Wycieczka edukacyjna do Lasów Państwowych

Dnia 7 października 2022r odbyła się wycieczka edukacyjna do Lasów Państwowych położonych w Płoszycach , które podlegają Nadleśnictwu Ostrołęka. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z następujących klas: 1O, 2O, 2G, 2A, 4CS, 4KC1,4AH. Celem wyjazdu było uczestniczenie w lekcji edukacja leśna, która obejmowała zagadnienia dotyczące wiedzy o ekosystemach leśnych, realizacji prawidłowej gospodarki leśnej przy założeniach trwałości i ciągłości lasów oraz Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju. Dowiedzieliśmy się również jaki gatunek drzewostanu występuje w lasach Płoszyce i praktycznie nauczyliśmy się obliczać, ile lat mają poszczególne drzewa. Zobaczyliśmy także klatki lęgowe dla ptaków, które są rozmieszczone w różnych punktach leśnych, a także widzieliśmy gniazdo bociana czarnego. Uzyskaliśmy wiedze jakie rodzaje runa leśnego i gatunków zwierząt występują, które z nich są pod ochrona i kto jest odpowiedzialny za dokarmianie zwierzyny leśnej. Utrwaliliśmy sobie również zasady ogólne bezpieczeństwa na terenach leśnych. Zajęcia z zakresu edukacji leśnej przeprowadził pracownik jednostek Lasów Państwowych Pan Arek, któremu serdecznie dziękujemy. Po interesującej lekcji edukacji leśnej przeszliśmy do działań praktycznych z zakresu ochrony środowiska, które polegały na sprzątaniu lasu w ramach akcji Sprzątanie Świata (Ziemi) - myślimy globalnie działamy lokalnie, którą realizuje szkolny program Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego. Uczniowie również mieli przyjemność integrować się podczas grzybobrania i ogniska.

Opiekunowie wycieczki to: B. Zaborowska, E. Rogalska, E. Sienkiewicz, M. Kacperek

B. Zaborowska

Kurs jazdy lokomotywą w symulatorze

Odebraliśmy nagrodę za wyróżnioną pracę w Ogólnopolskim konkursie Geniallne miejsca. Jaką nagrodę zapytacie? Kurs jazdy lokomotywą w symulatorze. Nietypowa nagroda ufundowana przez Koleje Mazowieckie, za którą bardzo dziękujemy.

Krystyna Pyskło

WYCIECZKA PRZEDMIOTOWA DO OSM PIĄTNICA

Gdzie Technik przetwórstwa mleczarskiego najlepiej przyswoi sobie wiedzę, jak nie w samym sercu mlecznego świata?! Z tego powodu klasa 1M miała okazję uczestniczyć w lekcjach zorganizowanych na terenie do Zakładu OSM PIĄTNICA, aby zaznajomić się z przyszłym zawodem. Wycieczka po zakładzie przybliżyła obraz organizacji pracy największego zakładu przetwórstwa mleczarskiego w regionie, charakterystykę asortymentu oferowanego przez mleczarnię, a także proces jego produkcji. Młodzież była zachwycona nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, ogromnym parkiem maszynowym oraz wiedzą, którą dzielili się z nami kierownicy produkcji. Uczniowie mieli możliwość poznania wszystkich działów zakładu od dostawy surowca, przez laboratorium, aż po magazyny gotowych produktów co sprawiło, że naszym mleczarzom kierunek, w którym rozpoczęli naukę spodobał się jeszcze bardziej.

Dziękujemy Zarządowi OSM PIĄTNICA za możliwość uczestniczenia w zajęciach terenowych.

Wycieczka przedmiotowa dla kierunku technik przetwórstwa mleczarskiego odbyła się w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego

Akademia Inspiracji MAKRO

Nasza Szkoła przystąpiła do projektu organizowanego przez Akademię Inspiracji MAKRO, który kieruje do uczniów szkół gastronomicznych. Poprzez szereg cyklicznych spotkań online, uczniowie mają możliwość zapoznania się z tematyką pracy kucharza, zarządzania i organizacji gastronomii oraz słodkiej części kuchni czyli cukiernictwem.

II edycję spotkań rozpoczęto od przeprowadzenia lekcji dla uczniów klas cukierniczych, którzy zapoznali się z tematem profesjonalnego wyposażenia „Piórnika Cukiernika” . Mnóstwo ciekawostek cukierniczych oraz odpowiedzi na pytanie uczestników lekcji przedstawił Pan Michał Węcławek- Zastępca Szefa Kuchni Akademii Inspiracji MAKRO

Zajęcia odbywają się w ramach WSDZ

Światowy Dzień Jabłka

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka, w związku z tym po praz kolejny zorganizowaliśmy akcję rozdawania jabłek dla społeczności szkolnej. Oprócz pysznych i zdrowych owoców uczniowie przygotowali plakaty, z których można było dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat naszego rodzimego smakołyku, który jest ceniony przez konsumentów na całym świecie.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Kierownik Warsztatów Szkolnych - Elżbiety Stepnowskiej, która zorganizowała owoce oraz naszej wspaniałej młodzieży z klasy 1G, która przeprowadziła całą akcję obchodów Światowego Dnia Jabłka.