AKTUALNOŚCI EKOMANIACY

Światowy Dzień Jabłka

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka, w związku z tym po praz kolejny zorganizowaliśmy akcję rozdawania jabłek dla społeczności szkolnej. Oprócz pysznych i zdrowych owoców uczniowie przygotowali plakaty, z których można było dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat naszego rodzimego smakołyku, który jest ceniony przez konsumentów na całym świecie.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Kierownik Warsztatów Szkolnych - Elżbiety Stepnowskiej, która zorganizowała owoce oraz naszej wspaniałej młodzieży z klasy 1G, która przeprowadziła całą akcję obchodów Światowego Dnia Jabłka.

Ewa Okowicka

Szkolny Rajd Rowerowy

14 września 2022 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Rajdu Rowerowego "Śladami Adama Chętnika". Trasa prowadziła przez tereny pięknej kurpiowszczyzny na dystansie ok 40 km. Przejeżdżaliśmy między innymi przez Białobiel, Durlasy, Łodziska, Obierwię (gdzie mieliśmy dłuższy postój na odpoczynek i uzupełnienie spalonych kalorii), Przystań, Białobrzeg Bliższy. Mimo tego, że już tą trasą jeździliśmy to miło było nam "odkryć" po drodze nowo powstałe miejsce przyjazne dla rowerzystów i nie tylko, gdzie mogliśmy się na chwilę zatrzymać.

W rajdzie wzięło udział 21 uczniów z klas: 1H, 1C, 1R, 1G, 2A, 2H, 2O, 2G, 4CS, 4AH.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na następne rowerowe wyprawy!!!!!

Małgorzata Litwa

Zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz osób niepełnosprawnych

W czerwcu SK PCK zakończyło zbieranie plastikowych nakrętek, które zostały przekazane przedstawicielom ZHP w Ostrołęce. ZHP zbierało nakrętki w ramach Akcji charytatywnej: „Zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz osób niepełnosprawnych”. Całej społeczności szkolnej bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w akcje.

Opiekunowie akcji

Edyta Zabielska, Barbara Zaborowska

“DZIEWIĘCIU WSPANIAŁYCH” - EKOMANIACY

Uczniowie klasy 2S – grupa Ekomaniacy otrzymali certyfikaty za realizację projektu “Zwolnieni z Teorii”.

W ciągu całego roku szkolnego grupa uczniów wraz z opiekunami Urszulą Kaliszewską oraz Agnieszką Stefańską prowadziła szereg działań związanych z ekologią.

W ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie przeprowadzili zawodowy pokaz mody powtórnie wykorzystując zużyte opakowania i materiały.

Ekomaniacy brali udział w akcji promocyjnej “Dzień czystego powietrza”. Dla mieszkańców Ostrołęki przeprowadzili kampanię antysmogową “Zrób dobry uczynek, zadbaj o powietrze”.

Uczniowie i opiekunowie zorganizowali konkurs “Świąteczne światełko dla środowiska” dla uczniów placówek oświatowych Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu choinki z butelek plastikowych PET. Choinka reprezentująca naszą szkołę została wykonana z butelek zebranych w ramach konkursu szkolnego “Zbiórka butelek plastikowych PET”. Za organizację konkursu odpowiedzialna była również grupa Ekomaniacy i opiekunowie.

Wszystkie wykonane choinki brały udział w internetowym konkursie na portalu eOstrołęka.

Grupa zorganizowała również międzyszkolny konkurs “Stroik wielkanocny”, polegający na wykonaniu ozdoby świątecznej z wykorzystaniem surowców wtórnych. Następnie zorganizowano wielkanocny charytatywny kiermasz “Pomoc dla Ukrainy” w galerii Bursztynowa w Ostrołęce.

Na kiermaszu sprzedawano wykonane w ramach konkursu stroiki i ozdoby wielkanocne, a zebrane środki finansowe przekazano na Polską Akcję Humanitarną SOS dla Ukrainy.

W ramach Dnia Recyklingu uczniowie przeprowadzili szereg gier i zabaw na terenie szkoły oraz byli z wizytą w przedszkolu nr 10 w Ostrołęce. Podczas wizyty grupa Ekomaniaków przeprowadziła zajęcia i warsztaty związane z prawidłową segregacją odpadów oraz powtórnym wykorzystaniem surowców wtórnych do produkcji ekologicznych zabawek.

Wszystkie podjęte działania zostały ujęte w projekcie “Zwolnieni z Teorii” oraz w projekcie Nowa Era “Projektanci Edukacji”.

Agnieszka Stefańska
Urszula Kaliszewska

II edycja Szkolnej Akcji Rowerowej „Zakręcona Czwórka”