AKTUALNOŚCI


RAZEM w KLASIE


Konkurs chemiczny MISTRZ CHEMII pt: „Związki chemiczne w żywności”


Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkie Szkoły Ponadpodstawowe z Ostrołęki do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie chemicznym MISTRZ CHEMII pt: „Związki chemiczne w żywności”.

Uprzejmie informujemy, że konkurs odbędzie się 7 listopada 2023 r. o godz. 12:00 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce ul. Traugutta 10. Do konkursu zapraszamy uczniów klas I ze Szkół Ponadpodstawowych z Ostrołęki. 

Zaproszenie i regulamin do pobrania

Organizatorzy
E. Rogalska
E. Okowicka-Dyl
Ks. Marek Spiżewski

„Międzynarodowe mobilności kadry ZSZ nr 4” – część druga


W dniach od 30 lipca do 11 sierpnia 2023 roku druga grupa nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w projekcie finansowanym z funduszy europejskich, Erasmus+:

Tytuł projektu: Międzynarodowe mobilności kadry ZSZ nr 4
Nr projektu: 022-1-PL01-KA122-VET-000073566
Czas trwania projektu: 01-12-2022 – 30-11-2023  

To nic, że to były wakacje – nauczyciele z ZSZ nr 4 im. A. Chętnika w Ostrołęce realizowali kurs składających się z dwóch modułów. Pierwszy z nich to: "Niekonwencjonalne metody nauczania z uwzględnieniem języka obcego zawodowego ". Drugi moduł natomiast dotyczył informacji w zakresie "Nauczyciel jako trener, mentor, coach". Kursy realizowane były w czasie trwania projektu międzynarodowej mobilności w Hiszpanii, w Granadzie, w siedzibie Universal Mobility. Przed wyjazdem odbył się także kurs z podstaw języka angielskiego oraz spotkania organizacyjne, informujące o kulturze Hiszpanii, jej zwyczajach i zabytkach w okolicy Granady.

Projekt zakłada podniesienie jakości edukacji w ZSZ nr 4 w Ostrołęce poprzez podniesienie przez 30 nauczycieli przedmiotów zawodowych i języków obcych umiejętności i kompetencji w ramach programu mobilności. Było to możliwe dzięki osiągnięciu celów: podniesienie jakości nauczania przedmiotów zawodowych i językowych poprzez poznanie i wdrożenie nowych rozwiązań TIK; podniesienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych nauczycieli - wiedzy i umiejętności dotyczących nowych technologii, rozwiązań organizacyjnych i technicznych oraz metodyki nauczania; poprawa poziomu współpracy międzynarodowej i wymiany najlepszych praktyk w dziedzinie nauczania i rozwoju szkoły w środowisku międzykulturowym. Cele zostaną osiągnięte dzięki zaangażowaniu w realizację projektu, a przede wszystkim poprzez udział w 2 kursach: „Niekonwencjonalne metody nauczania z uwzględnieniem języka obcego zawodowego” oraz „Nauczyciel jako trener/coach/mentor”.

Nauczyciele poznali konkretne metody niekonwencjonalne, jakie mogą wykorzystać podczas lekcji oraz uczyli się, w jaki sposób ocenić, kiedy należy zastosować takie metody. Gra terenowa jako zastosowanie jednej z tych niekonwencjonalnych metod okazała się również doskonałą zabawą dla samych nauczycieli. Poznali również ćwiczenia i gry wykorzystujące język pisany i język mówiony. Dowiedzieli się, w jaki sposób i kiedy używać technologii video, audio i fotografii, żeby lekcje były bardziej atrakcyjne dla uczniów, jak korzystać z różnorodnych gadżetów, aby przyciągnąć uwagę i pobudzić ich kreatywność. Bardzo istotnym elementem okazało się to, że korzystając z tych samych metod można osiągnąć różne cele.

Moduł drugi: "Nauczyciel jako trener, mentor, coach" pozwolił dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy trenerem, mentorem i coachem. Okazuje się się, że te role, właściwie zupełnie nieświadomie, może pełnić każdy nauczyciel, jeżeli zastosuje odpowiednie metody nauczania. Uczyli się, kiedy należy wejść w rolę trenera, mentora czy coacha. Poznali najnowsze kryteria brane pod uwagę przy analizie osobowości, jak w pracy nauczyciela wykorzystać, np. Model GROW czy gry coachingowe w celu wsparcia uczniów w procesie nauczania.

Oprócz kursów, w trakcie mobilności uczestnicy kursów mieli okazję do wymiany doświadczeń zawodowych z innymi nauczycielami oraz poznanie ich sposobu pracy, co również wzbogaciło warsztat pracy nauczycieli. Dodatkowo w wolnym czasie była możliwość, aby poznać zabytki okolicznych miast, a także kultury, bogatej historii i przyjrzeć się z bliska zapierającym dech w piersiach krajobrazom. Zwiedzaliśmy urokliwą Cordobę, w której podziwialiśmy Mezquite - piękne miejsce kultu w stylu mauretańskim z halą pełną łukowych filarów i bazyliką z freskami. Poza tym widzieliśmy XIII wieczny pałac Alcazar z tarasowymi ogrodami. Kolejnym miastem, które odwiedziliśmy była Malaga, a w niej przepiękna, średniowieczna mauretańska twierdza z widokiem na morze i ogrodem z fontannami oraz Picasso Muzeum, z kolekcją ponad 200 prac słynnego kubisty, Pabla Picassa. Niesamowitym przeżyciem było zwiedzanie jaskini Cueva de Nejra, największej jaskini w Hiszpanii, w której oprócz stalagnatów, stalagmitów oraz stalaktytów mogliśmy podziwiać draperie naciekowe, kolumny skalne oraz inne formy nacieków jaskiniowych, które formowały się tu przez prawie 5 milionów lat. Dodatkowo w Cueva de Nerja mieliśmy możliwość zobaczyć pierwsze dzieła sztuki w dziejach ludzkości. Dla wszystkich uczestników był to również wyjątkowy czas poznawania smaków kuchni hiszpańskiej.

Szkolny zespół do spraw projektów  

 

Anna Słota

Dzień informacyjny służb mundurowych w WUP


Dzień Edukacji Narodowej


W tym roku obchodzimy 250 rocznice powstania Komisji Edukacji Narodowej. 14.X.1773 r. Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Tę pierwszą władzę oświatową.

16.X.2023 r. świętowaliśmy Dzień edukacji Narodowej w naszej szkole. Dla uczczenia tego wydarzenia uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny. Uczennice klasy 2 H – Natalia Załęska i Gabriela Listwon nagrały film, skecz pt. „Rada pedagogiczna z przymrużeniem oka” przedstawili uczniowie klasy 3 G:Bartłomiej Tyc, Zuzanna Bałdyga, Magdalena Piersa, Mateusz Nadrowski, Hubert Przybyła, Natalia Suchecka, Justyna Rolka. Wokalnie zaprezentował się Bartłomiej Tyc (3G), a prowadzącymi były uczennice kl.1C – Kinga Kosakowska i Lena Kaczmarczyk. Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego – p. A. Tuszyńskiej i p. B. Skłodowskiej.; dekoracja –p. K. Korczakowska Nosek z uczennicami kl.1C; nagłośnienie – p. D. Bunkowski. 

Społeczność uczniowska w ten sposób złożyła serdeczne życzenia i podziękowania za trud wychowawczy i dydaktyczny.

Niech te dobre słowa i moc pozytywnej energii zostaną z nami do końca roku szkolnego!

B, Skłodowska 




37 z 419

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl