LEKCJE z ZUS

MOJA MAMA- PORTRETY

Portret to artystyczny wizerunek konkretnej osoby, ukazujący zewnętrzne podobieństwo, a także niekiedy cechy charakteru osób portretowanych. Wyróżnia się wiele typów portretu, w zależności od sposobu wykonania (np. portret rysunkowy), stylu (np. portret renesansowy), materiału, okoliczności powstania (np.ślubny), metodę tworzenia (np. realistyczny, idealizowany, historyzowany, karykatura).

Wystawa prac plastycznych uczniów klas pierwszych: 1A, 1G, 1S, 1O, 1H w sali nr 41 w naszej szkole prezentuje portrety Mam, wykonane głównie ołówkiem na zajęciach z plastyki.

Krystyna Korczakowska- Nosek

“DZIEWIĘCIU WSPANIAŁYCH” - EKOMANIACY

Uczniowie klasy 2S – grupa Ekomaniacy otrzymali certyfikaty za realizację projektu “Zwolnieni z Teorii”.

W ciągu całego roku szkolnego grupa uczniów wraz z opiekunami Urszulą Kaliszewską oraz Agnieszką Stefańską prowadziła szereg działań związanych z ekologią.

W ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie przeprowadzili zawodowy pokaz mody powtórnie wykorzystując zużyte opakowania i materiały.

Ekomaniacy brali udział w akcji promocyjnej “Dzień czystego powietrza”. Dla mieszkańców Ostrołęki przeprowadzili kampanię antysmogową “Zrób dobry uczynek, zadbaj o powietrze”.

Uczniowie i opiekunowie zorganizowali konkurs “Świąteczne światełko dla środowiska” dla uczniów placówek oświatowych Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu choinki z butelek plastikowych PET. Choinka reprezentująca naszą szkołę została wykonana z butelek zebranych w ramach konkursu szkolnego “Zbiórka butelek plastikowych PET”. Za organizację konkursu odpowiedzialna była również grupa Ekomaniacy i opiekunowie.

Wszystkie wykonane choinki brały udział w internetowym konkursie na portalu eOstrołęka.

Grupa zorganizowała również międzyszkolny konkurs “Stroik wielkanocny”, polegający na wykonaniu ozdoby świątecznej z wykorzystaniem surowców wtórnych. Następnie zorganizowano wielkanocny charytatywny kiermasz “Pomoc dla Ukrainy” w galerii Bursztynowa w Ostrołęce.

Na kiermaszu sprzedawano wykonane w ramach konkursu stroiki i ozdoby wielkanocne, a zebrane środki finansowe przekazano na Polską Akcję Humanitarną SOS dla Ukrainy.

W ramach Dnia Recyklingu uczniowie przeprowadzili szereg gier i zabaw na terenie szkoły oraz byli z wizytą w przedszkolu nr 10 w Ostrołęce. Podczas wizyty grupa Ekomaniaków przeprowadziła zajęcia i warsztaty związane z prawidłową segregacją odpadów oraz powtórnym wykorzystaniem surowców wtórnych do produkcji ekologicznych zabawek.

Wszystkie podjęte działania zostały ujęte w projekcie “Zwolnieni z Teorii” oraz w projekcie Nowa Era “Projektanci Edukacji”.

Agnieszka Stefańska
Urszula Kaliszewska

Inauguracja projektu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

13 czerwca, w samym sercu Warszawskich Łazienek, w unikalnym wnętrzu Restauracji Belvedere odbyła się długo wyczekiwana inauguracja Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere . Akademia została stworzona przez liderów na rynku gastronomii, jako profesjonalne wsparcie w rozwijaniu umiejętności zawodowych uczniów szkół ponadpodstawowych o profilach gastronomicznych.

Projekt koncentruje się na pokazaniu uczniom nowoczesnych technik, nowych trendów, oraz pozwala zdobywać wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, które wykraczają poza ramy programu nauczania w szkołach średnich.

Zajęcia zostały podzielone na spójne bloki tematyczne:

• Wykłady teoretyczne - z zakresu technologii żywienia, dietetyki, psychologii, wiedzy na temat organizacji eventów gastronomicznych, protokołu dyplomatycznego oraz pracy organizacji kuchni i restauracji.

• Zajęcia praktyczne realizowane przez wybitnych trenerów kulinarnych - uczniowie Akademii uczestniczyć będą w pokazach oraz warsztatach praktycznych zorganizowanych w nowoczesnych, przestronnych i świetnie wyposażonych studiach kulinarnych, a także przyjaznych miejscach do wysłuchania wykładów.

• Realizacje eventów - utrwalanie zdobytej wiedzy poprzez uczestnictwo w prestiżowych realizacjach cateringowo- eventowych, gdzie uczeń zdobywać będzie kolejne umiejętności, poznaje tajniki kulinariów od środka m.in. w profesjonalnym centrum logistyczno – produkcyjnym o powierzchni boiska sportowego.

O udział w Akademii z naszej szkoły będą rywalizować Julita Gąska, Wiktoria Koziatek, Damian Ścięgaj, Alicja Piwowarczyk i Paulina Laskowska, którzy otrzymali największą ilość punktów z szkolnych preselekcjach wśród zgłoszonych uczniów! Życzymy powodzenia i trzymamy za nich kciuki w dalszych eliminacjach do projektu by mogli rozwijać swoje pasje i uczyć się od najlepszych!

Ewa Okowicka-Dyl

14 czerwca – ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWSTWA

Z tej okazji młodzież z naszego szkolnego koła HDK w składzie: Anna Kumińska, Anita Kraśniewska i Dagmara Prusaczyk, w dniach 6-10 czerwca poprowadziły zajęcia na temat „Dar Krwi – Darem Życia”. Klasy, które wzięły udział w tych lekcjach to: klasa IA, IS, 2A, 3O1, 1G, 3O. Głównym celem tych zajęć było zwiększenie u młodzieży świadomości, jak niezbędnym i niezastąpionym „lekiem” jest krew dla życia, a tym samym przybliżyć czym jest krwiodawstwo. Młodzież uczestnicząca w tych lekcjach mogła również sprawdzić swoja wiedzę na temat krwi i krwiodawstwa podczas gry w TRIMINO oraz rozwiązywania krzyżówek. Był to dobry element do integracji klasy przez gry.

Dziękujemy klasom, które nas zaprosiły. Pamiętajmy krwi niczym nie możemy zastąpić

Katarzyna Kowalska