DORADZTWO ZAWODOWE

WPŁYW NOWYCH TECHNOLOGII NA PRACĘ KSIĘGOWYCH, CZY KSIĘGOWY JEST ZAWODEM Z PRZYSZŁOŚCIĄ

W dniu 18.12.2023 r. Przewodnicząca ZPEH Małgorzata Złotkowska zorganizowała spotkanie dla uczniów klas ekonomicznych z Panią Prezes Katarzyną Tomalą , Dyrektorem Pawłem Przedpełskim i innymi osobami towarzyszącymi ze Stowarzyszenia Głównych Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie .

Pani Prezes przedstawiła uczniom zawód nowoczesnego księgowego, ewolucję systemów ERP, elektroniczny obieg dokumentów , wyzwania technologiczne i ścieżki kariery zawodowej dla księgowego. Wyjaśniła jak wraz z postępem technologicznym sztuczna inteligencja i robotyka zaczynają odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu i pracy, że księgowość to jedna z dziedzin w której technologie te mają ogromny potencjał do zwiększenia efektywności i jakości pracy a dzięki sztucznej inteligencji i robotyce księgowi mogą wykonywać zadania z większą dokładnością, szybkością i automatyzacją , co pozwala zaoszczędzić czas i koszty.

Młodzież otrzymała informację jak zostać księgowym, zdobywać wiedzę i rozwijać kompetencję poprzez: kursy przygotowujące do zawodu księgowego, kursy uzupełniające oraz przygotowujące do egzaminów państwowych.

W spotkaniu uczestniczyła również dyrekcja szkoły oraz nauczyciele - członkowie SKWP Małgorzata Złotkowska i Barbara Parzych.

Dziękujemy bardzo gościom za prezenty oraz życzenia świąteczne.

Serdeczne podziękowania za dekoracje sali Pani Krystynie Korczakowskiej Nosek i Pani Renacie Lech

Spotkanie realizowane w ramach WSDZ

Małgorzata Złotkowska

PROJEKT OTWARTA FIRMA

W dniach 13-19 listopada 2023 roku został zorganizowany w Polsce XVI Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zorganizowała projekt „Otwarta firma”, który jest realizowany w naszej szkole cyklicznie od kilku już lat.

Projekt „Otwarta Firma-Biznes przy tablicy” to program, którego realizacja polega na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielem lokalnego biznesu. Program ten ma na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

Uczniowie klasy 3S wraz z wychowawcą Anną Przygodą Majewską i Małgorzatą Święcicką w ramach projektu odwiedzili patronacką firmę SPS Handel. Zwiedziliśmy biuro firmy, zapoznaliśmy się ze strukturą i wyposażeniem magazynu. Pracownicy przekazali uczniom informacje o możliwości zatrudnienia w firmie, opowiedzieli też o specyfice pracy na różnych stanowiskach.

Efekty uczestnictwa szkoły w programie:

• stworzenie sprzyjającej atmosfery dla współpracy z przedstawicielem życia gospodarczego w regionie,
• budowanie pozytywnych relacji z lokalnym biznesem,
• umożliwienie młodzieży bezpośredniego kontaktu z praktykiem biznesu,
• przygotowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym,
• pomoc młodym ludziom w rozwijaniu przedsiębiorczych zachowań w miejscu zamieszkania,
• przybliżenie podstawowych zasad podejmowania działalności gospodarczej,
• umożliwienie uczniom poznania specyfiki lokalnego rynku pracy,
• przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy,
• pomoc młodym ludziom związać ich przyszłość z rodzinną miejscowością.

Realizacja tego projektu to szansa na pełniejsze niż w warunkach szkolnych przygotowanie ucznia do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych. Cele te są istotne na każdym etapie kształcenia i zgodne z założeniami doradztwa zawodowego(WSDZ).

Szkoła realizując projekt stwarza uczniom okazje do uczestniczenia w ogólnoświatowych działaniach wspierających i promujących przedsiębiorcze pomysły, a młodzi ludzie chętnie uczą się od praktyków.

Szkolny koordynator projektu Małgorzata Święcicka

Targi Pracy i Praktyk w Warszawie

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, uczniowie klas 3H, 3G, 4A, 5A1, 5SH1, 5G1 wraz z opiekunami Panią A. Łyszkowską, K. Dzwonkowską, K. Pyskło i U. Kaliszewską dniu 24pażdziernika 2023r., uczestniczyli w Targach Pracy i Praktyk w Warszawie.

Podczas targów uczniowie mieli możliwości na: spotkanie się z pracodawcami i zdobycie informacji na temat ścieżek kariery w największych polskich firmach, poznanie obecnej sytuacji na rynku pracy, zdobycie informacji na temat kompetencji i umiejętności, które są wymagane na konkretnych stanowiskach.

Był to też dobry moment, aby skorzystać z porad doradców (sprawdzenie CV, próbną rozmowę rekrutacyjną, wykonanie profesjonalnego zdjęcia do CV.

Urszula Kaliszewska

WYCIECZKA do OSM PIĄTNICA OSTROŁEKA

03 października uczniowie klasy 1M w ramach wycieczki przedmiotowej odwiedzili Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Piątnica z siedzibą w Ostrołęce. Na początku uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu na terenie hali produkcyjnej. Pierwszą atrakcją wycieczki było założenie ubrań ochronnych. W dalszej części uczniowie obserwowali pracę różnych urządzeń przetwarzających mleko. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem automatyzacji procesu produkcji. Opiekę nad nami sprawował pan Piotr Murach - kierownik produkcji oraz pani Katarzyna Jamiołkowska - kierownik zmiany. Po prezentacji zakładu mieliśmy również możliwość degustacji wyrobów które od lat cieszą się renomą wśród klientów i zdobywają nagrody w konkursach branży mleczarskiej.

Dziękujemy za poświęcony nam czas.
Organizatorem wycieczki była Pani Ewa Okowicka – Dyl.
Wycieczka realizowana w ramach WSDZ.

Ewa Tyszka

Projekt badawczy naszej absolwentki

Nasza absolwentka Technikum Ekonomicznego Agnieszka Kotowska, w ramach projektu badawczego przeprowadziła warsztaty dla uczniów kl 4A1 na temat "Wymagania branży finansowej, kryteria rekrutacji pracowników i wskazówki o tym jak odnaleźć się na rynku pracy w 2023r". Projekt badawczy jest realizowany w ramach przygotowania pracy licencjackiej.

Agnieszka prywatnie jest pracownikiem jednej z największych firm leasingowych w Polsce.

J.Skarzyńska