DORADZTWO ZAWODOWE


14 listopada Dzień Czystego Powietrza


14 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Grupa „EKOMANIACY” wraz z opiekunami A. Stefańską, U. Kaliszewską, B. Zaborowską i M. Święcicką podjęli inicjatywę dotyczącą ekologii i ochrony środowiska.

Uczniowie nagrali spot reklamowy zachęcający do troski o czyste powietrze, oraz zorganizowali w szkole kampanię edukacyjną pt. „Chcemy oddychać czystym powietrzem- Masz na to wpływ!!!”.

Celem podniesienia poziomu wiedzy oraz pogłębienie świadomości i zwiększenie zainteresowania młodzieży problematyką zanieczyszczeń atmosfery, przygotowali ulotki z działaniami, jakie każdy może podjąć by przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Podczas przerw zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w akcji związanej z troską o czyste środowisko i powietrze.

Przygotowali również gazetkę szkolną dotyczącą smogu i jego wpływu na zdrowie.

Zaś uczniowie z klas: 1A, 1H, 1M, 1S, 1O, 2O, 2H, 2S, 3S, 4SH1, 4AH aktywnie uczestnicząc w lekcjach ekologicznych w ramach realizacji GOZ na przedmiotach: Edukacja Dla Bezpieczeństwa, Geografia i Zajęciach z wychowawcą, podjęli wyzwanie związane z hasłem przewodnim kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pt. „Zadbaj o swój kawałek nieba”.

Omawiali przyczyny zanieczyszczeń atmosfery, ich wpływ na zdrowie. Rozwiązywali karty pracy, w której odpowiadali na następujące pytania:

1. Wymienić źródła zanieczyszczeń atmosfery i podać do każdego przykłady.

2. Podać skutki zanieczyszczenia powietrza dla człowieka, zwierząt i roślin.

3. Wymienić sposoby ochrony atmosfery przed emisją zanieczyszczeń wprowadzane przez: własne gospodarstwo domowe, władze gminy/ miasta oraz państwo.

4. Wyjaśnić hasło: „Nie pal śmieci dbaj o dzieci”

5. Ułożyć inne hasła propagujące czyste powietrze.

Wiedząc, że zanieczyszczenie powietrza nie jest tylko problemem lokalnym, ale globalnym, ponieważ powietrze nie zna granic, a oddychanie czystym powietrzem to podstawowe warunki naszego życia. EKOMANIACY wspólnie z członkami SK PCK i EPAS zasadzili rośliny pyłochłonne w ogródku szkolnym i salach lekcyjnych.

Bo każde, nawet najdrobniejsze działanie, związane z ochroną środowiska, wpływa pozytywnie na jego stan. Nawet, jeżeli nie widać tego w danym momencie.

Organizatorzy:

Urszula Kaliszewska Barbara Zaborowska

XIV Ogólnopolski Tydzień Kariery


W dniach 18-20 października 2022r. w naszej szkole obchodziliśmy po raz kolejny Ogólnopolski Tydzień Kariery. Tegoroczny Tydzień Kariery, obchodzony był pod hasłem „Złap za stery do swojej kariery”, nasza szkoła rozpoczęła go od wycieczki.

Młodzież wraz z nauczycielami podjęli wiele działań, które wpisywały się w to wydarzenie.

W dniu 18 października uczniowie klas czwartych i trzecich złapali stery i wyruszyli autokarem do Warszawy na Targi Pracy i Praktyk.

Udział w Targach był dobrym sposobem do zapoznania uczniów z możliwościami, jakie daje obecny rynek pracy, a przede wszystkim – przybliżenie planów rekrutacyjnych firm na rynku. Młodzież miała okazję odwiedzić CV-point i zasięgnąć porady u eksperta od rekrutacji jak napisać idealne CV. Na specjalnie przygotowanym stanowisku (strefa FOTO) można było zrobić profesjonalne zdjęcie do życiorysu.

W dniu 20 października na sali gimnastycznej odbył się kolejny dzień związany z karierą. Mając świadomość, że ścieżka do kariery rozpoczyna się od dzieciństwa, postanowiliśmy zaprosić na to wydarzenie również uczniów klas 8 szkoły podstawowej nr 1 w Ostrołęce. Tego dnia razem wyruszyliśmy w podróż statkiem po morzu kariera.

Odwiedziliśmy 6 portów, które przybliżyły wiedzę na temat wybranych kierunków kształcenia w naszej szkole.

