AKTUALNOŚCI EKOMANIACY

Akcja skierowana była do mieszkańców naszego miasta, a wydarzenie polegało na przeprowadzeniu sondy ulicznej.

Społeczność szkolna zadawała chętnym rozmówcom pytania związane ze zmianą klimatu na ziemi, a mianowicie czy takie zmiany zostały zaobserwowane? Jeśli tak, to w jaki sposób możemy takim zmianom zaradzić, co możemy zrobić? Czy używamy toreb jednorazowego czy wielokrotnego użytku?

Mieszkańcy bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ocieplenia klimatu, wskazywali możliwości dbania o nasze środowisko.

Sondę przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy 4S i panie Urszula Kaliszewska i Agnieszka Stefańska.

Urszula Kaliszewska

Strefa ekologicznego i aktywnego myślenia

W ramach projektu uczniowie klasy 1S wraz o opiekunami, zrealizowali działanie mające na celu znalezienie realnych ekologicznych rozwiązań do zastosowania w praktyce.

Z wielu zaproponowanych ciekawych pomysłów, uczniowie wykonali Eko torby.

W myśl zasady Zero Waste –zamiast wyrzucać T-shirt, przerobili go na torbę na zakupy.

Koszulki stare, zużyte nie muszą wylądować w koszu, mogą dostać drugie życie.

Podczas warsztatów uczniowie zmienili zwykłą podkoszulkę w praktyczną torbę, którą można nosić na zakupy, albo przechowywać w niej warzywa i owoce.

Przygotowanie takiej torby to ukłon w stronę unikania śmieci tekstylnych i zmniejszenie zużycia opakowań z tworzyw sztucznych. Temat opakowań z tworzyw sztucznych jest na tyle istotny, ze każde działania mające na celu ograniczenia używania ich są konieczne.

Wykonane Eko torby zostały rozdane mieszkańcom Ostrołęki. Podczas rozmowy z przechodniami, młodzież zachęcała do prowadzenia bardziej ekologicznego stylu życia. A zmiana codziennych nawyków i przyzwyczajeń może przyczynić się do tego, że będzie mniej w środowisku i na wysypisku śmieci plastikowych toreb.

Udział w projekcie uczył i rozwijał dobre praktyki ekologiczne wśród uczniów, a innowacyjność stała się jednym z głównych sposobów realizacji celów ekologicznych.

Urszula Kaliszewska,
Agnieszka Stefańska,
Barbara Zaborowska,
Grażyna Napiórkowska

Wspieramy zwierzaki w Schronisku CANIS w Kruszewie

W ramach realizacji projektu Strefa Ekologicznego i Aktywnego Myślenia w dniu 24 maja 2024r odbyła się szkolna wycieczka uczniów z następujących klas: 1A, 1S, 1O, 1C do schroniska CANIS. Uczniowie przekazali zakupioną karmę dla psiaków, a także spędzili z nimi wolny czas. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ponieważ jest naprawdę wyjątkowym stworzeniem. Potrafi skutecznie poprawić nam nastrój. Dzieje się tak dlatego, że podczas kontaktu z nim nasz organizm wydziela endorfiny (hormony szczęścia). Im jest ich więcej, tym niższym poziom odczuwanego stresu.

Psy świetnie wyczuwają ludzkie nastroje. Gdy jest Ci smutno, zwierzak najczęściej odwzajemnia to i nie przeszkadza zachęcaniem do zabawy. Z kolei, gdy Ty tryskasz radością – on również. Obecność psa wpływa kojąco na ludzką psychikę. Decyduje o tym wiele czynników. Jednym z nich jest radość, jaką daje człowiekowi zabawa ze zwierzęciem. Szczęśliwy pies może swoim zachowaniem i przybieranymi wyrazami pyska zapewnić Ci całkiem niezły ubaw… i to kompletnie za darmo.

Mówi się, że śmiech to zdrowie. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że posiadanie psa to inwestycja w dłuższe życie. Z tego powodu należy o psiaki odpowiednio dbać i właściwie żywić, a czasem też nagradzać ulubionymi przysmakami. W schronisku czeka wiele psiaków do adopcji. Można tez adoptować psiaki na odległość . Jest prowadzona taka Akcja pt. „wspieraj zwierzaki. Adoptuj psiaki na odległość” przez schronisko CANIS. Opiekunem Projektu jest Pani Grażyna Napiórkowska, a opiekunami wycieczki były Panie: Barbara Zaborowska, Anna Kuropatwa, Krystyna Korczakowska- Nosek.

Barbara Zaborowska

22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

est świętem poświęconym promowaniu ochrony środowiska i świadomości ekologicznej na całym świecie. To czas, kiedy ludzie podejmują działania mające na celu ochronę naszej planety. W naszej szkole w ramach realizacji projektu : Strefa Ekologicznego i Aktywnego Myślenia – „Działam (Eko) Logicznie” zorganizowany został konkurs plastyczny. Z prac plastycznych stworzono wystawę na korytarzu szkolnym na I piętrze.

I miejsce zajęła Kinga Kosakowska z klasy 1 C
II miejsce zajęła Uliana Vovchenko z klasy 1C
III miejsce zajęła Julia Perzan z klasy 3S

Wyróżnienie otrzymali: Natalia Jastrzębska z klasy 2 O i Arhip Tereshchenko z klasy 1G

Wszystkim uczniom, którzy przygotowali plakaty serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy.

Organizatorami konkursu były Panie:
Ewa Okowicka-Dyl, Elżbieta Rogalska, Małgorzata Zalewska, Barbara Zaborowska, Grażyna Napiórkowska

Zielono Mi - Ścianka Zieleni

Grupa Ekomaniaków z klas: 1A,1O,1S,2O,3O,3S,3H,4S po feriach zimowych wróciła z nowymi pomysłami ekologicznymi, które krok po kroku będzie wdrażać w szkole. W miesiącu lutym postanowili stworzyć ściankę zieleni z żywych kwiatów na I piętrze .Całej społeczności szkolnej bardzo dziękujemy za wsparcie przy tworzeniu ścianki zieleni.

Opiekunowie SK Ekomaniacy/GOZ
B.Zaborowska, A.Stefańska, U.Kaliszewska: