Bankiet

W dniu 19.05.2022r. uczniowie klasy 1G, 2 G, 3G1 - technik żywienia i usług gastronomicznych oraz 1H – technik hotelarz pod opieką pani Ewy Tyszki i pani Wiolety Dyko przygotowali aranżację sali oraz zajęli się obsługą kelnerską bankietu na konferencji z okazji podsumowania międzynarodowego projektu badawczo – edukacyjnego PATRICIPA(Professional Development Tools Supporting Participation Rights in Early Childhood Education). W projekcie uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele z Grecji, Polski i Portugalii. Współorganizatorami konferencji są Miasto Ostrołęka, Gmina Kadzidło oraz Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Bankiet odbył się w auli im. Edwarda Kupiszewskiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

Uczniowie mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zakresie aranżowania i dekorowania Sali, przygotowania zastawy stołowej do podawania dań i napojów, technik przenoszenia tac i zastawy stołowej, metod obsługi, powitania i pożegnania gości.

Zastawę stołową przygotowali uczniowie z klasy 2G pod opieką pani Anny Krasnej. Menu potraw bankietowych opracowała pani kierownik warsztatów szkolnych Elżbieta Stepnowska. Przepiękne potrawy sporządziły panie kucharki, uczniowie klasy 1G wraz z nauczycielkami gastronomii, panią Magdaleną Kacperek i panią Małgorzatą Ustarbowską. Na stołach nie zabrakło również regionalnych przysmaków.

Uczestnicy bankietu byli zachwyceni smakowitością i dekoracją potraw oraz profesjonalną obsługą kelnerską.

Ewa Tyszka , Wioleta Dyko

KUCHNIA POLSKA W NOWOCZESNYM WYDANIU

10 maja mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych organizowanych przez Piątnica - Strefa Mistrzów Smaku w Warszawie pt. "Kuchnia Polska w nowoczesnym wydaniu" Młodzież próbowała i obserwowała produkcję dań degustacyjnych spod rąk szefów kuchni: Mateusz Czekierda i Armin Koblak. Podczas warsztatów uczniowie poznali pracę zawodowych kucharzy, poznali nowe techniki i słownictwo kulinarne, posmakowali nowych, ciekawych smaków oraz nauczyli się wielu cennych wskazówek. Szefom kuchni i firmie "Piątnica" serdecznie dziękujemy za możliwość rozwoju naszych uczniów, ogrom wiedzy i doznań kulinarnych, które zostaną z nimi na długo!

Ewa Okowicka-Dyl, Milena Tyszka

Zwolnieni z Teorii

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna KAS w ZSZ NR 4

W dniu 16 maja 2022 r. w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej gościła w naszej szkole Pani Edyta Kołakowska pracownik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce . Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości uczniów o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Młodzież zachęcona została również do korzystania ze strony rządowej: podatki.gov.pl oraz do rozliczeń elektronicznych na stronie twój e- PIT.

Akcja „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” jest działaniem profilaktycznym. Edukacja młodych ludzi to bardzo ważne zadanie, a nielegalny hazard to bardzo ważny problem , który dotyczy przede wszystkim ludzi uzależnionych, ich rodziny i przyjaciół.

Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych

Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki.

Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem są bardzo atrakcyjne dla młodych osób.

Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, jest wciągający i ekscytujący.

Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega regulacji prawnej. Dzieje się tak ze względów społecznych, w tym realnego zagrożenia uzależnieniem od hazardu. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo, a podstawowym aktem prawa jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ustawie, która wprowadziła warunki i ograniczenia dotyczące tej działalności. Zgodnie z nimi wstęp do ośrodków gier i punktów przyjmowania zakładów wzajemnych oraz udział w grach hazardowych jest dozwolony wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat.

Małgorzata Złotkowska

CZWARTE SZACHOWE MISTRZOSTWA SZKOŁY O PUCHAR DYREKTORA ZSZ NR 4

Po przerwie związanej z pandemią wróciliśmy do cyklicznych rozgrywek szachowych. W tegorocznych mistrzostwach brało udział 10 miłośników 64 pól. Mistrzynią czwartych szachowych mistrzostw w naszej szkole została Martyna Jóźwik z klasy 3O1. Drugie zaszczytne miejsce zajął Hubert Prusiński z klasy 3G1, a trzecie miejsce na podium wywalczył Wiktor Zalewski z klasy 1A. Puchary zwycięzcom tradycyjnie wręczała Dyrektor Barbara Stepnowska.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorzy:

Szkolne Koło Szachowe ZSZ4