AKTUALNOŚCI EKOMANIACY

22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi 2023

Dzień Ziemi, to największe ekologiczne święto świata. Obchodzony jest on co roku na wiosnę. Jego główny cel to promowanie proekologicznych postaw i akcji na rzecz klimatu. Odgrywa on ważną rolę w edukacji społeczeństwa. Święto to uświadamia nam zagrożenia związane z wpływem przemysłu i działalności człowieka na środowisko naturalne. Jest ich wiele np.: zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby, globalne ocieplenie oraz nadmierne zużycie surowców naturalnych.

Z okazji Dnia Ziemi organizowane są wydarzenia, które przypominają nam, jak możemy chronić naszą planetę – np.: wybierając produkty w papierowych opakowaniach, ograniczając zużycie plastiku, oszczędzając energię elektryczną i wodę, nie konsumując nadmiernej ilości dóbr. Chociaż o naszą planetę powinniśmy dbać każdego dnia, łatwo jest o tym zapomnieć w natłoku codziennych spraw. Dlatego też powstało specjalne święto – Dzień Ziemi, którego zadanie to przypomnienie nam, jak ważne jest dbanie o jedyny dom, jaki mamy.

Uczniowie z naszej szkoły zarówno narodowości polskiej jak i ukraińskiej postanowili z tej okazji stworzyć galerię prac plastycznych i przyozdobić korytarze szkolne. Przygotowali również propozycję aranżacji stworzenia przydomowego i szkolnego ogródka ekologicznego, a także dekoracyjne kompozycję roślinności w słoiku. Organizatorami akcji w szkole byli nauczyciele uczący przedmiotów, geografia, edukacja dla bezpieczeństwa, a także realizując zadania SK Ekologicznego Ekomaniacy/ GOZ , a także projektu Emp@tyczna klasa i EPAS.

M. Zalewska, B. Zaborowska
A. Stefańska, U. Kaliszewska

GODZINA DLA ZIEMI W ZSZ NR4

Akcja 25-marca o 20: 30 gasimy światło – na godzinę

Dzięki podpisaniu przez naszych uczniów i nauczycieli petycji podczas "Godzina dla Ziemi WWF" szkoła otrzymała w podziękowaniu dyplom. W 2023 roku „Godzina dla Ziemi WWF” w Polsce poświęcona była walce z zanikiem różnorodności biologicznej. Polegała ona między innymi na gaszeniu na jedną godzinę światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej.

Koordynatorzy akcji w szkole to opiekunowie:
SK Ekologicznego EKOMANIACY/GOZ
U. Kaliszewska, B. Zaborowska, A. Stefańska

Nasza szkoła po raz pierwszy włącza się w obchody „Godziny dla Ziemi WWF” – 25 marca 2023r

"Godzina dla Ziemi WWF" to akcja, która obchodzona jest na całym świecie w każdą ostatnią sobotę marca. Kojarzona jest głównie z tym, że w symbolicznym geście troski o przyszłość naszej planety, na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej.

Co roku bierze w niej udział nawet kilkadziesiąt milionów ludzi i kilkaset miast na całym świecie. W Polsce w poprzednich edycjach zaangażowało się blisko sto miast, wygaszając oświetlenie publicznych obiektów.

W 2023 roku „Godzina dla Ziemi WWF” w Polsce poświęcona jest walce z zanikiem różnorodności biologicznej. Według najnowszego raportu WWF Living Planet Report w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji gatunków zmniejszyła się o 69%.

Jeżei chcesz mieć swój udział w zwiększeniu szans na poprawę sytuacji naszej przyrody, podpisz petycję www.wwf.pl/godzina-dla-zie-mi-2023#petycjagdz

Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji. 25-marca o 20: 30 gasimy światło – na godzinę.

Urszula Kaliszewska

Barbara Zaborowska

Agnieszka Stefańska

BĄDŹ EKO !

Rozstrzygnięcie Konkursu na „ Zbiórkę butelek plastikowych PET”

Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs na zbiórkę plastikowych butelek został rozstrzygnięty.

Celem konkursu było propagowanie idei recyklingu. Ponadto kształtowanie nawyków segregowania odpadów oraz wtórnego wykorzystania odpadów, jako tworzywa artystycznego

Nagrody otrzymują:

I miejsce Klaudia Berk 4AH

II miejsce Wiktoria Koziatek 4AH

III miejsce Joanna Polak 4AH

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

Nagrody dla zwycięzców ufundowało szkole koło PCK, za co serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy:

grupa " Eko-maniacy"