AKTUALNOŚCI EPAS


9 maja- Dzień Europy


Dzień Europy- jest dniem, w którym, co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Tego dnia przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana.

Nasza Szkoła od kilku lat należy do programu: Szkoła -Ambasador Parlamentu Europejskiego. Mimo trudnego czasu pandemii i walki z koronawirusem w naszej szkole w trakcie nauczania zdalnego nie zapomnieliśmy o tym wyjątkowym Dniu .Czas pandemii znacznie ograniczył działania zaplanowane z okazji tego święta. Jednak uczennice z klasy 2AH : Oliwia Mikołajczyk i Aleksandra Pietras przygotowały, krótką i interesująca prezentację, aby przypomnieć i utrwalić istotne informacje o Unii Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Zapraszamy do obejrzenia tych prezentacji.

Mimo pandemii COVID-19 instytucje UE nadal zapraszają obywateli Europy i świata w odwiedziny, tyle że online. Wirtualne wizyty gwarantują bezpieczeństwo, którego zapewnienie jest w tej chwili trudne w przypadku imprez stacjonarnych lub hybrydowych. Wizyty na żywo będą możliwe, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne. https://www.europarl.europa.eu/visiting/pl/online-activities

Europejczycy powinni wspólnie działać, aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie. 

Prezentacja Unia Europejska

Parlament Europejski

Koordynatorzy szkolnego programu:

M. Święcicka i B. Zaborowska

Warsztaty online - Zrównoważona żywność: strategia „Od pola do stołu”


Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza do udziału w warsztatach online na temat europejskiej strategii zrównoważonego rolnictwa w szerokim kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, w tym w szczególności roli, jaką odgrywa w nim Parlament Europejski.

Warsztaty online „Zrównoważona żywność: strategia „od pola do stołu” odbędą się we wtorek 20 kwietnia 2021, w godz. 16:30-18:15. Rejestracja na warsztaty odbywa się na platformie Wspolnie.eu do dnia 16 kwietnia 2021. Liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki: 

  • Dowiedzą się o instytucjach Parlamentu Europejskiego i jego roli w projektowaniu Europejskiego Zielonego Ładu,
  • Poznają zasady zrównoważonej produkcji żywności oraz wyzwania przed którymi stoi unijna polityka rolno-żywnościowa,
  • W małych grupach podyskutują o możliwościach zagospodarowania w przemyśle wszystkich produktów z recyklingu,
  • Wezmą udział w quizie podsumowującym zdobytą wiedzę z upominkami dla zwycięzców.

Pytania dotyczące warsztatów prosimy kierować na adres: kontakt-pl@wspolnie.eu

Małgorzata Święcicka

WARSZTATY ONLINE


Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprasza wolontariuszy i wolontariuszki wspolnie.eu oraz inne zainteresowane osoby do udziału w warsztatach online na temat strategii i planów związanych z wdrażaniem elementów gospodarki obiegu zamkniętego w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, w tym w szczególności roli, jaką odgrywa w nim Parlament Europejski. 

Warsztaty online „Europejski Zielony Ład – w stronę gospodarki obiegu zamkniętego” odbędą się w poniedziałek,22 lutego 2021, w godz.16:30-18:15 Rejestracja na warsztaty odbywa się przez stronę www.wspolnie.eu do soboty, 20 lutego 2021 (włącznie). Liczba miejsc ograniczona.

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki:

• Poznają rolę Parlamentu Europejskiego w projektowaniu Europejskiego Zielonego Ładu,

• Dowiedzą się, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego, dlaczego jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu i jak będzie wdrażana w UE,

• W małych grupach podyskutują o sposobach zamykania obiegu w kluczowych branżach,

• Wezmą udział w quizie podsumowującym zdobytą wiedzę z upominkami dla zwycięzców.  

Europejski Zielony Ład, zaproponowany przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r., obejmuje serię strategii, które mają doprowadzić do neutralności klimatycznej w 2050 roku, ale także przebudować Europę w kierunku społeczeństwa o nowoczesnej, oszczędnej i zrównoważonej gospodarce. Parlament Europejski nie tylko w pełni poparł tę strategię, ale poszedł dalej - wezwał do zwiększenia ambicji i ograniczenia emisji o 55% już w roku 2030. W maju 2020 r. stało się jasne, że Europejski Zielony Ład będzie także strategią odbudowy Europy po kryzysie wywołanym przez COVID-19.

W ramach cyklu „Europejski Zielony Ład” przewidziano 5warsztatów online:

  1.  Jak  Zielony Ład zmieni nasz świat? - grudzień 2020
  2. Zrównoważona mobilność miejska - styczeń 2021
  3. W stronę gospodarki obiegu zamkniętego - luty 2021
  4. Gospodarka odpadowa i recykling - marzec 2021
  5. Zrównoważona żywność– „Od pola do stołu" - kwiecień 2021

Pytania dotyczące warsztatów prosimy kierować na adres: kontakt-pl@wspolnie.eu

Małgorzata Święcicka

9 luty DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU


Zainaugurowany w 2004 roku odbywający się każdego roku w lutym Dzień Bezpiecznego Internetu - organizowany przez sieć Insafe/INHOPE Europejskich Centrów Programu "Safer Internet" (ECPSI) przy wsparciu Komisji Europejskiej* - stanowi kluczowe wydarzenie w kalendarzu działań na rzecz bezpiecznego Internetu ponad 170 państw.

W tym roku łączący miliony zwolenników na całym świecie Dzień Bezpiecznego Internetu odbędzie się we wtorek 9 lutego 2021 r. - jednocząc siły "Razem dla lepszego Internetu". Nie ukrywamy, że obchody mogą wyglądać w tym roku nieco inaczej ze względu ograniczenia związane z COVID-19, mamy jednak nadzieję, że DBI 2021 będzie jak zawsze wyrazistą i wciągającą okazją umożliwiającą wszystkim zastanowienie się nad coraz intensywniejszym korzystaniem z technologii cyfrowych w związku z pandemią.

Nauczyciele, edukatorzy i pracownicy społeczni mogą przyczynić się do tworzenia lepszego Internetu, wyposażając podopiecznych i uczniów w umiejętności korzystania z narzędzi cyfrowych i krytycznego myślenia, niezbędne do lepszego poruszania się po wirtualnym świecie.

Mogą oni:

- wpajać uczniom proste nawyki umożliwiające najlepsze korzystanie z możliwości oferowanych przez wirtualny świat;

- korzystać z pozytywnych treści internetowych podczas zajęć i zachęcać uczniów do korzystania z nich w domu;

- zapewniać uczniom narzędzia umożliwiające dokonywanie rozsądnych wyborów online - pod tym względem najlepsze wyniki przynosi edukacja i zwiększanie świadomości najczęściej występujących problemów związanych z bezpieczeństwem w sieci stanowić dla uczniów osobisty wzór pozytywnego zachowania online.

By wesprzeć nauczycieli i edukatorów w tym zadaniu, strona internetowa Dnia Bezpiecznego Internetu posiada zakładkę "Zasoby", zawierającą szereg materiałów pedagogicznych dotyczących bezpieczeństwa w sieci dla różnych grup wiekowych i w wielu językach - mogą one okazać się przydatne w działaniach zwiększania świadomości podczas DBI i całego roku szkolnego.

Jeżeli chciał(a)byś dołączyć do światowej mobilizacji na rzecz lepszego Internetu i wziąć udział w Dniu Bezpiecznego Internetu, zajrzyj na stronę www.saferinternetday.org/join, gdzie znajdziesz więcej informacji dotyczących możliwości wzięcia udziału w DBI 2021. Ponadto możesz śledzić stronę Safer Internet Day na Facebooku i Twitterze, a także podzielić się planami na ten wyjątkowy dzień w mediach społecznościowych dzięki hasztagom #SaferInternetDay i #SID2021. 

 

Małgorzata Święcicka

WARSZTATY „Jak Europejski Zielony Ład zmieni nasz świat?”


 

 

Weź udział w warsztatach online „Jak Europejski Zielony Ład zmieni nasz świat?”

 

Małgorzata Święcicka




8 z 12

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl