DORADZTWO ZAWODOWE


Światowy Dzień Wody (H2O)


Dnia 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody (H2O). Z tej okazji nauczyciele uczący przedmiotów: chemia, geografia, EDB, a także realizujący zadania projektów w szkole: eTwinning, EPAS i SK Ekologicznego Ekomaniacy/GOZ postanowili zorganizować szkolny konkurs o wodzie dla klas I. Do konkursu przystąpiło 27 osób z następujących klas: 1A, 1G,1S. Zwycięzcami konkursu zostały następujący uczniowie:

I miejsce - zajęła Wiktoria Kuciejczyk z klasy 1A

II miejsce - zajęła Oliwia Wnuk z klasy 1S

III miejsce - zajął Patryk Kita z klasy 1A

Nagrody dla zwycięzców ufundowała Spółdzielnia uczniowska „EKONOMIK” , za które bardzo dziękujemy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy jeszcze raz zwycięzcom konkursu.

Szkoła w tym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiła do udziału w akcji Światowy Dzień Wody z PAH. W ramach realizacji tej akcji przez miesiąc marzec i kwiecień na lekcjach chemii, geografii, EDB, matematyki, a także na zajęciach z wychowawcą były przeprowadzone lekcje ekologiczne poświęcone tematom o wodzie. Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w webinariach np.: Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie organizowanych przez PAH. Została przygotowana również gazetka na korytarzu szkolnym poświęcona zagadnieniom o wodzie.

Organizatorzy Światowego Dnia Wody:
E.Rogalska,
E.Okowicka- Dyl,
M.Zalewska,
B.Zaborowska

 

SPOTKANIA DLA EKONOMISTÓW


 

W dniu 29 marca 2023 r. uczniowie z klas ekonomicznych uczestniczyli z nauczycielami w prelekcji online zorganizowanej przez SKWP Oddział okręgowy w Warszawie pt. : „ WARTOŚĆ GODZIWA – ISTOTA I ZASTOSOWANIE ”

DEFINICJA WARTOŚCI GODZIWEJ

Cena, którą otrzymano by za sprzedaż składnika aktywów lub zapłacono by za przeniesienie zobowiązania na zwykłych warunkach transakcji między uczestnikami rynku na dzień wyceny. (tj. cena wyjścia na dzień wyceny z perspektywy uczestnika rynku, który posiada składnik aktywów lub ma zobowiązanie)  

Osobą prowadzącą był dr. hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, Katedra Rachunkowości Stanisław Hońko – doradca podatkowy  

Jest to kolejne spotkanie z całego cyklu w tym roku szkolnym , które ma na celu przybliżyć praktyczne aspekty pracy księgowego z zakresu rachunkowości.

Spotkania realizowane w ramach WSDZ  

Małgorzata Złotkowska

CYKL SPOTKAŃ DLA EKONOMISTÓW


W ramach współpracy Ze Stowarzyszeniem Głównych Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie uczniowie klas ekonomicznych wraz z nauczycielami Małgorzatą Złotkowską , Barbarą Parzych i Joanną Skarzyńską brali udział w spotkaniu

pt:„ PODATKOWE ASPEKTY FUNKCJONOWANIA PRZEDSIĘBIORSTW ”. 

Spotkanie objęte zostało Honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty  

Realizowane było z wykorzystaniem technik i metod komunikacji na odległość w dniu 9.03.2022 r.

Podczas spotkania poruszone zostały następujące zagadnienia: 

- podatek VAT w praktyce gospodarczej; czym jest Krajowy System e-Faktur?,

- podatki dochodowe w działalności gospodarczej – wybrane zagadnienia,

- podatki obciążające wynagrodzenia za pracę,

- podatki kosztowe w działalności przedsiębiorstwa.  

W trakcie 4,5 godzinnego spotkania zorganizowany został krótki konkurs z wiedzy o podatkach dla uczniów szkół ekonomicznych biorących udział w spotkaniu.

Prelegentami byli praktycy, którzy na co dzień zajmują się wyżej wymienionymi zagadnieniami w różnych podmiotach gospodarczych:  

- Pani Małgorzata Mazurkiewicz – biegły rewident,

- Pani Elżbieta Młynarska – Wełpa – specjalista w zakresie płac,

- Pani Joanna Podkówka – Sędek – główny księgowy, specjalista w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego,

- Pani Katarzyna Tomala – doradca podatkowy.  

Organizatorzy konferencji przekazali zarówno nauczycielom jak i uczniom potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu.

Spotkanie realizowane było w ramach WSDZ  

Małgorzata Złotkowska

 

WARSZTATY KULINARNE Z ABSOLWENTEM ZSZ 4


Jak zacząć dobrze tydzień? Jest tylko jeden sposób SMACZNIE! 13 marca, na zaproszenie klasy 1tg, naszą szkołę odwiedził kucharz Jacek Garala - szef restauracji Miodowa w Hotelu Korona! Pan Jacek przeprowadził lekcje praktyczną pt "Gotowanie metodą sous vide" - to technika przyrządzania mięs, ryb oraz innych produktów spożywczych, zamkniętych wcześniej szczelnie w plastikowej torebce w kąpieli wodnej o stosunkowo niskiej temperaturze, która nigdy nie przekracza 100°C.

Szef Kuchni wspólnie z młodzieżą stworzył piękne i pyszne dania z wykorzystaniem piersi z kurczaka i kaczki robionej według wcześniej wspomnianej metody, z różnymi dodatkami skrobiowymi i warzywnymi.

Dla tych młodych ludzi była to świetna okazja na podpatrzenie zawodowego kucharza w akcji, nauczenie się w nowych technik kulinarnych w praktyce, jak również zainspirowania do pracy, a przede wszystkim popróbowania pysznych dań :)

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za tak cenną lekcję zapraszamy częściej i jako smaczek dodamy, że Pan Jacek jest absolwentem naszej szkoły, także przyjemność była podwójna! ;)

Zajęcia odbyły się w ramach Doradztwa Zawodowego.

Pozdrawiam serdecznie!

Ewa Okowicka-Dyl

Targi Mleko –EXPO


W celu pogłębienia wiedzy z zakresu przetwórstwa mleczarskiego odwiedziliśmy Targi Mleko-Expo, organizowane w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jest to wydarzenie, ukierunkowane na promocje i wsparcie polskiego mleczarstwa. W czasie targów uczniowie mieli możliwość zapoznania spółdzielni mleczarskich w kraju, ofertami przedsiębiorstw, a nawet spróbować ich produktów. To także sposobność do zapoznania się z nowinkami i trendami w branży mleczarskiej. Targi Mleko-Expo organizowane są od 1992 roku. W tym roku odbyły się po raz XXIX.

Podczas targów można było spotkać między innymi przedstawiciele instytucji współpracujących z resortem rolnictwa i mu podległych, sektora mleczarskiego, organizacji rolników, ambasad, mediów branżowych oraz sponsorów wydarzenia. Jednak jednym z najważniejszych gości był patron honorowy, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Ciekawym akcentem zwieńczenia targów była loteria, w której nasza młodzież zdobyła upominki.

Wyjazd na Tragi Mleko-Expo odbył się w ramach WSDZ

Milena Tyszka, Ewa Okowicka-Dyl




4 z 13

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl