akcji:

B.Zaborowska, A.Stefańska, U.Kaliszewska, M.Święcicka, B.Parzych

„ Patrz na dziecko sercem. Dostrzegaj serce w dziecku i dziecko w sercu”. Janusz Korczak

W myśl tego cytatu Społeczność szkolna ZSZ nr 4 jak, co roku postanowiła z okazji Mikołajek i nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przygotować prezenty świąteczne dla Dzieci przebywających w Placówce Pieczy Zastępczej „Korczakówka ” oraz dla Dzieci uczęszczających do Kolorowego: przedszkola, niepublicznej szkoły podstawowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy w Ostrołęce. Nasi uczniowie prężnie działający w szkolnych organizacjach wraz z opiekunami takich jak : Samorząd Szkolny , Spółdzielnia Uczniowska” EKONOMIK”, S.K PCK, Wolontariat, S.K. Caritas, S.K. Misyjne, S.K. Ekomaniacy/GOZ oraz programy i projekty realizowane w szkole: EPAS, Emp@tyczna Klasa, a także Zwolnieni z Teorii i eTwinning przeprowadzili szereg akcji charytatywnych dzięki, którym mogli zostać świętym Mikołajem dla obdarowanych prezentami Dzieci. Dziękujemy bardzo Sps Handel w Ostrołęce za przekazanie szkole torebek ekologicznych świątecznych, które zostały przeznaczone do pakowania prezentów dla dzieci. W imieniu dyrekcji Placówki Pieczy Zastępczej „Korczakówka oraz Kolorowej szkoły dla całej społeczności szkolnej przekazuje serdeczne podziękowania za okazanie dobroci serca dla dzieci przebywających w tych placówkach.

Barbara Zaborowska

1 grudnia Światowy Dzień AIDS

Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest czerwona kokardka, nieodłączny element obchodów tego dnia. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji którą przygotowali członkowie SK PCK z klasy 4AH.

PREZENTACJA - HIV 

 

B.Zaborowska, A.Wilińska, E.Zabielska

14 listopada Dzień Czystego Powietrza

14 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Grupa „EKOMANIACY” wraz z opiekunami A. Stefańską, U. Kaliszewską, B. Zaborowską i M. Święcicką podjęli inicjatywę dotyczącą ekologii i ochrony środowiska.

Uczniowie nagrali spot reklamowy zachęcający do troski o czyste powietrze, oraz zorganizowali w szkole kampanię edukacyjną pt. „Chcemy oddychać czystym powietrzem- Masz na to wpływ!!!”.

Celem podniesienia poziomu wiedzy oraz pogłębienie świadomości i zwiększenie zainteresowania młodzieży problematyką zanieczyszczeń atmosfery, przygotowali ulotki z działaniami, jakie każdy może podjąć by przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Podczas przerw zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w akcji związanej z troską o czyste środowisko i powietrze.

Przygotowali również gazetkę szkolną dotyczącą smogu i jego wpływu na zdrowie.

Zaś uczniowie z klas: 1A, 1H, 1M, 1S, 1O, 2O, 2H, 2S, 3S, 4SH1, 4AH aktywnie uczestnicząc w lekcjach ekologicznych w ramach realizacji GOZ na przedmiotach: Edukacja Dla Bezpieczeństwa, Geografia i Zajęciach z wychowawcą, podjęli wyzwanie związane z hasłem przewodnim kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pt. „Zadbaj o swój kawałek nieba”.

Omawiali przyczyny zanieczyszczeń atmosfery, ich wpływ na zdrowie. Rozwiązywali karty pracy, w której odpowiadali na następujące pytania:

1. Wymienić źródła zanieczyszczeń atmosfery i podać do każdego przykłady.

2. Podać skutki zanieczyszczenia powietrza dla człowieka, zwierząt i roślin.

3. Wymienić sposoby ochrony atmosfery przed emisją zanieczyszczeń wprowadzane przez: własne gospodarstwo domowe, władze gminy/ miasta oraz państwo.

4. Wyjaśnić hasło: „Nie pal śmieci dbaj o dzieci”

5. Ułożyć inne hasła propagujące czyste powietrze.

Wiedząc, że zanieczyszczenie powietrza nie jest tylko problemem lokalnym, ale globalnym, ponieważ powietrze nie zna granic, a oddychanie czystym powietrzem to podstawowe warunki naszego życia. EKOMANIACY wspólnie z członkami SK PCK i EPAS zasadzili rośliny pyłochłonne w ogródku szkolnym i salach lekcyjnych.

Bo każde, nawet najdrobniejsze działanie, związane z ochroną środowiska, wpływa pozytywnie na jego stan. Nawet, jeżeli nie widać tego w danym momencie.

Organizatorzy:

Urszula Kaliszewska Barbara Zaborowska

„MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

W sobotę 29 października 2022 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się Gala Honorowych Dawców Krwi, na której zostały wręczone odznaczenia zasłużonym dawcom oraz działaczom, jak również ogłoszono wyniki XI edycji turnieju ph. „Młoda Krew Ratuje Życie”. Nasza Szkoła zajęła IV miejsce spośród pięciu ostrołęckich szkół, które wzięły udział w konkursie. Dodatkowo między innymi ZSZ Nr 4 została uhonorowana Medalem 100-lecia Ruchu Młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dziękujemy wszystkim krwiodawcom, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w tej rywalizacji. Wiedzmy jednak, że to nie zajęte miejsca mają tu najważniejsze znaczenia, a fakt chęci niesienia bezinteresownej pomocy innym dając od siebie coś najcenniejszego – swoją krew, bezcenny dar życia.

W przyszłym roku również będziemy chcieli wziąć udział w kolejnej edycji tego turnieju zatem działajmy już od teraz...i PAMIĘTAJMY!!!! oddając krew w punkcie pobrań – Terenowy Oddział RCKiK przy szpitalu w Ostrołęce, podaj nr „3” lub nazwę szkoły czyli ZSZ Nr 4, wtedy oddana przez Was krew będzie zapisywana na konto szkoły. 

Małgorzata Litwa

Podstrony

 ...

 

Kontakt:

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
ul. Traugutta 10, 07-410 Ostrołęka

tel: (29) 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl