AKTUALNOŚCI EKOMANIACY


III ogólnopolski Plebiscyt Ekologiczny rozstrzygnięty


Uczniowie klasy 2S i 5S z koła ekologicznego „Ekomaniacy/GOZ” wzięli udział w kolejnym projekcie ekologicznym- III ogólnopolskim Plebiscycie „Wspólna Zielona Przyszłość”.

Organizatorem Plebiscytu „Wspólna Zielona Przyszłość” jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Plebiscyt odbywa się przy współpracy z Fundacją Polska z Natury, Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

W tej edycji plebiscyt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Celem Plebiscytu Ekologicznego, pierwszej tego typu ogólnopolskiej inicjatywy, jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną środowiska, szeroko pojętą ekologią, w tym – wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi.

 

Projekty konkursowe oceniane były w pięciu kategoriach:

  • Badania
  • Samorząd
  • Technologie
  • Parafie
  • Edukacja.
  • W kategorii edukacja - szkoły ponadpodstawowe, nasza szkoła zdobyła wyróżnienie. Jest to ogromny sukces uczniów i nauczycieli. Opiekunkami projektu były panie Agnieszka Stefańska i Urszula Kaliszewska. 

    Urszula Kaliszewska
    Agnieszka Stefańska

    Dzień bez Opakowań Foliowych


    23 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień bez Opakowań Foliowych. Jest to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem i promocję alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Codziennie na całym świecie generujemy ogromne ilości odpadów plastikowych, które zagrażają naszej planecie. A jego rozkład trwa setki lat, co sprawia, że zanieczyszczenie środowiska jest poważnym problemem.

    Mając świadomość, że edukacja jest kluczowym elementem w walce z zanieczyszczeniem plastikiem, została przygotowana gazetka promująca obchody tego święta i dobre praktyki, które możemy stosować w codziennym życiu.

    Podczas lekcji przedmiotowych poruszano tematykę związaną z ochroną środowiska oraz odpowiedzialnej konsumpcji, a także, gospodarowania opakowaniami.

    Został zorganizowany konkurs na plakat promujący Dzień bez Opakowań Foliowych.

    Dla uczniów klasy 2S i 5S działających w kole ekologicznym, ten dzień był doskonałą okazją do podjęcia konkretnego działania mającego na celu sprzątania porzuconych opakowań foliowych przy plaży miejskiej w Ostrołęce.

    Zachęcamy wszystkich do podejmowania swoich działań, które przyczynią się do troski o czystość planety.

    Wspólnie możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości plastiku w obiegu i ochrony naszej Ziemi.

    Organizatorzy: U. Kaliszewska A. Stefańska

    Konkurs Ekocyrkularni


    do pobrania:

    Prezentacja - Ekocyrkularni

     

    "Moje miasto bez elektrośmieci"


    W tym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy w Ogólnopolskim programie edukacyjnym "Moje miasto bez elektrośmieci”.

    Program polega na zbiórce elektrośmieci - zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Do udziału w programie zachęcamy serdecznie całą społeczność szkolną.

    Zużyty sprzęt wkładamy do pojemnika umieszczonego na II piętrze przy Sali 39, natomiast baterie do pojemnika kartonowego na baterie na I piętrze ( parapet) w budynku na ulicy Traugutta.

    Zbiórka będzie realizowana do 30 września 2024 roku.

     

    Koordynatorzy:
    U. Kaliszewska, A. Stefańska

    "Akcja ciasteczko za odpowiedź na pytanie o ekologii"


    14 czerwca 2024 r w ramach realizacji projektu STREFA EKOLOGICZNEGO I AKTYWNEGO MYŚLENIA odbyła się sonda uliczna " Akcja ciasteczko za odpowiedź na pytanie o ekologii".

    Akcja skierowana była do mieszkańców naszego miasta, a wydarzenie polegało na przeprowadzeniu sondy ulicznej.

    Społeczność szkolna zadawała chętnym rozmówcom pytania związane ze zmianą klimatu na ziemi, a mianowicie czy takie zmiany zostały zaobserwowane? Jeśli tak, to w jaki sposób możemy takim zmianom zaradzić, co możemy zrobić? Czy używamy toreb jednorazowego czy wielokrotnego użytku?

    Mieszkańcy bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi ocieplenia klimatu, wskazywali możliwości dbania o nasze środowisko.

    Za udział w sondzie każdy rozmówca otrzymał ciasteczko.

    Sondę przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy 4S i panie Urszula Kaliszewska i Agnieszka Stefańska. 

     

    Urszula Kaliszewska

     

    
    

    5 z 15

    Władze Szkoły

    Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
    Zastępcy Dyrektora:
    mgr Adam Zienkiewicz
    mgr Elżbieta Niedźwiedzka

    Kontakt

    Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
    ul. Traugutta 10
    07-410 Ostrołęka

    tel: 29 764 21 27
    email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

    Inspektor ochrony danych
    Leszek Kleczkowski
    email:iod@ostroleka.edu.pl