AKTUALNOŚCI


2015.11.09 XX OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWIENIU 
 
 

W dniu 09.11.2015 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny XX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności o tematyce wiodącej „ Ewolucja na talerzu”. Wydarzenie to jest tradycją wśród młodzieży naszej szkoły. Po raz kolejny uczniowie klas gastronomicznych 4 TG, 4 TR, 3 TG, 3 TR, 2 TG rywalizowali ze sobą z zakresu wiedzy z przedmiotu- technologia gastronomiczna, zasady żywienia człowieka. Test Olimpiady opracowały: P. Magdalena Kacperek i P. Małgorzata Damięcka.

 

Skład komisji tworzyli nauczyciele przedmiotów zawodowych gastronomicznych:

P. Ewa Tyszka

P. Magdalena Kacperek

P. Małgorzata Damięcka

 

Zwycięzcami szkolnego etapu Olimpiady zostali uczniowie:

I miejsce - Anna Budna – klasa 4 tg

II miejsce – Martyna Jędrzejczyk – klasa 4 tg

III miejsce – Beata Ścięgaj – klasa 3 tg oraz Patrycja Janczak – klasa 3 TR  

 

Kandydatami do udziału w etapie okręgowym Olimpiady jest Anna Budna i Martyna Jędrzejczyk . Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w etapie okręgowym Olimpiady, która odbędzie się 11.01.2016r. w Zespole Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie.

 

Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom XX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności odbyło się w dniu 13.11.2015 r. Dyplomy i nagrody wręczyły P. Wicedyrektor Barbara Stepnowska i P. Wicedyrektor Bogusława Grabowska .

 

Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

Ewa Tyszka 

 

XL EDYCJA OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH


     

W dniach 23-24 października odbył się szkolny etap Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych zorganizowany przez p.Barbarę Krzemińską i p.Elżbietę Stepnowską. Uczniowie, którzy zgłosili swój udział w konkursie przystąpili do pisemnej części teoretycznej, a następnie praktycznej w dwóch blokach tematycznych: technologia żywności oraz gastronomia.

 

Test teoretyczny z gastronomii obejmował głównie zasady sporządzania i ekspedycji potraw, a także obsługę konsumenta. Wiedzą z zakresu zasad sporządzania potraw, warunków przechowywania żywności, wartości odżywczej, wpływu obróbki cieplnej na wartość odżywczą potraw, metod utrwalania żywności oraz maszyn i urządzeń gastronomicznych musieli wykazać się startujący w bloku technologia żywności.

 

Po części teoretycznej przyszedł czas na zadania praktyczne. W gastronomii była to m.in. obsługa konsumenta oraz przygotowanie pierogów leniwych. Technologia żywności obejmowała sporządzenie marynaty octowej, rozpoznanie produktów spożywczych oraz ich klasyfikacji (kasze, zboża), rozpoznania grzybów jadalnych.

 

Uczniów oceniała komisja w skład której wchodzili nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych: p.Barbara Krzemińska, p.Elżbieta Stepnowska, p.Ewa Okowicka-Dyl, p.Wioleta Pędzich, p.Małgorzata Ustarbowska.

 

Zwycięzcami szkolnego etapu Olimpiady zostali uczniowie:

W bloku gastronomia:

I miejsce – Beata Ścięgaj – 3 TG Kacper Michalski - 4 TR

II miejsce – Patrycja Janczak – 3 TR Wojciech Bieńkowski – 3 TR


W bloku technologia żywności:

I miejsce – Klaudia Majkowska – 3 TG

II miejsce – Norbert Sobotka - 3 TR

III miejsce – Patryk Zalewski - 2 TG

IV miejsce – Patryk Bogdański - 3 TR

 

Uczniowie z najlepszymi wynikami mają szansę reprezentować naszą szkołę w eliminacjach okręgowych, które odbędą się w kwietniu 2016r.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Ustarbowska 

2015.11.07 KONGRES OBYWATELSKI


     

7 listopada 2015r. tradycyjnie na Politechnice Warszawskiej odbył się Jubileuszowy X Kongres Obywatelski pod hasłem „POLSKA JUTRA MOŻEMY BYĆ LEPSI ! ‘’. Od kilku już lat uczniowie i nauczyciele naszej szkoły są uczestnikami tego spotkania. Jest nam bardzo miło, jak Pan Jan Szomburg – organizator Kongresu na wstępie wita młodzież i opiekunów z Ostrołęki(czujemy się tacy wyróżnieni).

 

Wśród wielu ciekawych wystąpień plenarnych, uwagę naszą zwróciło wystąpienie Rafała Sonika, kierowcy rajdowego, zwycięzcy Rajdu Dakar, przedsiębiorcy. W wystąpieniu pt. Jak wyzwolić energię Polaków? utwierdził nas w przekonaniu, iż warto mieć marzenia i sukcesywnie dążyć do ich spełnienia niezależnie od statusu społecznego czy materialnego . Bardzo ucieszyło nas również spotkanie z absolwentami naszej szkoły Kasią Kondracką i Adrianem Wiszowatym. Spotkanie z nimi utwierdziło nas w przekonaniu, iż udział w Kongresie nie jest czasem zmarnowanym i owocuje na przyszłość. W tym miejscu chciałbym przytoczyć myśl z biuletynu, który otrzymaliśmy na wejściu na Kongres:

 

” Chcemy być RAZEM , pomimo tego, że pochodzimy z różnych miejscowości i działamy w różnych branżach i środowiskach. Mamy często odmienne poglądy i reprezentujemy wszystkie pokolenia. Łączy nas to, że Polska nie jest nam obojętna – wspólnie ”wyprzedzamy przyszłość” zastanawiamy się nad naszym rozwojem” .

