AKTUALNOŚCI


Spotkanie młodzieży szkół o profilu ekonomicznym z praktykami „Obciążenia publicznoprawne przedsiębiorstw – ujęcie praktyczne” 26 marca 2025 roku


W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie oraz przynależnością do Klubu Nauczycieli Przedmiotów Ekonomicznych uczniowie z klasy 4A i 5A wraz z nauczycielami brali udział w spotkaniu młodzieży szkół o profilu ekonomicznym z praktykami nt.: „Obciążenia publicznoprawne przedsiębiorstw – ujęcie praktyczne”.

Podczas spotkania poruszone zostały następujące zagadnienia:

1. Odpowiedzialność podatkowa za zobowiązania podatkowe na przykładzie podatków kosztowych.
Referent: Cezary Pieńkosz – doradca podatkowy
2. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i możliwe formy jej opodatkowania, czyli co to jest estoński CIT oraz jak opodatkowane są dochody udziałowca – analiza przypadków
Referent: Katarzyna Tomala – doradca podatkowy.
3. Podatek od towarów i usług – zasady jego działania (wybrane zagadnienia)
Referent: Małgorzata Mazurkiewicz – biegły rewident
4. Należności wpłacane przez pracodawcę do ZUS, PFRON i instytucji finansowej obsługującej PPK – najciekawsze przypadki z list płac
Referent: Elżbieta Młynarska-Wełpa – specjalista w zakresie płac

Prelegentami byli praktycy, którzy na co dzień zajmują się wyżej wymienionymi zagadnieniami w różnych podmiotach gospodarczych

W trakcie 4,5 godzinnego spotkania zorganizowany został również krótki konkurs z wiedzy kadrowo – płacowej i o podatkach dla uczniów szkół ekonomicznych biorących udział w konferencji.

Organizatorzy konferencji przekazali wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaświadczenia z udziału w konferencji.

Spotkanie realizowane w ramach WSDZ

Małgorzata Złotkowska

WIZYTA EKONOMISTÓW NA PRAKTYCZNEJ LEKCJI W URZĘDZIE SKARBOWYM


W dniu 19 marca 2025 r. w ramach programu DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ekonomiści z klasy 4A wraz z opiekunami Małgorzatą Złotkowską i Joanną Skarzyńską odwiedzili Urząd Skarbowy w Ostrołęce.

Wszystkich zebranych powitał Pan Piotr Jabłoński zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego a warsztaty dla uczniów poprowadziła Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Pani Teresa Nakielska.

Uczniowie zapoznali się z obowiązującym systemem podatkowym w Polsce, formami rozliczeń podatników w zależności od wyboru formy opodatkowania oraz o usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) jako najprostszym sposobie na rozliczenie PIT. 

Podatnicy, którzy zalogują się do e-Urzędu Skarbowego za pomocą form dostępnych w ramach login.gov.pl mogą korzystać nie tylko z usługi Twój e-PIT ale także z wszystkich pozostałych e-usług oferowanych przez Krajową Administrację Skarbową w e-US.

Pani Kierownik zachęcała do logowania się do e-Urzędu Skarbowego Profilem Zaufanym, e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dzięki temu można korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-US. Można m.in. sprawdzić swoje dotychczasowe rozliczenia z urzędem, zweryfikować status zwrotu podatku, lub zapłacić podatek, także za pomocą systemu płatności BLIK.

Wspomniała również o e-korespondencji w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki e-korespondencji podatnicy mają możliwość odbierania i wysyłania pism ze swojego konta w e-Urzędzie skarbowym. Funkcjonalność ta pozwala załatwić większość spraw podatkowych w szybki i prosty sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Dzięki e-korespondencji zaświadczenia o dochodach, przychodach, czy o braku zaległości możemy uzyskać w serwisie bezpłatnie w zaledwie w kilka minut. Usługę można aktywować np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

Spotkanie realizowane w ramach WSDZ

Małgorzata Złotkowska

Anglofrankofonia 2025


Pierwszego kwietnia uczniowie pierwszych klas wraz z gośćmi - ósmoklasistami z Olszewa-Borek odwiedzającymi naszą szkołę - wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu, które nazwaliśmy Anglofrankofonia – czyli święto języka angielskiego i francuskiego!

Było to prawdziwe święto językowe i kulturowe, pełne muzyki, tańca i pysznego jedzenia!

Uroczystość rozpoczęła się od pięknego wykonania piosenki Justina Bibera przez Zuzię z klasy 1 G. Poznaliśmy pochodzenie święta Prima Aprilis oraz ciekawostki z nim związane, odbyła się interesująca lekcja o Francji i języku francuskim, uczniowie z klas 3 O i 3 H zaprezentowali scenki ze zwrotami francuskimi, które na co dzień używamy w języku polskim. Mateusz, uczeń klasy 4 G, przygotował dla widowni pyszne tartaletki - zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Uczennice z klasy 3 O i 3 h porwały publiczność energetycznym tańcem kankan! Na koniec uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie Kahoot o języku francuskim i angielskim. Uroczystość zakończył wyjątkowy duet Błażeja i Magdy, którzy wykonali utwór Skyfall.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne świętowanie!

Wydarzenie zrealizowane w ramach EPAS

B. Stepnowska, S. Kupis, A. Łyszkowska, K. Kowalska

Ekonomistki w finale ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”.


6 marca 2025 roku uczennice Technikum ekonomicznego Milena Kruk i Sylwia Skoroda z klasy 5A pod opieką Joanny Skarzyńskiej reprezentowali naszą szkołę w etapie okręgowym konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej „Poznaj swoje prawa w pracy”.

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Zadaniem konkursowym dla uczestników etapu okręgowego było udzielenie odpowiedzi na pytania z testu wiedzy z zakresu prawa pracy, w tym przepisów bhp, opracowanego przez Okręgową Komisję Konkursową. Test wiedzy składał się z 35 pytań.

W Warszawie usłyszeliśmy wiele ciepłych słów i pochwał na temat tak dobrego przygotowania uczestników do konkursu. Milena i Sylwia, oraz opiekunki konkursu odebrały dyplomy, oraz nagrody rzeczowe z rąk Okręgowego Inspektora Pracy pana Andrzeja Cegły. Uczennice przygotowywały się do konkursowych zmagań pod opieką nauczycieli Małgorzaty Złotkowskiej i Joanny Skarzyńskiej. Za uzyskanie wysokich wyników i udział w etapie okręgowym otrzymały od organizatorów nagrody rzeczowe.

 

J.Skarzyńska

Dzień Przedsiębiorczości


W dniu 19 marca uczniowie klas 2A i 3S wzięli udział w programie „Dzień Przedsiębiorczości”.

Jest to program jednodniowych wizyt w firmach lub instytucjach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Program sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Klasa 2A odwiedziła Wojewódzki Urząd Pracy w Ostrołęce. Młodzież miała możliwość poznać strukturę urzędu i dowiedzieć się, na czym polega praca na wybranych stanowiskach.

Podczas wizyty uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat wybranego zawodu. Obserwacja stanowiska pracy i bezpośredni kontakt z osobą, która tę pracę wykonuje dała możliwości pogłębienia wiedzy o danym zawodzie, a także zdobycia informacji o tym, jakie cechy i umiejętności są niezbędne do jego wykonywania.

Uczniowie klasy 3S wraz z wychowawcą odwiedzili Urząd Miasta w Ostrołęce. Prezydent Miasta Ostrołęka – Pan Paweł Niewiadomski opowiedział uczniom o swojej pracy, odpowiedział na zadane przez uczniów pytania oraz oprowadził uczniów po Urzędzie. Podczas wizyty młodzież poznała, jakie wydziały są w Urzędzie i jakie sprawy mogą tam załatwić.

Dziękujemy instytucjom, które poświęciły swój cenny czas naszym uczniom i pomogły zweryfikować wyobrażenia o wymarzonym zawodzie.

Działanie w ramach WSDZ.

Urszula Kaliszewska, Małgorzata Święcicka


 ...  ...


6 z 439

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl