Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego a współczesne wyzwania

Komitet Organizacyjny Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 zaprosił nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w ogólnopolskiej lekcji online pt.: „Reformy gospodarcze Władysława Grabskiego a współczesne wyzwania”. Lekcja online odbyła się w dniu 11 stycznia 2024r. a wzięli w niej udział uczniowie z klasy 4 technikum ekonomicznego oraz nauczyciele Małgorzata Złotkowska i Joanna Skarzyńska

Lekcję poprowadzili:
- prof. Witold Orłowski - ekonomista i edukator,
- Waldemar Zbytek - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego REE 2024.

W dniu 11 stycznia 1924 roku Sejm II Rzeczypospolitej uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej. Była to jedna z kluczowych reform premiera Władysława Grabskiego, która doprowadziła m.in. do ustabilizowania waluty i pokonania hiperinflacji. W trakcie lekcji, nawiązując do historycznych reform gospodarczych, omówione zostały współczesne wyzwania i trudności przed jakimi stoi Polska i świat. Rok 2024 uchwałą Senatu z dnia 7 września 2023 został ogłoszony Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

Małgorzata Złotkowska

Szkolny Konkurs Plastyczny -„Najciekawsze Miejsca Świata”

Zimą dni są krótkie, a wieczory dłużą się w nieskończoność… to znak, że czas na Szkolny Konkurs Plastyczny. Długie zimowe wieczory sprzyjają kreatywnej pracy i wszelkim działaniom w domowym zaciszu, dlatego rzucamy plastyczne wyzwanie dla młodych artystów na wykonanie w dowolnej technice pracy nawiązującej do tematu – „Najciekawsze Miejsca Świata”.

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi młodzieży na otaczający Nas świat. Każdy z Nas podróżuje, odwiedza znane miasta podczas zagranicznych wycieczek i zachwyca się miejscami, które ma okazję podziwiać podczas tych wypraw. Warto przypomnieć sobie najpiękniejsze miejsca, które się odwiedziło i przedstawić je w formie plastycznej przy użyciu ulubionych materiałów. Mogą to być znane i lubiane miejsca znajdujące się w Polsce, ale również te z innych krajów oraz te, które nie funkcjonują w powszechnej świadomości a np. stanowią „magiczną” przestrzeń dla autora pracy.

Prace konkursowe powinny być wykonane w technice: kredka, ołówek, pastele, farba plakatowa, farba akwarelowa, wydzieranka. Praca może mieć formę płaską w formacie A3, a także istnieje możliwość złożenia pracy w formie przestrzennej (makiety). Warto się zaangażować i stworzyć coś wyjątkowego - liczymy na zaskakujące pomysły i jeszcze ciekawsze ich realizacje!

Na Wasze dzieła malarskie, rysunkowe, graficzne i w innych technikach czekamy do 13 lutego 2024 r. do godziny 15.00. Szczegóły udziału w konkursie znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie szkoły.

Nauczyciele przedmiotów turystycznych i hotelarskich

TURNIEJ SZACHOWY

Rozstrzygnięcie konkursu „Świąteczne światełko dla środowiska” III edycja

Z przyjemnością informujemy, że III edycja konkursu „Świąteczne światełko dla środowiska” za nami. W dniu 10 stycznia 2023 roku odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom.

Inicjatorem konkursu była grupa „Ekomaniacy”, która wraz z opiekunami U. Kaliszewską, A. Stefańską, B. Zaborowską od 3 lat organizuje szkolne i międzyszkolne konkursy, kiermasze oraz akcje i działania ekologiczne związane z ochroną środowiska.

Tegoroczna edycja konkursu, polegała na wykonaniu drzewka z butelek PET oraz wykonanie i powieszenie na choince ozdób - łańcucha z materiału nadającego się do recyklingu (tektura, papier).

Do konkursu zakwalifikowało się 6 placówek oświatowych z naszego miasta. Wszystkie zgłoszone zdjęcia wykonanych prac wzięły udział w losowaniu internetowym na portalu eostroleka.

Nagrody w 3 edycji konkursu „Świąteczne światełko dla środowiska” otrzymują:

- Przedszkole Miejskie Nr 13 Kraina Przygód w Ostrołęce grupa Jeżyki za zajęcie I miejsca,

- Przedszkole Miejskie Nr 18 Kraina Zaczarowanej Lokomotywy w Ostrołęce grupa I, II, III i IV za zajęcie II miejsca

- ZSZ NR 4 w Ostrołęce za zajęcie III miejsca

Dyplomy za udział w konkursie, otrzymało:
- Szkoła Podstawowa Nr 10 w Ostrołęce klasa Va
- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ostrołęce klasa VIa
- Przedszkole Miejskie Nr 7 Tęczowa Kraina w Ostrołęce grupa Rybki

Nagrody ufundowali: sklepik szkolny działający przy spółdzielni uczniowskiej Ekonomik (opiekun Pani Małgorzata Święcicka) oraz szkolne koło Ekomaniacy/GOZ. Serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w naszych przyszłych konkursach.

Organizatorzy:
U. Kaliszewska
A. Stefańska
B. Zaborowska

EDUKACJA KONSUMENCKA

7 grudnia 2023r. odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas technikum handlowego z Panem Michałem Herde- Prezesem Oddziału Federacji Konsumentów Oddział w Warszawie. Celem spotkania było przekazanie uczniom praktycznej wiedzy o rynku zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Młodzież dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy na temat praw konsumentów w Polsce . Zostały również omówione przypadki naruszania praw konsumentów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji, zadawali wiele pytań.

Ustawiczne kształcenie konsumentów, czyli edukacja konsumencka prowadzona od najmłodszych lat, pozwala budować społeczeństwo odpowiedzialne, tzn. konsumenci są w stanie dokonać refleksji nad indywidualnymi wzorcami konsumpcji, przeanalizować ich wpływ na globalne społeczeństwo, środowisko i indywidualną jakość życia.

Małgorzata Święcicka

...  ...