W tych słowach zawarte jest całe sedno Kongresu.

 

Wielu sesjach tematycznych mogliśmy spotkać się  i wymienić poglądami z wieloma przedstawicielami polityki, biznesu czy wykładowcami szkół wyższych.
Jakże miły zaskoczeniem było dla nas ukazanie się w  jubileuszowym biuletynie wypowiedzi naszej uczennicy Karoliny Kupis z klasy IV TE na temat uczestnictwa w Kongresie.

 

Wszystko to jednak nie odbyło by się bez pomysłodawczyni i sponsora corocznego wyjazdu – Pani Aleksandry Nowak. Serdecznie dziękujemy .

 

Małgorzata Święcicka 

WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


     

W poniedziałek 9. 11. 2015 r. pierwszy raz w historii naszej szkoły odbyły się równe, tajne, powszechne i bezpośrednie wybory do władz Samorządu Uczniowskiego.

Miesiąc temu na zebraniu SU przegłosowano taką formę wyborów. Przedstawiciele wszystkich klas wyłonili skład Komisji Wyborczej. Przewodniczącym został Dawid Łempicki, a członkami: Zuzanna Kulas, Anna Chrostowska, Klaudia Siekierska, Julia Pajka i Aneta Rolka.

 

Kandydować mógł każdy uczeń, który przedstawił opiekunom SU listę z minimum 30 podpisami uczniów go popierających. Zgłosiło się 10 osób: Michał Piaścik i Robert Chełstowski z kl. II Te, Patryk Bogdański i Bartosz Osiecki z kl. III Tg1, Natalia Siekierska i Albert Pazera z kl. III Te, Ewa Niedźwiecka z kl. II Ht, Monika Mierzejewska z kl. II To, Karolina Milewska z kl. II Tg i Patrycja Gawrych z kl. I Hs. Kampania wyborcza trwała przez 2 tygodnie poprzedzające dzień głosowania i przebiegała w niezwykle przyjaznej atmosferze. Komisja wyborcza nie odnotowała ani jednego przypadku złamania zasad fair-play.

 

Do głosowania uprawnionych było 766 uczniów naszej szkoły, z tego przywileju skorzystało 362. Największą liczbę głosów (66) otrzymała uczennica klasy II Tg Karolina Milewska. Drugi wynik osiągnęła Natalia Siekierska z kl. III Te (62 głosy), a tuż za nią uplasował się Patryk Bogdański z kl. III Tg1 (61 głosów).

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia, ponieważ przez najbliższe dwa lata czeka ich ogrom pracy.

 

 

 

2015.11.10 AKADEMIA


      

10 listopada 2015 roku odbyła się w naszej Szkole uroczysta akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowana przez uczniów klasy 3Te ( Małgorzatę Gumowską, Natalię Siekierską, Monikę Kacprzyńską, Piotra Nowaka, Alberta Pazerę, Radosława Ciuchtę) oraz chór i samorząd szkolny. Zaprezentowany program słowno-muzyczny miał za zadanie przybliżyć widzom wartość niepodległej Ojczyzny oraz wysiłek i poświęcenie, jakie poniosły poprzednie pokolenia Polaków w imię naszej dzisiejszej wolności.


Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas I. Reprezentantami poszczególnych klas byli: Marysia Smugorzewska, Weronika Orzechowska, Sylwia Kuliś, Patrycja Jakubiak, Julia Sagała, Patrycja Miecznikowska, Emilia Bogucka, Dominika Walczak, Piotr Kurpiewski, Szymon Napiórkowski, Bartłomiej Lamski, Kacper Bobiński, Wiktor Wójcik, Hubert Kabacik, Mateusz Laskwski i Patryk Grzybowski. Pierwszoklasiści przysięgali dbać o honor szkoły i ojczyzny, godnie je reprezentować, kształcić się i być odpowiedzialnymi.

 

Kolejny punkt uroczystości związany był z Konkursem Klasa z klasą organizowanym przez Samorząd Uczniowski. Po raz drugi laureatkami zostały uczennice klasy III Tg. Dziewczyny z klasą we wrześniu w nagrodę pojechały na wycieczkę do Warszawy, a dzisiaj odebrały z rąk pani dyrektor Anny Przygody- Majewskiej puchar. Pani dyrektor złożyła gratulacje wychowawczyni- pani Grażynie Napiórkowskiej i życzyła powodzenia w tegorocznym konkursie.

 

Ostatnim wydarzeniem było ogłoszenie wyników wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczący Komisji Wyborczej, Dawid Łempicki, przedstawił wyniki wyborów i zaprezentował zebranym zwycięzców: Karolinę Milewską, Natalię Laskowską i Patryka Bogdańskiego. Nowi reprezentanci społeczności uczniowskiej otrzymali gratulacje od dyrekcji szkoły oraz życzenia owocnej pracy.

 

Uroczystość przygotowali: Anna Nol, Dariusz Bunkowski, Adam Zienkiewicz, Agnieszka Wilińska.

obejrzyj zdjęcia

 278 z 343

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl