Konkursu Wiedzy o Towaroznawstwie

W dniu 7 czerwca 2023 roku w Naszej Szkole odbyło się podsumowanie konkursu wiedzy o towaroznawstwie na najlepszą prezentację o tematyce „ Nasz ogród – warzywa i owoce”. Ideą konkursu było uświadomienie kolegom i koleżankom, dlaczego warto wprowadzać warzywa i owoce do swoich posiłków. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klasy 1S i 2 S.

Komisja konkursowa ustaliła następujące miejsca :

1 miejsce zajęła Julia Perzan uczennica klasy 2S

2 miejsce zajął Marcin Fiergielewski z klasy 2S

3 miejsce zajęła Amelia Marcinowska z klasy 1S.

Serdecznie dziękujemy Spółdzielni Uczniowskiej Ekonomik za ufundowanie nagród. Zostały również wręczone nagrody pocieszenia dla pozostałych uczestników konkursu sponsorowane przez organizatorów konkursu.

Barbara Zatryb
Krystyna Korczakowska- Nosek

DZIEŃ KSIĘGOWEGO 9 CZERWIEC 2023

Dzień księgowego jest tradycyjnie obchodzony 9 czerwca od ponad 100 lat, kiedy to w okresie międzywojennym (1918 r. – 1939 r.) Związek Księgowych w Polsce chcąc podkreślić rangę tej profesji organizował coroczne obchody. Obchody trwały do wybuchu II Wojny Światowej, a wznowione zostały dopiero 68 lat później w 2007 r.

Do obowiązków osób, które pracują w tym zawodzie, należą przede wszystkim: sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgowanie bieżących wydatków, wyliczanie rezerw oraz podatków, przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych oraz sprawdzanie ich zgodności z dokumentacją.

Księgowość w erze sztucznej inteligencji i robotyki

Wraz z postępem technologicznym, sztuczna inteligencja i robotyka zaczynają odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu i pracy. Księgowość to jedna z dziedzin, w której technologie te mają ogromny potencjał do zwiększenia efektywności i jakości pracy. Dzięki sztucznej inteligencji i robotyce, księgowi mogą wykonywać zadania z większą dokładnością, szybkością i automatyzacją, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty. Jednocześnie, pojawienie się sztucznej inteligencji i robotyki w księgowości stawia przed nami nowe wyzwania i pytania dotyczące etyki, prywatności i odpowiedzialności.

Sztuczna inteligencja może wspierać księgowego w wielu aspektach jego pracy. AI może być wykorzystana do automatyzacji czynności, takich jak wprowadzanie danych finansowych do systemów księgowych, przygotowywanie deklaracji podatkowych czy weryfikacja faktur. AI jest również w stanie wykonywać bardziej skomplikowane zadania, takie jak optymalizacja portfela podatkowego lub przewidywanie przyszłych wydatków i przychodów. AI może również pomóc w wykrywaniu błędów lub nieprawidłowości w danych finansowych i zapobieganiu oszustwom. Stanowi również wsparcie w tworzeniu raportów finansowych, wykresów i wizualizacji danych oraz przeprowadzaniu analiz finansowych, może także pomóc w identyfikacji potencjalnych oszczędności.

Roboty nie zabiorą pracy księgowemu, ale ją zmienią. Robotyka przyspiesza wykonanie zadań i uwalnia zasoby ludzkie w organizacji, umożliwiając przesunięcie ich do bardziej zaawansowanych zadań.

NAUCZYCIEL jest jednym z kluczowych ludzi, którzy przygotowują następne pokolenie księgowych do pracy w dzisiejszym świecie biznesu. Nasza rola jest niezwykle ważna, ponieważ pomagamy młodym ludziom zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do osiągnięcia sukcesu w dziedzinie księgowości. Przekazujemy swoim uczniom wiedzę teoretyczną, ale również pomagamy im zrozumieć, jak tę wiedzę można zastosować w praktyce. Wspieramy swoich uczniów w rozwijaniu umiejętności analitycznych i logicznego myślenia, aby byli w stanie rozwiązywać skomplikowane problemy związane z księgowością.

Pamiętamy, że technologia zmienia sposób, w jaki pracujemy, w tym także księgowość. Uczymy swoich uczniów, jak korzystać z nowych narzędzi i oprogramowania, aby byli w stanie sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku pracy.

Certyfikacja zawodu księgowego

Osiąganiu wysokich kwalifikacji i umiejętności zawodowych służy, wprowadzona w 2009 roku, certyfikacja zawodu księgowego (od księgowego, poprzez specjalistę ds. rachunkowości i głównego księgowego, do dyplomowanego księgowego).

Ścieżka certyfikacji

Nasza szkoła współpracuje i jest objęta patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie. Nauczyciele Małgorzata Złotkowska i Barbara Parzych prowadzą innowację z podstaw rachunkowości w praktyce i wspólnie z uczniami biorą udział w cyklicznych spotkaniach ze specjalistami i praktykami mającymi przybliżyć praktyczne aspekty pracy księgowego .

Małgorzata Złotkowska

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "To lubię"

Dnia 30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "To lubię" . Wzięli w nim udział uczniowie ostrołęckich szkół średnich , którzy recytowali wybrane przez siebie wiersze lub fragmenty prozy . Uczennica naszej szkoły - Małgorzata Idzikowska z klasy 1 TO zaprezentowała sonet Adama Mickiewicza "Burza" i zajęła III miejsce . Gratulujemy !!!

Ewa Zych

Spływ kajakowy

Młodzież z ZSZ NR4 o profilu technik organizacji turystyki wraz z opiekunami Panią Eweliną Sienkiewicz i Panią Edytą Zabielską z okazji Dnia Dziecka uczestniczyła w spływie kajakowym na trasie Krutyń-Ukta.

Zaplanowana wycieczka od początku stała pod znakiem zapytania, gdyż przez całą drogę do miejsca spływu towarzyszył nam deszcz. Na szczęście podczas spływu przyświecało nam już słońce. Nie zabrakło również dreszczyku emocji, gdyż w korycie rzeki znajdowały się liczne kłody i przeszkody z którymi młodzież świetnie sobie poradziła. Po zakończonym spływie uczestnicy mogli odpocząć przy ognisku i podzielić się wrażeniami.

Wszystkim bardzo dziękujemy.
Do zobaczenia na szlaku