AKTUALNOŚCI EPAS


9 MAJA- DZIEŃ EUROPY


Dzień Europy jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

 

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

 

Z racji udziału szkoły w Międzynarodowym Projekcie - Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego- pamiętajmy, że EUROPA TO MY.

 

Małgorzata Święcicka

Opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego

FESTYN DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH


W sobotę 11 maja przy scenie obok Kupca odbył się festyn w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To plenerowe wydarzenie zapoczątkowało obchody tegorocznych Dni Ostrołęki.

 

Podczas festynu członkowie i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego działającego w naszej szkole wspólnie z Panią Dyrektor pomogli w przygotowaniu dla mieszkańców naszego miasta słodkiego poczęstunku w postaci pysznych ciast , które upiekli uczniowie razem z Panią Agnieszką Wojtasik.

 

Mimo kapryśnej pogody atrakcji dla dzieci i dorosłych nie brakowało. Na ostrołęczan czekały leżaki pod sceną ,Radosny Świetlicobus a pracownicy MOPR malowali odważnym buzie.

 

Małgorzata Święcicka

Opiekun SKE 

 

9 MAJA- DZIEŃ EUROPY


Dzień Europy zwany także Dniem Unii Europejskiej to święto europejskich państw obchodzone corocznie 9 maja. Dzień ten został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu Schumana w 1950 roku. Co roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy. Działania te mają na celu informowanie i uświadamianie społeczeństwa na tematy związane z UE.

 

Młodsi Ambasadorowie Parlamentu Europejskiego z naszej szkoły po spotkaniu z Panią Dyrektor wyszli w tym dniu w miasto, aby wręczając mieszkańcom Ostrołęki żółte tulipany z niebieską kokardką uczcić 15-letnie członkostwo Polski we Wspólnocie. Przechodząc obok Urzędu Miasta odwiedziliśmy Pana Wiceprezydenta Macieja Kleczkowskiego i Panią Dyrektor Wydziału Oświaty Annę Gocłowską.

 

Tegoroczne obchody poświęcone są tematowi naszego wyboru przyszłości. Wybory europejskie, które odbędą się w dniach 23–26 maja, to dla każdego z nas szansa, aby zabrać głos w sprawie tego, kto będzie podejmować ważne decyzje, które mają wpływ na nasze życie.

Małgorzata Święcicka
Opiekun SKE
 

 

KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ


13 września 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Celem konkursu była popularyzacja idei integracji i wiedzy o Unii Europejskiej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz rozwijanie zainteresowań dotyczących szeroko rozumianej problematyki europejskiej.

 

Konkurs był w formie 18 pytań testowych i 2 pytania otwarte, wzięli w nim udział chętni uczniowie naszej szkoły.  

 

Laureatką konkursu została Patrycja Gawrych uczennica klasy 4 HS.

Nagrodą główną dla laureatki jest wyjazd do Brukseli połączony ze zwiedzaniem instytucji Europejskich w dniach 4- 9 października 2018. Pomysłodawcą konkursu a zarazem fundatorem nagrody głównej jest Zbigniew Kuźmiuk Poseł do Parlamentu Europejskiego. Za udział w konkursie wszystkim uczestnikom dziękujemy, a szczególne podziękowania kierujemy dla Pana Posła Zbigniewa Kuźmiuka za ufundowanie nagrody głównej.  

 

Patrycji serdecznie gratulujemy i czekamy na relację z wyjazdu do Brukseli. 

 

Małgorzata Święcicka

Opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego  

SZKOŁA-AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO


 

  

 

Małgorzata Święcicka6 z 8

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl