AKTUALNOŚCI EKOMANIACY

Strefa ekologicznego i aktywnego myślenia

W ramach projektu uczniowie klasy 1S wraz o opiekunami, zrealizowali działanie mające na celu znalezienie realnych ekologicznych rozwiązań do zastosowania w praktyce.

Z wielu zaproponowanych ciekawych pomysłów, uczniowie wykonali Eko torby.

W myśl zasady Zero Waste –zamiast wyrzucać T-shirt, przerobili go na torbę na zakupy.

Koszulki stare, zużyte nie muszą wylądować w koszu, mogą dostać drugie życie.

Podczas warsztatów uczniowie zmienili zwykłą podkoszulkę w praktyczną torbę, którą można nosić na zakupy, albo przechowywać w niej warzywa i owoce.

Przygotowanie takiej torby to ukłon w stronę unikania śmieci tekstylnych i zmniejszenie zużycia opakowań z tworzyw sztucznych. Temat opakowań z tworzyw sztucznych jest na tyle istotny, ze każde działania mające na celu ograniczenia używania ich są konieczne.

Wykonane Eko torby zostały rozdane mieszkańcom Ostrołęki. Podczas rozmowy z przechodniami, młodzież zachęcała do prowadzenia bardziej ekologicznego stylu życia. A zmiana codziennych nawyków i przyzwyczajeń może przyczynić się do tego, że będzie mniej w środowisku i na wysypisku śmieci plastikowych toreb.

Udział w projekcie uczył i rozwijał dobre praktyki ekologiczne wśród uczniów, a innowacyjność stała się jednym z głównych sposobów realizacji celów ekologicznych.

Urszula Kaliszewska,
Agnieszka Stefańska,
Barbara Zaborowska,
Grażyna Napiórkowska

Wspieramy zwierzaki w Schronisku CANIS w Kruszewie

W ramach realizacji projektu Strefa Ekologicznego i Aktywnego Myślenia w dniu 24 maja 2024r odbyła się szkolna wycieczka uczniów z następujących klas: 1A, 1S, 1O, 1C do schroniska CANIS. Uczniowie przekazali zakupioną karmę dla psiaków, a także spędzili z nimi wolny czas. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ponieważ jest naprawdę wyjątkowym stworzeniem. Potrafi skutecznie poprawić nam nastrój. Dzieje się tak dlatego, że podczas kontaktu z nim nasz organizm wydziela endorfiny (hormony szczęścia). Im jest ich więcej, tym niższym poziom odczuwanego stresu.

Psy świetnie wyczuwają ludzkie nastroje. Gdy jest Ci smutno, zwierzak najczęściej odwzajemnia to i nie przeszkadza zachęcaniem do zabawy. Z kolei, gdy Ty tryskasz radością – on również. Obecność psa wpływa kojąco na ludzką psychikę. Decyduje o tym wiele czynników. Jednym z nich jest radość, jaką daje człowiekowi zabawa ze zwierzęciem. Szczęśliwy pies może swoim zachowaniem i przybieranymi wyrazami pyska zapewnić Ci całkiem niezły ubaw… i to kompletnie za darmo.

Mówi się, że śmiech to zdrowie. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że posiadanie psa to inwestycja w dłuższe życie. Z tego powodu należy o psiaki odpowiednio dbać i właściwie żywić, a czasem też nagradzać ulubionymi przysmakami. W schronisku czeka wiele psiaków do adopcji. Można tez adoptować psiaki na odległość . Jest prowadzona taka Akcja pt. „wspieraj zwierzaki. Adoptuj psiaki na odległość” przez schronisko CANIS. Opiekunem Projektu jest Pani Grażyna Napiórkowska, a opiekunami wycieczki były Panie: Barbara Zaborowska, Anna Kuropatwa, Krystyna Korczakowska- Nosek.

Barbara Zaborowska

22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

est świętem poświęconym promowaniu ochrony środowiska i świadomości ekologicznej na całym świecie. To czas, kiedy ludzie podejmują działania mające na celu ochronę naszej planety. W naszej szkole w ramach realizacji projektu : Strefa Ekologicznego i Aktywnego Myślenia – „Działam (Eko) Logicznie” zorganizowany został konkurs plastyczny. Z prac plastycznych stworzono wystawę na korytarzu szkolnym na I piętrze.

I miejsce zajęła Kinga Kosakowska z klasy 1 C
II miejsce zajęła Uliana Vovchenko z klasy 1C
III miejsce zajęła Julia Perzan z klasy 3S

Wyróżnienie otrzymali: Natalia Jastrzębska z klasy 2 O i Arhip Tereshchenko z klasy 1G

Wszystkim uczniom, którzy przygotowali plakaty serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy.

Organizatorami konkursu były Panie:
Ewa Okowicka-Dyl, Elżbieta Rogalska, Małgorzata Zalewska, Barbara Zaborowska, Grażyna Napiórkowska

Zielono Mi - Ścianka Zieleni

Grupa Ekomaniaków z klas: 1A,1O,1S,2O,3O,3S,3H,4S po feriach zimowych wróciła z nowymi pomysłami ekologicznymi, które krok po kroku będzie wdrażać w szkole. W miesiącu lutym postanowili stworzyć ściankę zieleni z żywych kwiatów na I piętrze .Całej społeczności szkolnej bardzo dziękujemy za wsparcie przy tworzeniu ścianki zieleni.

Opiekunowie SK Ekomaniacy/GOZ
B.Zaborowska, A.Stefańska, U.Kaliszewska:

SK Ekologiczne EKOMANIACY /GOZ przekazuje otrzymane informację do wiadomości dla społeczności szkolnej ZSZ nr 4 dotyczące ekologii:

Projekt „ Lista dobrych praktyk MSWM” są to postulaty dotyczące edukacji ekologiczno – klimatycznej dzieci i młodzieży przygotowane przez Komisję Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Wsi Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego związku z pogarszającym się stanem środowiska naturalnego oraz klimatu.

Opiekunowie SK Ekologicznego EKOMANIACY/GOZ

mgr Elżbieta Niedźwiedzka