AKTUALNOŚCI


DZIEŃ KSIĘGOWEGO 9 CZERWIEC 2022


Dzień księgowego jest tradycyjnie obchodzony 9 czerwca od ponad 100 lat, kiedy to w okresie międzywojennym (1918 r. – 1939 r.) Związek Księgowych w Polsce chcąc podkreślić rangę tej profesji organizował coroczne obchody. Obchody trwały do wybuchu II Wojny Światowej, a wznowione zostały dopiero 68 lat później w 2007r.

Do obowiązków osób, które pracują w tym zawodzie, należą przede wszystkim: sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgowanie bieżących wydatków, wyliczanie rezerw oraz podatków, przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych oraz sprawdzanie ich zgodności z dokumentacją. 

Czy wyobrażasz sobie świat bez księgowych? 

Księgowy to człowiek, którego praca jest potrzebna w każdej dziedzinie życia gospodarczego

Księgowy to człowiek kreatywny, którego kompetencje zawodowe przydają się nie tylko w biurze rachunkowym

Księgowy to człowiek wszechstronny, który potrafi biegle poruszać się w gąszczu przepisów prawnych oraz obsługiwać wiele programów komputerowych dla firm

Księgowy to człowiek, który także może być przedsiębiorcą   

Certyfikacja zawodu księgowego

Osiąganiu wysokich kwalifikacji i umiejętności zawodowych służy, wprowadzona w 2009 roku, certyfikacja zawodu księgowego (od księgowego, poprzez specjalistę ds. rachunkowości i głównego księgowego, do dyplomowanego księgowego).

Ścieżka certyfikacji  

 

Nasza szkoła współpracuje i jest objęta patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie. Nauczyciele prowadzą innowację z podstaw rachunkowości w praktyce i wspólnie z uczniami biorą udział w cyklicznych spotkaniach ze specjalistami i praktykami mającymi przybliżyć praktyczne aspekty pracy księgowego.

Wszystkim specom od księgowości życzę szczęścia i wytrwałości

 

Przewodnicząca Zespołu Przedmiotów

Ekonomiczno-Handlowych

Małgorzata Złotkowska

Etap finałowy VI Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego


Etap finałowy VI Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych "Nauczycielskie zadanie Kościoła" na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie

AKADEMIA MISTRZÓW SMAKU


DZIEŃ MLEKA


Obchody Dnia Mleka na stałe wpisały się w terminarz wydarzeń w naszej szkole! 19 maja w ramach promocji kierunku Technik przetwórstwa mleczarskiego przygotowaliśmy moc atrakcji dla uczniów naszej szkoły jak i zaproszonych szkół podstawowych!

Dzień ten obfitował m.in. w:

· warsztaty kulinarne z TOP Chefem Mateuszem Czekierdą - szefem Kuchni Piątnica
· wykłady z udziałem UWM z Olsztyna z katedry mleczarstwa,
· konkurs kulinarny na najlepsze Pierogi “ukraińskie”
· Produkcja lodów z wykorzystaniem suchego lodu
· Wycieczka po szkole
· liczne zabawy z produktami mlecznymi  

Na naszych gości ze szkół podstawowych czekała niespodzianka – wspólnie z uczestnikiem programu TOP CHEF ósmoklasiści mieli okazję przygotować fantastyczne pancake oraz spring rollsy, do produkcji których wykorzystano produkty mleczne OSM PIĄTNICA, a szefowi Czekierdzie dzielnie pomagał w trakcie prowadzenia warsztatów nasz tegoroczny absolwent Jakub Dubaj!

Dzień mleka to również świetna okazja do zmagań kulinarnych dla naszych uczniów! Na podstawie przesyłanych zdjęć z mlecznym akcentem wytypowano piątkę uczestników, którzy walczyli o zwycięstwo w konkursie na najlepsze pierogi „ukraińskie ”. Mimo wyrównanego, wysokiego poziomu Jury dokonało wyboru:

1 miejsce Julita Gąska 3g1

2 miejsce Wiktoria Koziatek 3g1

3 miejsce Magdalena Grzyb 3g1 

Podczas prezentacji z zaprzyjaźnionym UWM mieliśmy okazję wysłuchać faktów i mitów o mleku, dlaczego w serze są dziury , a także dodatkowo została zaprezentowana młodzieży, w bardzo ciekawy sposób możliwość kontynuowania nauki po skończeniu kierunku Technik przetwórstwa mleczarskiego i nie tylko. Ciekawą zachętą dla uczniów do kontynuowania nauki na Uniwersytecie była obecność naszego absolwenta Piotra Kurpiewskiego z kierunku Technik żywienia i usług gastronomicznych, który obecnie pisze praca inżynierską właśnie w katedrze mleczarstwa.

Podczas obchodów nie zabrało przedstawicieli OSM Piątnica - kierownika produkcji Piotra Muracha, który również zachęcił uczniów klas 8 do wyboru naszej szkoły , ponieważ właśnie ten ogromy zakład mleczarski obejmie patronatem klasę mleczarską.

Na koniec uroczystości na naszych gości czekał fantastyczny poczęstunek słodkich dzieł sztuki przygotowany przez naszych cukierników z klas 3cs i 3kc, oraz 3tg , a obsługę na wysokim poziomie zagwarantowały klasy hotelarskie 1h i 3sh1 pod kierunkiem Magdaleny Wlazło oraz Renaty Lech, które dodatkowo zadbały o przepiękny wystrój sal, w których odbywały się poczęstunki, jak również wspólnie z młodzieżą wykonały potrawy na bankiet.

Za realizację całego Dnia Mleka odpowiedzialne były pomysłodawczynie wydarzenia panie Milena Tyszka oraz Ewa Okowicka-Dyl.

Produkty mleczne, nagrody, warsztaty kulinarne odbyły się dzięki głównemu sponsorowi OSM PIĄTNICA 

 

Ewa Okowicka-Dyl, Milena Tyszka

Wycieczka


W 3 dniowej wycieczce zorganizowanej przy współpracy z biurem turystyki i podróży Juventus 25-26-27maj 2022 r brały udział następujący uczniowie z klasy: 3KC1, 3A1, 3SH1, 3TO1, 2A, 1A, 1G, 1H.  

Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii zwiedzając z przewodnikiem byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz w Oświęcimiu. Historia obozu Auschwitz jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywano i przekształcano. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Braliśmy również udział w praktycznej a zarazem terenowej lekcji geografii odkrywając tajniki Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Jednym z wielu punktów zwiedzania był Zamek w Olsztynie koło Częstochowy – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Uczniowie oprócz żywych lekcji historii i geografii aktywnie spędzili czas w Energylandi. W największym parku rozrywki w Polsce w rozlokowanym na ponad 40hektarach powierzchni, których atrakcje charakteryzują się specjalnie dobraną tematycznie dekoracją i scenografią na porę letnią.

Organizatorami i opiekunami wycieczki były:

E. Rogalska, B. Zaborowska, M. Święcicka




90 z 411

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl