Etap diecezjalny 26. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

21 kwietnia 2022 r. w Wyższym Seminarium Duchownym im. Papieża Jana Pawła II w Łomży, Pl. Papieża Jana Pawła II Nr 1, odbył się etap diecezjalny 26. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Naszą Czwórkę reprezentowały: Julia Morawska i Kamila Rybacka, obie z klasy 3SH1 oraz Alicja Piwowarczyk z klasy 3KC1.

Dziękujemy Julii, Kamili i Alicji oraz życzymy Im dalszych sukcesów!

Marek Spiżewski

FINAŁ PISEMNY XVI OGÓLNOPOLSKIEJ FRANCISZKAŃSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O ŚW. MAKSYMILIANIE MARII KOLBEM

21 kwietnia 2022 r. o godz. 10:00 w Wyższym Seminarium Duchownym im. Papieża Jana Pawła II w Łomży, Pl. Papieża Jana Pawła II Nr 1, odbył się w formie pisemnej online finał XVI Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbem. Naszą Czwórkę reprezentowały: Alicja Piwowarczyk i Natalia Mierzejewska, obie z klasy 3KC1. Dziękujemy Alicji i Natalii oraz życzymy Im dalszych sukcesów!

Marek Spiżewski

Świętuje Dzień Ziemi

Dzień Ziemi największe ekologiczne święto świata, obchodzone jest 22 kwietnia. Dodatkowo, ONZ wyznaczyła te datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. To coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. W naszej szkole uczniowie z klas 1O, 1G, 2A, 3KC1 przygotowali wystawę prac plastycznych związanych z tematyką Dnia Ziemi, członkowie SK PCK z klasy 3AH przygotowali gazetkę i zbierają przez cały rok baterie i plastikowe zakrętki. Natomiast młodsi Szkolni Ambasadorzy Parlamentu Europejskiego , członkowie Samorządów Uczniowskiego i uczniowie realizujący projekt eTwinning mieli możliwość 08.04.2022 sadzić sadzonki drzew na terenach leśnych Płoszyc. Opiekunami realizacji przedsięwzięć związanych z obchodami Dnia Ziemi w szkole są nauczyciele: M. Zalewska, E. Rogalska, E. Okowicka- Dyl, M. Tyszka, S. Kupis, M. Święcicka, A. Nol, B. Zaborowska

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska każdego dnia:

1.Segregacji odpadów
2.Oszczędność wody i prądu
3.Korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu
4.Rezygnacja z używania plastiku i jednorazowych torebek
5.Świadome kupowanie produktów w tym spożywczych
6.Próba naprawy zepsutego sprzętu a nie jego wyrzucanie
7.Sadzenie drzew

Barbara Zaborowska

UCZNIOWIE SADZILI LAS

8 kwietnia uczniowie klas 3 AH, 3 SH1, 3 KC1,1H,3A1,4G wraz z opiekunami Anną Nol , Barbarą Zaborowską, Elżbietą Rogalską, Małgorzatą Święcicką oraz przy pomocy Pana Leśniczego Arkadiusza Borkowskiego z Leśnictwa Płoszyce sadzili las. Posadzone przez nas sosny i brzozy będą służyły kolejnym pokoleniom i będą chroniły klimat . Po ciężkiej pracy młodzież została zaproszona przez Pana Leśniczego na wspólne ognisko. Sadzenie to forma aktywizacji społeczeństwa dzięki której otwieramy ludzi na kontakt z naturą i przywracamy do niej szacunek.

Działanie to było w ramach obchodów „Dnia Europy” w Projekcie Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Ostrołęka a szczególnie Panu Damianowi Piekarskiemu za pomoc w organizacji prawdziwej lekcji ekologii.

Małgorzata Święcicka

Barbara Zaborowska

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2022

20 kwietnia uczniowie klas 1S, 1A,2 HS, 3 SH1 i 4 HS wzięli udział w akcji Żonkile upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Tematem przewodnim akcji jest miłość. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowiliśmy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Podczas lekcji mówiliśmy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną. Uczniowie obejrzeli także film pt.” Muranów - Dzielnica Północna”- to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Przypięliśmy też żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Małgorzata Święcicka