Szkoła, realizując program „Ostrołęka wolna od plastiku” zbierała w roku szkolnym plastikowe zakrętki . Członkowie SK PCK z klasy 4AH postanowili zebrane zakrętki przekazać do miejskiego, wspólnego pojemnika. Całej społeczności szkolnej dziękujemy za wspólne zaangażowanie i zbieranie zakrętek.
Organizatorzy akcji:
B.Zaborowska, E.Zabielska, E. Rogalska
W dniu 24.03.2023r. w naszej szkole dla uczniów z poszczególnych klas i członków SK PCK w ramach realizacji Programu wychowawczo – profilaktycznego odbyły się warsztaty przeprowadzone przez specjalistów z Luxmed Sp. z o.o. , który realizuje obecnie na terenie województw mazowieckiego program edukacyjny profilaktyki próchnicy dla młodzieży szkolnej (w wieku 15-19 lat) o nazwie „Zęby na Lux - program profilaktyki próchnicy”. Program ten rekomendowany jest przez Ministerstwo Zdrowia i pozytywnie zaopiniowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a finansowany jest z funduszy Unijnych. Co najważniejsze działania prowadzone w projekcie są zgodne z podstawą programową przedmiotów takich jak: edukacja dla bezpieczeństwa, biologia czy wychowanie fizyczne, a także zajęcia z wychowawcą. W ramach Projektu „Zęby na Lux” przeprowadzone zostały bezpłatne zajęcia edukacji zdrowotnej, po odbyciu których chętni uczniowie mogli skorzystać z dobrowolnego profilaktycznego badania stomatologicznego. Tematyka warsztatów edukacyjnych obejmowała zagadnienia związane z zachowaniami zdrowotnymi młodzieży, ze stylem życia sprzyjającym zdrowiu, działaniami z obszaru profilaktyki stomatologicznej oraz promocji zdrowia jamy ustnej. Na koniec został zorganizowany konkurs dla uczestników. Zwycięzcy 3 pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe. Dodatkowo wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają markowy zestaw produktów do pielęgnacji jamy ustnej.
Barbara Zaborowska
11 lutego to Światowy Dzień Chorego. Z okazji tego zbliżającego się święta uczniowie z klas: 4AH, 4A1, 3S, 3A, 2H, 1A - odwiedzili Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej położony w otulinie Puszczy Kampinoskiej w Laskach. Edukacja tam prowadzona jest na szczeblach: przedszkolnym, szkoły podstawowej, zawodowe szkoły ponadpodstawowe, liceum ogólnokształcące, technika, szkołę policealną, szkołę muzyczna oraz internat. W Laskach przygotowuje się do samodzielnego życia ponad 200 niewidomych i słabowidzących dzieci z terenu całej Polski. W szkole lekcje są tak prowadzone, by zaangażować w naukę wszystkie zmysły. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych z tymi dziećmi. Codziennie tam odbywa się szereg zajęć pozalekcyjnych np. uczniowie przemierzają ścieżki na koniach w ramach hipoterapii, zdobywają laskowy świat i ten poza przy pomocy białej laski na ćwiczeniach z orientacji przestrzennej, rozwijają swoje pasje na zajęciach muzycznych czy basenie. Czas, który tam spędziliśmy z tymi uczniami i nauczycielami, na różnych zajęciach, w których również braliśmy aktywny udział dał nam refleksji i zastanowienia się nad własnym postępowaniem w życiu. Powinniśmy bardziej doceniać, to co mamy i kogo mamy, bo nie wiemy, co nam los przyniesie.
Dzięki współpracy organizacji naszych szkolnych takich jak: Emp@tyczn klasa, SK PCK, Wolontariat, Samorząd Szkolny, SK Caritas, EPAS, SK Ekomaniacy/GOZ, przeprowadziliśmy wiele akcji charytatywnych, z których dochód przekazaliśmy na edukacje uczniów niewidomych i słabowidzących. Natomiast SU EKONOMIK ufundowała słodycze dla tych uczniów. Na ręce całej społeczności szkolnej przekazujemy podziękowania od uczniów, nauczycieli i sióstr zakonnych za przekazanie licznych upominków. Organizatorzy akcji Emp@tycznej klasy: klasa 3S i 4AH również dziękują za wsparcie i okazane serce podczas akcji charytatywnych, dzięki którym mogliśmy sprawić wiele radości uczniom niewidomym i słabowidzącym.
Opiekunowie projektu Emp@tyczna klasa:
Agnieszka Stefańska, Urszula Kaliszewska,
Barbara Zaborowska
Klasa 3S i klasa 4AH realizując projekt Emp@tyczna Klasa , a także członkowie SK PCK i S.U. EKONOMIK postanowili pomóc schronisku dla zwierząt. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który był 5 grudnia wolontariusze 8 grudnia odwiedzili schronisko dla zwierząt CANIS. Przekazali zakupioną karmę dla psiaków, a także spędzili z nimi wolny czas. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ponieważ jest naprawdę wyjątkowym stworzeniem. Potrafi skutecznie poprawić nam nastrój. Dzieje się tak dlatego, że podczas kontaktu z nim nasz organizm wydziela endorfiny (hormony szczęścia). Im jest ich więcej, tym niższym poziom odczuwanego stresu. Psy świetnie wyczuwają ludzkie nastroje. Gdy jest Ci smutno, zwierzak najczęściej odwzajemnia to i nie przeszkadza zachęcaniem do zabawy. Z kolei, gdy Ty tryskasz radością – on również. Obecność psa wpływa kojąco na ludzką psychikę. Decyduje o tym wiele czynników. Jednym z nich jest radość, jaką daje człowiekowi zabawa ze zwierzęciem. Szczęśliwy pies może swoim zachowaniem i przybieranymi wyrazami pyska zapewnić Ci całkiem niezły ubaw… i to kompletnie za darmo.
Mówi się, że śmiech to zdrowie. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że posiadanie psa to inwestycja w dłuższe życie. Z tego powodu należy o psiaki odpowiednio dbać i właściwie żywić, a czasem też nagradzać ulubionymi przysmakami. W schronisku czeka wiele psiaków do adopcji. Można tez adoptować psiaki na odległość . Jest prowadzona taka Akcja pt. „wspieraj zwierzaki. Adoptuj psiaki na odległość” przez schronisko CANIS.
Organizatorzy Akcji:
B.Zaborowska, A.Stefańska, U.Kaliszewska, M.Święcicka, B.Parzych
W myśl tego cytatu Społeczność szkolna ZSZ nr 4 jak, co roku postanowiła z okazji Mikołajek i nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przygotować prezenty świąteczne dla Dzieci przebywających w Placówce Pieczy Zastępczej „Korczakówka ” oraz dla Dzieci uczęszczających do Kolorowego: przedszkola, niepublicznej szkoły podstawowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy w Ostrołęce. Nasi uczniowie prężnie działający w szkolnych organizacjach wraz z opiekunami takich jak : Samorząd Szkolny , Spółdzielnia Uczniowska” EKONOMIK”, S.K PCK, Wolontariat, S.K. Caritas, S.K. Misyjne, S.K. Ekomaniacy/GOZ oraz programy i projekty realizowane w szkole: EPAS, Emp@tyczna Klasa, a także Zwolnieni z Teorii i eTwinning przeprowadzili szereg akcji charytatywnych dzięki, którym mogli zostać świętym Mikołajem dla obdarowanych prezentami Dzieci. Dziękujemy bardzo Sps Handel w Ostrołęce za przekazanie szkole torebek ekologicznych świątecznych, które zostały przeznaczone do pakowania prezentów dla dzieci. W imieniu dyrekcji Placówki Pieczy Zastępczej „Korczakówka oraz Kolorowej szkoły dla całej społeczności szkolnej przekazuje serdeczne podziękowania za okazanie dobroci serca dla dzieci przebywających w tych placówkach.
Barbara Zaborowska
Kontakt:
Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
ul. Traugutta 10, 07-410 Ostrołęka