AKTUALNOŚCI EKOMANIACY

“DZIEWIĘCIU WSPANIAŁYCH” - EKOMANIACY

Uczniowie klasy 2S – grupa Ekomaniacy otrzymali certyfikaty za realizację projektu “Zwolnieni z Teorii”.

W ciągu całego roku szkolnego grupa uczniów wraz z opiekunami Urszulą Kaliszewską oraz Agnieszką Stefańską prowadziła szereg działań związanych z ekologią.

W ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie przeprowadzili zawodowy pokaz mody powtórnie wykorzystując zużyte opakowania i materiały.

Ekomaniacy brali udział w akcji promocyjnej “Dzień czystego powietrza”. Dla mieszkańców Ostrołęki przeprowadzili kampanię antysmogową “Zrób dobry uczynek, zadbaj o powietrze”.

Uczniowie i opiekunowie zorganizowali konkurs “Świąteczne światełko dla środowiska” dla uczniów placówek oświatowych Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu choinki z butelek plastikowych PET. Choinka reprezentująca naszą szkołę została wykonana z butelek zebranych w ramach konkursu szkolnego “Zbiórka butelek plastikowych PET”. Za organizację konkursu odpowiedzialna była również grupa Ekomaniacy i opiekunowie.

Wszystkie wykonane choinki brały udział w internetowym konkursie na portalu eOstrołęka.

Grupa zorganizowała również międzyszkolny konkurs “Stroik wielkanocny”, polegający na wykonaniu ozdoby świątecznej z wykorzystaniem surowców wtórnych. Następnie zorganizowano wielkanocny charytatywny kiermasz “Pomoc dla Ukrainy” w galerii Bursztynowa w Ostrołęce.

Na kiermaszu sprzedawano wykonane w ramach konkursu stroiki i ozdoby wielkanocne, a zebrane środki finansowe przekazano na Polską Akcję Humanitarną SOS dla Ukrainy.

W ramach Dnia Recyklingu uczniowie przeprowadzili szereg gier i zabaw na terenie szkoły oraz byli z wizytą w przedszkolu nr 10 w Ostrołęce. Podczas wizyty grupa Ekomaniaków przeprowadziła zajęcia i warsztaty związane z prawidłową segregacją odpadów oraz powtórnym wykorzystaniem surowców wtórnych do produkcji ekologicznych zabawek.

Wszystkie podjęte działania zostały ujęte w projekcie “Zwolnieni z Teorii” oraz w projekcie Nowa Era “Projektanci Edukacji”.

Agnieszka Stefańska
Urszula Kaliszewska

II edycja Szkolnej Akcji Rowerowej „Zakręcona Czwórka”

Wycieczka

W 3 dniowej wycieczce zorganizowanej przy współpracy z biurem turystyki i podróży Juventus 25-26-27maj 2022 r brały udział następujący uczniowie z klasy: 3KC1, 3A1, 3SH1, 3TO1, 2A, 1A, 1G, 1H.

Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii zwiedzając z przewodnikiem byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz w Oświęcimiu. Historia obozu Auschwitz jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywano i przekształcano. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Braliśmy również udział w praktycznej a zarazem terenowej lekcji geografii odkrywając tajniki Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Jednym z wielu punktów zwiedzania był Zamek w Olsztynie koło Częstochowy – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Uczniowie oprócz żywych lekcji historii i geografii aktywnie spędzili czas w Energylandi. W największym parku rozrywki w Polsce w rozlokowanym na ponad 40hektarach powierzchni, których atrakcje charakteryzują się specjalnie dobraną tematycznie dekoracją i scenografią na porę letnią.

Organizatorami i opiekunami wycieczki były:

E. Rogalska, B. Zaborowska, M. Święcicka

AKCJA SZLACHETNE ZDROWIE

W kalendarzu dni - świąt związanych ze zdrowiem jest bardzo dużo, aż 52. Jednak, gdy pomyślimy, iż dni w roku jest 365, to każdy z nich staje się cenny w promowaniu zdrowego trybu życia. Carpe diem chwytaj dzień i dbaj o własne zdrowie.

Wystarczy kilka prostych kroków, aby poprawić swoje nawyki żywieniowe.

- 1. Ogranicz spożycie soli

- 2. Używaj przypraw i ziół

- 3. Pożegnaj się z rafinowanym cukrem… na zawsze!

- 4. Wykorzystaj słodycz zawartą w owocach

- 5. Im więcej warzyw, tym lepiej

- 6. Częściej używaj piekarnika

- 7. Zdrowe nawyki żywieniowe: unikaj tłustego nabiału

- 8. Uważnie czytaj etykiety

- 9. Pożegnaj się z przetworzoną żywnością

- 10. Samodzielnie przygotowuj swoje posiłki wg zasad piramidy żywności

Uczniowie klasy 2A i 4 H wykonali plakaty w ramach Akcji Szlachetne Zdrowie, jej głównym celem jest szerzenie świadomości na temat znaczenia, jakie ma zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

Zapraszamy do obejrzenia prac

i sprawdzenia wiedzy na temat zdrowego stylu życia Zdrowy styl życia - Prawda czy fałsz (wordwall.net)

Niech myśl z poezji Horacego Chwytaj dzień zachęci Was do tego, aby nie marnować czasu, a zdrowy styl życia stał się nie tylko utartą maksymą, ale systematycznym działaniem dającym ZDROWIE!

Zachęcamy do wykonania plakatu bądź fotografii [realistycznych produktów i przedmiotów] przedstawiającą piramidę żywienia i aktywności fizycznej (od 06.06.2022r.)

Edyta Zabielska

Barbara Zaborowska