AKTUALNOŚCI EPAS


Europejski Tydzień Młodzieży


Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży, który w tym roku odbędzie się w dniach 12-19 kwietnia pod hasłem „Voice your vision”. Główną grupę odbiorców Europejskiego Tygodnia Młodzieży stanowią młodzi obywatele 27 państw członkowskich UE oraz krajów trzecich uczestniczących w programie Erasmus+, w wieku od 16 do 35 lat.

Podczas Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2024, wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach zarówno w Europie, jak i poza nią. Będzie to doskonała okazja do udziału w dyskusjach na tematy istotne dla młodych ludzi oraz możliwość spotkania się z politykami i przedstawicielami instytucji europejskich. Impreza pozwoli także na zdobycie informacji na temat programów Unii Europejskiej skierowanych do młodzieży – takich jak Erasmus+ czy Europejski Korpus Solidarności. Wartością dodaną uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Młodzieży jest także możliwość poznania inspirujących historii innych młodych osób, które zaangażowały się społecznie i odniosły sukcesy. Wydarzenie ma na celu przekonanie młodzieży, że ich głos ma znaczenie szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów europejskich. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronach internetowych: https://youth.europa.eu/youthweek_pl oraz https://etm.frse.org.pl.

Komisja Europejska organizuje taki tydzień tematyczny co dwa lata, aby zachęcać młodzież w Europie i na świecie do aktywnego udziału w życiu obywatelskim.

Małgorzata Święcicka
Barbara Zaborowska

Frankofonia 2024


W ramach obchodów Frankofonii nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji języka francuskiego!

Podczas tej lekcji poznaliśmy różne ciekawostki o Francji i języku francuskim, rozmawialiśmy o muzyce i gastronomii francuskiej, obejrzeliśmy scenki, w których zostały omówione najczęściej używane w języku polskim powiedzenia francuskie, a taniec Kankan w wykonaniu uczennic był prawdziwym ‘clou’ całej tegorocznej imprezy! Na koniec lekcji widzowie rozwiązali test kahoot sprawdzający ich wiedzę i spostrzegawczość, a najlepsi dostali drobne upominki prosto z Francji.

W tym dniu można było też spróbować upieczonych przez naszych uczniów prawdziwych francuskich ciasteczek o pięknej nazwie – magdalenki! Wystarczyło poprawnie odpowiedzieć na pytania o Francji i języku francuskim. Wielu uczniów i nauczycieli, a także innych pracowników naszej szkoły skorzystało z tej okazji, i to nie jeden raz!

Dziękujemy uczniom klas 2 technik organizacji turystyki, 2 technik hotelarstwa, 2 technik żywienia i usług gastronomicznych za przygotowanie tej wspaniałej imprezy!

Realizowane w ramach EPAS.

Swietłana Kupis

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE


W ramach projektu wspolnie.eu - https://together.europarl.europa.eu/pl Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Fundacja Civis Polonus zapraszają na warsztaty dotyczące roli Parlamentu Europejskiego i wyborów europejskich, które w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024r.

Warsztaty odbędą się w czwartek, 18 kwietnia 2024 w godz. 12.00 do 16.00 w centrum multimedialnym Europa Experience, ul. Jasna 14/16A, Warszawa. Podczas warsztatów wraz z przedstawiciel(k)ami sieci eksperckiej Team Europe, Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce i Fundacji Civis Polonus zastanowimy się, jaka działa Parlament Europejski, jak unijne przepisy wpływają na życie obywateli i obywatelek UE, dlaczego warto zagłosować w wyborach europejskich 2024. Wydarzenie będzie okazją do rozwoju kompetencji społeczno-obywatelskich, rozmowy z ekspert(k)ami ds. Unii Europejskiej, skorzystania z atrakcji Europa Experience i sprawdzenia wiedzy o Parlamencie Europejskim w quizie z upominkami. Podczas warsztatów zapewniamy napoje i przekąski. Warsztaty są bezpłatne i bezstronne politycznie.

Rejestracja na warsztaty obywa się przez stronę wspolnie.eu do 16.04.24 (wtorek) lub do wyczerpania limitu miejsc. 

Pytania prosimy kierować na mail kamil.dejna@civispolonus.org.pl Kontakt telefoniczny: 512 242 519. 

Małgorzata Święcicka
Barbara Zaborowska

22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY!!!!


Dnia 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody (H2O). Z tej okazji nauczyciele uczący przedmiotów: chemia, geografia, EDB, a także realizujący zadania projektów w szkole: EPAS i SK Ekologicznego Ekomaniacy/GOZ postanowili zorganizować szkolny konkurs o wodzie dla klas I. Do konkursu przystąpiło 33 osób z następujących klas: 1A, 1H,1G,1S,1O, 1M, 1C Zwycięzcami konkursu zostali następujący uczniowie:

I miejsce – zajął Shan Sapkota z klasy 1A

II miejsce - zajął Antoni Ruszczyk z klasy 1A

III miejsce - Emilia Staśkiewicz z klasy 1A, Jakub Part z klasy 1A i Oliwia Pazik z klasy 1H 

Nagrody dla zwycięzców ufundowała Spółdzielnia Uczniowska „EKONOMIK” oraz Szkolny Klub Europejski, za które bardzo dziękujemy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy jeszcze raz zwycięzcom konkursu.

Szkoła w tym roku szkolnym po raz drugi przystąpiła do udziału w akcji Światowy Dzień Wody z PAH. W ramach realizacji tej akcji przez miesiąc marzec i kwiecień na lekcjach chemii, geografii, EDB, a także na zajęciach z wychowawcą były przeprowadzone lekcje ekologiczne poświęcone tematom o wodzie. Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w webinariach np.: Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie organizowanych przez PAH. Została przygotowana również gazetka na korytarzu szkolnym poświęcona zagadnieniom o wodzie, a także prezentacja .

Organizatorzy Światowego Dnia Wody:
E.Rogalska, E.Okowicka- Dyl,
M.Zalewska, B.Zaborowska

Co to jest Nowy Zielony Ład?


Zielony Ład to jest strategia Unii Europejskiej, na wielu obszarach, która ma doprowadzić do neutralności klimatycznej Europy. Strategia została przyjęta przez państwa członkowskie w 2020 roku. Europejski Zielony Ład, to między innymi koniec z marnotrawstwem opakowań, które będzie polegać na zapobieganiu powstawaniu odpadów opakowaniowych, wspieranie ponownego użycia i ponownego napełniania oraz spowodowanie, aby wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu . Innym przykładem założeń Zielonego Ładu jest ochrona wody. Założenia te wprost wskazują, że w przypadku sektorów znacznie zużywających zasoby wodne są: przemysł, rolnictwo czy nawet gospodarstwa domowe. UE wspiera wdrażanie technologii umożliwiających oszczędne gospodarowanie wodą. Ponadto, polityka rolna i przemysłowa UE obejmuje środki wspierające ponowne wykorzystanie i recykling wody oraz redukcję zanieczyszczenia wody. Młode Ambasadorki EPAS z klasy 1A : Wiktoria Rutkowska, Emilia Staśkiewicz i Julia Kubeł w ramach realizacji tych działań przygotowały prezentację na temat : 18 marca Światowy Dzień Recyklingu i 22 marca Światowy Dzień Wody.

Zapraszamy do obejrzenia Prezentacji

Opiekunowie EPAS
B.Zaborowska, M.Święcicka




1 z 12

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl