UROCZYSTA WIGILIA SPÓŁDZIELNI UCZNIOWSKIEJ „EKONOMIK”

W dniu 20 grudnia 2017r. odbyła się uroczysta wigilia Spółdzielni Uczniowskiej „EKONOMIK” , na którą przybyli zaproszeni goście m.in.: Kazimierz Parszewski, Ireneusz Żuchowski, Wiesław Szczubełek oraz zespół kierowniczy szkoły.

Młodzi spółdzielcy przygotowali tradycyjne potrawy wigilijne, zadbali o odpowiednią oprawę muzyczną oraz dekorację sali i stołu świątecznego. Katarzyna Brzozowska wraz z Julią Gwiazdą prowadziły część oficjalną wigilii. Nie zabrakło pięknych życzeń oraz refleksji podczas rozmów przy wigilijnym stole.

Barbara Parzych

"WIGILIA CHĘTNIKOWSKA"

14 grudnia 2017r. delegacja z naszej szkoły na czele z panią dyrektor Anną Przygodą –Majewską uczestniczyła w uroczystym spotkaniu wigilijnym nt: „Wigilia Chętnikowska” zorganizowanym przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Kurpiowski Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Uroczystość poprowadzili dr Janusz Gmitruk- dyrektor Muzeum i Jacek Chętnik.

Podczas uroczystości miała również miejsce promocja książki Adam Chętnik: patriota, uczony, społecznik, polityk, red. nauk. Janusz Gmitruk, Warszawa 2017.

W nastrój świąteczny wprowadził zgromadzonych występ zespołu Młode Kurpie z Jednorożca.

WIGILIA w KURPIOWSKIEJ CHACIE

Dnia 15 grudnia 2017r w hali im. Arkadiusza Gołasia uczniowie klasy II KS zaprezentowali przedstawienie pt. „ Wigilia w kurpiowskiej chacie.” Przygotowana scenografia i przedstawienie wigilijne na Kurpiach stanowi element obchdów 50 –lecia Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce.

Inscenizacja wprowadziła wszystkich w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Czas świąt bożonarodzeniowych to szczegółny okres w życiu Kurpiów. Krzątanina przedświąteczna, którą wypełniają porządki i przygotowania jadła, kończą się w dzień wigilijny, zwany na Kurpiach „Wilją” lub „Ziliją”.

W Wigilię przestrzegano ścisłego postu i kończono codzienne prace. Z niepokojem oczekiwano pierwszego gościa w tym dniu. Miał on mieć duży wpływ na życie całej rodziny w nadchodzącym roku. Jeżeli był nim mężczyzna, zwiastowało to szczęśliwy i pomyślny czas dla rodziny.

Przedstawienie składało się z dwóch części : pierwszej przedstawiającej typowy dzień w kurpiowskiej rodzinie tuż przed Wigilią, gdzie wszystko może się zdarzyć oraz Dzień Ziliji.

Uczniowie podczas przedstawienia posługiwali się gwarą kurpiowską., a odegrane scenki stanowiły typowy obraz życia , kultury i tradycji Kurpiów, gdzie miłość, wiara i tradycja czyni cuda.

Autorem scenariusza była pani Agnieszka Stefańska, która przygotowała również dekorację wraz uczniami klasy II KS i I KC, zaś o oprawę muzyczną zadbał pan Dariusz Bunkowski .

Agnieszka Stefańska

"TRADYCJE i OBRZĘDY POLSKIE - BOŻE NARODZENIE"

12 grudnia 2017r. delegacja z naszej szkoły w składzie p. Anna Przygoda-Majewska, p.Barbara Stepnowska oraz Marta Nadrowska – uczennica klasy 3 o profilu technik ekonomista uczestniczyły w uroczystości z cyklu „Tradycje i obrzędy polskie - Boże Narodzenie” organizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole w Warszawie. Miała ona miejsce w Publicznej Szkoły Podstawowej w Chorzelach i połączona była z Jubileuszem X-lecia wstąpienia szkoły do Klubu Przodujących Szkół. W uroczystości uczestniczyły delegacje na czele z dyrektorami ze wszystkich szkół klubowych i szkół współpracujących ze Stowarzyszeniem Pomocy Szkole w Ostrołęce. W składzie delegacji było również 30 uczniów, którzy otrzymali stypendia. W tym roku stypendia zostały przyznane po raz dwudziesty dziewiąty. Fundatorem 25 stypendiów było Stowarzyszenie, 5 stypendiów ufundowali sponsorzy. Uczennica naszej szkoły Marta Nadrowska znalazła się wśród nagrodzonych stypendystów. Przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Szkole w Ostrołęce pani Marianna Woźniak serdecznie pogratulowała wszystkim stypendystom oraz podziękowała sponsorom.

Goście byli pod wrażeniem wspaniałej części artystycznej. Przepiękne kolędy i wiersze wprowadziły obecnych w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość zakończyła się wspólną Wigilią przygotowana przez rodziców uczniów.

Więcej na na stronie internetowej ksps.pl

ŚWIĄTECZNY TURNIEJ BADMINTONA o „CZAPKĘ MIKOŁAJA”

19.12.2017 odbył się po raz pierwszy w naszej szkole Świąteczny Turniej Badmintona o „Czapkę Mikołaja”.

Zainteresowanie turniejem było bardzo duże, zgłosiło się 21 par z różnych klas i w różnym składzie. Poziom zawodów był naprawdę imponujący, biorąc pod uwagę, że nie jest to popularna dyscyplina sportu. Mecze rozegrano systemem brazylijskim „do dwóch przegranych”.

Na III miejscu podium znalazła się para nauczycielsko – uczniowska : Sylwia Gałka i Rafał Grala z klasy IV Hs.

Po wyczerpującej walce II miejsce przypadło parze z klasy IV Hs – Mateusz Dziesiński i Konrad Deptuła.

Niepokonanymi okazali się panowie również z klasy IV Hs: Damian Duszak i Radosław Olkowski zajmując I miejsce w turnieju.

Zawodnicy z trzech miejsc otrzymali pamiątkowe puchary i „Czapki Mikołaja”. Nagrody dla zawodników ufundowała Spółdzielnia Uczniowska „Ekonomik”. Dziękujemy bardzo.

Zawody przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego Sylwia Gałka i Dariusz Bunkowski.

Sylwia Gałka