AKTUALNOŚCI EPAS

Wycieczka przedmiotowo – turystyczna

Dnia 19-20-21 październik 2022r odbyła się szkolna wycieczka przedmiotowo – turystyczna, w której wzięli udział uczniowie z następujących klas: 1A, 1G, 1R, 1C, 1M, 1O, 1H, 2O, 3A. Celem wycieczki było przeprowadzenie i doświadczenie praktycznych lekcji geografii, chemii oraz edukacji dla bezpieczeństwa, a także realizacji krajowego programu GOZ( gospodarki obiegu zamkniętego) i Szkolnego Programu EPAS w Rezerwacie Kadzielnia i w Tatrzańskim Parku Narodowym. Zastosowanie zasad GOZ w życiu przyczynia się do ochrony naszej planety a także ogranicza jej nadmierną eksploatację. Pierwszego dnia przebywaliśmy w Rezerwacie Przyrody Kadzielnia w Kielcach, który jest usytuowany na terenie dawnego kamieniołomu. Położony jest na wysokości 295m n.p.m. W XVIIIw pozyskiwano tam wapień, który znalazł zastosowanie między innymi w budownictwie i hutnictwie. W rezerwacie tym znajduje się Skała Geologów , która jest ostańcem skalnym . Na terenie rezerwatu znajdują się podziemne trasy turystyczne, brama amfiteatru, schody do stacji tyrolki i tarasa spod której wypływa wodospad . Występują także jaskinie i schroniska. Drugiego dnia mieliśmy przyjemność z mapą w ręku i kompasem pokonywać trasę Doliny Kościeliskiej , w której między innymi zwiedzaliśmy Jaskinię Mylną. Położona jest w Raptawickiej Turni tuż nad polaną Pisaną. Ma dwa wejścia południowe 1098m n.p.m i północne 1084m n.p.m. przez które prowadzi czerwony szlak. Trzeciego dnia przyszedł czas na spędzenie w Energylanda . Jest to największy park rozrywki w Polsce, w którym znajduje się wiele atrakcji dla każdego. Niektóre atrakcje charakteryzują się specjalnie dobraną tematycznie dekoracją i scenografią . My trafiliśmy na Halloween – Smoczy Gród.

Wycieczka została zorganizowana przy współpracy z Biurem Turystyki i Podróży JUVENTUS, któremu serdecznie dziękujemy za przygotowanie bardzo interesującego programu wycieczki.

Opiekunowie wycieczki:
E. Rogalska, R. Lech, B. Zaborowska

Wycieczka edukacyjna do Lasów Państwowych

Dnia 7 października 2022r odbyła się wycieczka edukacyjna do Lasów Państwowych położonych w Płoszycach , które podlegają Nadleśnictwu Ostrołęka. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z następujących klas: 1O, 2O, 2G, 2A, 4CS, 4KC1,4AH. Celem wyjazdu było uczestniczenie w lekcji edukacja leśna, która obejmowała zagadnienia dotyczące wiedzy o ekosystemach leśnych, realizacji prawidłowej gospodarki leśnej przy założeniach trwałości i ciągłości lasów oraz Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju. Dowiedzieliśmy się również jaki gatunek drzewostanu występuje w lasach Płoszyce i praktycznie nauczyliśmy się obliczać, ile lat mają poszczególne drzewa. Zobaczyliśmy także klatki lęgowe dla ptaków, które są rozmieszczone w różnych punktach leśnych, a także widzieliśmy gniazdo bociana czarnego. Uzyskaliśmy wiedze jakie rodzaje runa leśnego i gatunków zwierząt występują, które z nich są pod ochrona i kto jest odpowiedzialny za dokarmianie zwierzyny leśnej. Utrwaliliśmy sobie również zasady ogólne bezpieczeństwa na terenach leśnych. Zajęcia z zakresu edukacji leśnej przeprowadził pracownik jednostek Lasów Państwowych Pan Arek, któremu serdecznie dziękujemy. Po interesującej lekcji edukacji leśnej przeszliśmy do działań praktycznych z zakresu ochrony środowiska, które polegały na sprzątaniu lasu w ramach akcji Sprzątanie Świata (Ziemi) - myślimy globalnie działamy lokalnie, którą realizuje szkolny program Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego. Uczniowie również mieli przyjemność integrować się podczas grzybobrania i ogniska.

Opiekunowie wycieczki to: B. Zaborowska, E. Rogalska, E. Sienkiewicz, M. Kacperek

B. Zaborowska

Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego

Dzień Europy

Dzień Europy zwany także Dniem Unii Europejskiej to święto europejskich państw obchodzone corocznie 9 maja. Dzień ten został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu Schumana w 1950 roku. Co roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy. Działania te mają na celu informowanie i uświadamianie społeczeństwa na tematy związane z UE.

Młodsi i Starsi Ambasadorowie Parlamentu Europejskiego z naszej szkoły rozpoczęli obchody tego święta sadząc las w Leśnictwie Płoszyce. Odbył się także konkurs wiedzy o Unii Europejskiej . W ramach solidarności z Ukrainą niektórzy uczniowie i nauczyciele ubrali się w tym dniu w barwach żółtych i niebieskich.

9 maja, Dzień Europy, powinien być okazją do świętowania pokoju i jedności, ponieważ upamiętnia rocznicę Deklaracji Schumana, ustanowionej w celu zacieśnienia współpracy krajów europejskich – współpraca ta miała być środkiem, który posłuży uniknięciu wojny. Z tego względu tym bardziej przejmujące jest to, że Dzień Europy 2022 został przyćmiony przez zastraszającą wojnę w Ukrainie, która wiąże się z ogromnym ludzkim cierpieniem i destabilizuje nadszarpniętą pandemią koronawirusa gospodarkę w całej Europie.

Małgorzata Święcicka

Barbara Zaborowska

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY H2O

Dnia 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody (H2O). Z tej okazji nauczyciele uczący przedmiotów: chemia i geografia , a także realizujący projekty w szkole: eTwinning i EPAS postanowili zorganizować szkolny konkurs o wodzie dla klas II i III. Do konkursu przystąpiło 16 osób z następujących klas: 2S, 2A, 3A1, 3SH1. Zwycięzcami konkursu zostały następujące uczennice:

I miejsce - zajęła Julia Giers z klasy 2A

II miejsce - Karolina Grala z klasy 3A1

III miejsce - Gabriela Krakowiecka z klasy 3A1 Nagrody dla zwycięzców ufundowali nauczyciele geografii i chemii.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy jeszcze raz zwycięzcom konkurs

Organizatorzy konkursu:

Nauczyciele geografii i chemii, eTwinning , EPAS