AKTUALNOŚCI EPAS

SZKOŁA-AMBASADOR

Dzień Europy

Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.

Z tej okazji na naszym szkolnym instagramie pojawił się artykuł oraz quiz on-line . Odbył się także konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, w którym każdy uczestnik został nagrodzony upominkiem. Uczniowie klasy 2S przeprowadzili debatę – dlaczego warto wziąć udział 9 czerwca w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Do jakich doszli wniosków:
- głosując możesz decydować o przyszłości swojej i swoich najbliższych
- możesz decydować a jaki sposób będą wydawane twoje pieniądze
- to szansa na zmiany
- głosowanie to twoje prawo i przywilej
- każdy głos ma znaczenie
- głosując dajesz dobry przykład innym.

Swietłana Kupis

20 lat Polski w UE

1 maja 2024 r. świętujemy jubileusz 20-lecia Polski w UE. Z tej okazji w całym kraju organizowane są różnego rodzaju rocznicowe wydarzenia, m.in.: eurolekcje, konkursy dla młodzieży, debaty czy spotkania informacyjne.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce stworzyło serwis internetowy poświęcony obchodom 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Na stronie 20latwue.pl możemy prześledzić kalendarium wydarzeń. Serdecznie zapraszamy Weź udział w obchodach.

Kwiecień miesiącem zajęć europejskich

W dniach 17-18-19 kwietnia uczniowie w ramach realizacji przedmiotów przyrodniczych uczestniczyli w zajęciach online organizowanych przez Centrum ElektroEkologi. Młodzież dzięki tym warsztatom pogłębiła swoją wiedzę w zakresie Cyfrowy Dialog – co kryje smartfon i jak być rozsądnym konsumentem oraz ekologia w Polsce w odniesieniu do innych państw europejskich. Kto jest największym producentem metali ziem rzadkich, rewolucje przemysłowe czym się charakteryzują, a także, czym jest sztuczna inteligencja. Uczniowie rozwiązywali quiz na kahoot.it dotyczący postępowania z elektrośmiaciami. W kwietniu również na przedmiotach przyrodniczych, humanistycznych, jak również na zajęciach z wychowawcą zostały przeprowadzone lekcje europejski. Lekcje przeprowadzali nauczyciele i młodsi ambasadorzy EPAS.

Koordynatorami działań były
Opiekunowie EPAS
Barbara Zaborowska, Małgorzata Święcicka

Europejski Tydzień Młodzieży

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży, który w tym roku odbędzie się w dniach 12-19 kwietnia pod hasłem „Voice your vision”. Główną grupę odbiorców Europejskiego Tygodnia Młodzieży stanowią młodzi obywatele 27 państw członkowskich UE oraz krajów trzecich uczestniczących w programie Erasmus+, w wieku od 16 do 35 lat.

Podczas Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2024, wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach zarówno w Europie, jak i poza nią. Będzie to doskonała okazja do udziału w dyskusjach na tematy istotne dla młodych ludzi oraz możliwość spotkania się z politykami i przedstawicielami instytucji europejskich. Impreza pozwoli także na zdobycie informacji na temat programów Unii Europejskiej skierowanych do młodzieży – takich jak Erasmus+ czy Europejski Korpus Solidarności. Wartością dodaną uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Młodzieży jest także możliwość poznania inspirujących historii innych młodych osób, które zaangażowały się społecznie i odniosły sukcesy. Wydarzenie ma na celu przekonanie młodzieży, że ich głos ma znaczenie szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów europejskich. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronach internetowych: https://youth.europa.eu/youthweek_pl oraz https://etm.frse.org.pl.

Komisja Europejska organizuje taki tydzień tematyczny co dwa lata, aby zachęcać młodzież w Europie i na świecie do aktywnego udziału w życiu obywatelskim.