Celem spotkania było: 

- zachęcenie uczestników do zbadania własnych predyspozycji zawodowych, poznania słabych i mocnych stron oraz planowania kolejnego etap edukacji szkolnej,

- propagowanie świadomego wyboru ścieżki edukacyjnej i zawodowej przez młodzież

- promowanie rozwoju kariery zawodowej

Odbyło się wiele konkursów z zagadek związanych z zawodami.

Była to niezapomniany i pełen atrakcji rejs statkiem ZSZ NR 4 po "Morzu Kariery".:)

Urszula Kaliszewska

Jak wygląda praca w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku?


Uczniowie klas 2S i 3S wraz z opiekunami A. Przygodą Majewską i B. Zatryb uczestniczyli w dniu 7 października 2022 roku w wycieczce przedmiotowej z podstaw towaroznawstwa.

Uczniowie podziwiali niezwykły proces wytwarzania szklanych wyrobów.

Właściciel Huty, Pan Taras Krynicki, podczas pokazów opowiedział uczniom na czym polega praca w hucie a także zrobił w obecności uczniów kilka pięknych szklanych figurek.

Co osiągnęliśmy będąc na wycieczce przedmiotowej?

- dowiedzieliśmy się, skąd pozyskujemy surowiec do wykonania tak pięknych przedmiotów szkła artystycznego i użytkowego,

- w jakiej temperaturze jest topione szkło podczas nagrzewania i wypalania szkła,

- jak ważną cechą pracy w hucie jest precyzja.

Celem podsumowania uczniowie doszli do wniosku: 

- po pierwsze, trening czyni mistrza

- po drugie, praca mistrzów szklarstwa jest niezwykle zjawiskowa, ponieważ wystarczy kilka minut by stworzyć szklane figurki od podstaw. Samo barwienie szkła jest ciekawym widowiskiem nie mówiąc już o cięciu lejącego się szkła, dmuchaniu szklanych baniek czy tworzeniu samego dzieła.

- po trzecie, praca mistrzów szklarstwa jest coraz bardziej doceniana, ponieważ w Polsce i na świecie poszukuje się rękodzieła. Zaczynamy więc dostrzegać trend powrotu do korzeni.

Organizatorzy wycieczki

WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA DO OSM PIĄTNICA


Gdzie Technik przetwórstwa mleczarskiego najlepiej przyswoi sobie wiedzę, jak nie w samym sercu mlecznego świata?! Z tego powodu klasa 1M miała okazję uczestniczyć w lekcjach zorganizowanych na terenie do Zakładu OSM PIĄTNICA, aby zaznajomić się z przyszłym zawodem. Wycieczka po zakładzie przybliżyła obraz organizacji pracy największego zakładu przetwórstwa mleczarskiego w regionie, charakterystykę asortymentu oferowanego przez mleczarnię, a także proces jego produkcji. Młodzież była zachwycona nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, ogromnym parkiem maszynowym oraz wiedzą, którą dzielili się z nami kierownicy produkcji. Uczniowie mieli możliwość poznania wszystkich działów zakładu od dostawy surowca, przez laboratorium, aż po magazyny gotowych produktów co sprawiło, że naszym mleczarzom kierunek, w którym rozpoczęli naukę spodobał się jeszcze bardziej.

Dziękujemy Zarządowi OSM PIĄTNICA za możliwość uczestniczenia w zajęciach terenowych.

Wycieczka przedmiotowa dla kierunku technik przetwórstwa mleczarskiego odbyła się w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego 


Ewa Okowicka

Akademia Inspiracji MAKRO


Nasza Szkoła przystąpiła do projektu organizowanego przez Akademię Inspiracji MAKRO, który kieruje do uczniów szkół gastronomicznych. Poprzez szereg cyklicznych spotkań online, uczniowie mają możliwość zapoznania się z tematyką pracy kucharza, zarządzania i organizacji gastronomii oraz słodkiej części kuchni czyli cukiernictwem.

II edycję spotkań rozpoczęto od przeprowadzenia lekcji dla uczniów klas cukierniczych, którzy zapoznali się z tematem profesjonalnego wyposażenia „Piórnika Cukiernika” . Mnóstwo ciekawostek cukierniczych oraz odpowiedzi na pytanie uczestników lekcji przedstawił Pan Michał Węcławek- Zastępca Szefa Kuchni Akademii Inspiracji MAKRO

Zajęcia odbywają się w ramach WSDZ 


Ewa Okowicka


 ...  ...


6 z 12

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl