DORADZTWO ZAWODOWE


ZAJĘCIA


W dniu 02.03.2020r. uczniowie klasy 3 R uczestniczyli w zajęciach z zakresu technik sporządzania i dekorowania wyrobów cukierniczych na przykładzie makaroników i tortów. Przeprowadziła je uczennica klasy 3 R Iza Bielacka - stypendystka w ramach projektu – „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” w roku szkolnym 2019/2020 .

 

Iza podzieliła się wiadomościami i umiejętnościami zdobytymi podczas uczestnictwa w specjalistycznych warsztatach cukierniczych prowadzonych przez Instytut Sztuki Kulinarnej w Warszawie.

 

Przedstawiła kolegom i koleżankom technikę sporządzania makaroników, bezy włoskiej, francuskiej i szwajcarskiej oraz historii powstania „Bezy Pavlovej” , zachęcając do podnoszenia swoich umiejętności oraz rozwijania zainteresowań zawodowych.

 

Młodzież miała możliwość praktycznie nauczyć się sporządzania i dekorowania najsłynniejszego tortu świata „ Bezy Pavlovej”.

 

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego. 

 

Ewa Tyszka

SŁODKIE GRZESZKI CZYLI XII TARGI EXPO SWEET 2020


26 lutego 2020 r. już po raz drugi uczniowie naszej szkoły z klas o specjalności cukiernik jak i gastronomicznych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, której celem były XII Międzynarodowe Targi Expo Sweet. Te najsłodsze wydarzenie dla branży cukierniczej i lodziarskiej odwiedzili zarówno wystawcy z Polski, jak i z zagranicy. Na swoich stoiskach przedstawili ofertę wyposażenia kawiarni, piekarni, cukierni, lodziarni oraz restauracji, a także pełen asortyment produktów i półproduktów cukierniczych koniecznych do stworzenia odpowiedniego menu. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość odkrycia nowych wyśmienitych smaków różnych rodzajów lodów tych dobrze nam znanych słodkich jak i wytrawnych ( kwas chlebowy czy tzatziki ), deserów, ciast, tortów oraz degustacji kawy przygotowanej przez zawodowych baristów.

 

Ciekawą atrakcją była możliwość obejrzenia arcydzieła cukierniczego, czyli mistrzowskiego tortu w wykonaniu Jowity Woszczyńskiej, który wygrał na odbywających się w Mediolanie Mistrzostwach Świata w Dekoracji Tortów. Ten wyjątkowy smakołyk ozdobiony był przepięknymi obrazami, rewelacyjnymi rzeźbami w perfekcyjnie odwzorowanych kolorach.

 

Udział w targach umożliwił także naszym uczniom bezpośrednie spotkanie ze znanymi autorytetami kulinarnymi, między innymi - Kurtem Schellerem który zaprezentował najnowsze desery lodowe na sezon 2020.

 

Ta niezwykła wycieczka do krainy magii cukierniczej była dla uczniów okazją do poszerzenia wiedzy w zakresie cukiernictwa, piekarstwa oraz lodziarstwa w różnego rodzaju wyroby gotowe maszyny, technologie produkcyjne, dodatki produkcyjne czy nowoczesne opakowania stosowane w cukiernictwie, mogące stać się inspiracją, a nawet wskazówką do dalszego rozwoju własnych talentów.

 

Opiekę nad grupą uczniów sprawowały : M. Tyszka, E. Okowicka - Dyl, E. Rogalska, A. Słota, E. Tyszka i R. Lech. Zwiedzanie targów odbyło się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego

 

M.Tyszka, E.Okowicka-Dyl 

 

GATKA SZMATKA


 

7 lutego 2020 roku grupy uczniów klas 1G oraz 2G uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do restauracji GaTka SzmaTka.

 

Oprócz zapoznania się z zasadami funkcjonowania lokalu oraz degustacji smakołyków oferowanych przez restaurację mieliśmy okazję porozmawiać z pracownikiem obsługi- Patrycją Janczak, absolwentką naszej szkoły. Patrycja opowiedziała nam co się zmieniło w jej życiu odkąd ukończyła naukę w ZSZ nr 4, jak potoczyła się jej kariera w gastronomii oraz zapewniła naszych uczniów, że wybrali bardzo dobry kierunek nauki, po którym łatwo znajdą pracę.

 

Wisienką na torcie okazała się prelekcja wygłoszona przez właściciela lokalu i szefa kuchni Pana Maksymiliana Gwiazdowskiego, który życzył naszym uczniom odwagi w podejmowaniu decyzji ponieważ ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Zapewniał młodzież, że to co osiągną w życiu zależy tylko i wyłącznie od nich samych, od tego jak wykorzystają czas spędzony w szkole i czym będą kierować się w życiu.

 

To była bardzo pyszna i refleksyjna wycieczka, która odbyła się w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego

 

Ewa Okowicka- Dyl, Milena Tyszka

 

WIZYTA ABSOLWENTÓW W KLASIE II TG


 

W miniony piątek tj. 24.01.2020 r. zeszłoroczni absolwenci naszej szkoły o profilu Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych z klasy IV Tg odwiedzili mury placówki.

 

Mateusz Perkowski, Dominik Ambrzykowski i Paweł Moroniewicz przyszli na lekcję do klasy 2 Tg ( gr. 2) by w ramach doradztwa zawodowego opowiedzieć co się u nich wydarzyło, zmieniło od czasu kiedy skończyli naukę w ZSZ nr 4 , a przede wszystkim zachęcali młodzież do udziału w różnego rodzaju warsztatach czy stażach zawodowych w kraju lub za granicą.

 

Panowie właśnie niedawno wrócili z dwumiesięcznego stażu na Cyprze , gdzie pracowali na kuchni jak i sali obsługi gości w trzygwiazdkowym hotelu Pefkos City Hotel w miejscowości Limassol. Absolwenci udzielali cennych wskazówek co zrobić aby ubiegać o tego typu staże. Przekonywali jak ważna jest zdobyta wiedza w szkole , dająca podstawy do profesjonalizmu zawodowego; jak również jak ważna jest znajomość języków obcych zapewniająca płynną komunikację w pracy.

 

Obecnie panowie chcą podjąć pracę w Warszawie w swoim zawodzie , a od października kontynuować naukę w systemie zaocznym by móc czynnie pracować.

 

Uczniowie chętnie słuchali starszych kolegów, zadawali pytania, dopytywali i oglądali zdjęcia z odbytego stażu, a na koniec zapytali czy ponownie wybraliby ten sam kierunek kształcenia: wszyscy trzej odpowiedzieli bez zastanowienia – tak!. „To była jedna z lepszych decyzji! Kierunek, zawód ten jest wszechstronny, można się wciąż rozwijać , łatwo znaleźć dobrą pracę, a jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia!” - usłyszeliśmy od jednego z nich.

 

Paweł, Dominik i Mateusz przyszli do szkoły na zaproszenie byłego wychowawcy, za co im serdecznie dziękujemy. Życzymy im samych sukcesów zawodowych i mamy nadzieję „do zobaczenia”!

 

Ewa Okowicka-Dyl 

 

BANKIET W OSTROŁĘCKIM CENTRUM KULTURY


 

Dnia 16 grudnia 2019 r. uczniowie klasy 3R mieli okazję obsługiwać bankiet w Ostrołęckim Centrum Kultury organizowany podczas obchodów 100-lecia istnienia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

 

Nasi uczniowie mieli niebywałą możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zakresie obsługi konsumenta, które dotyczyły ustawienia stołów i dekoracji oraz podawania potraw i napojów.

 

Współpraca z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci odbyła się w ramach realizacji zadań Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego.

 

Uczniów wspierały panie Ewa Tyszka i Milena Tyszka. 

 
2 z 6

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Aldona Zadroga

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl