IX EDYCJA PROJEKTU EDUKACYJNEGO „Lekcje z ZUS”

W dniach 17-18 października gościliśmy w naszej szkole pracowników Inspektoratu ZUS w Ostrołęce: Panią Annę Janyszko oraz Panią Małgorzatę Kamecką-Mrozek, które służyły wsparciem merytorycznym podczas spotkań z młodzieżą.

Do projektu zostali zgłoszeni uczniowie klas ekonomicznych.

W ramach realizacji IX edycji projektu edukacyjnego ,,Lekcje z ZUS’’ w roku szkolnym 2022/2023 zostały przeprowadzone lekcje z zakresu ubezpieczeń społecznych:

• „Świadomy zawsze ubezpieczony – czym jest ZUS i co robi”,

• „Co ci się należy kiedy płacisz składki – praca zarobkowa a ubezpieczenia”,

Renty i emerytury – Twoja przyszłość w Twoich rękach”,

E-ZUS czyli firma pod ręką – prawa i obowiązki rozpoczynających działalność gospodarczą”.

Uczniowie zgłoszeni do projektu otrzymali materiały dydaktyczne (podręczniki, filmy, prezentacje) skonstruowane tak, aby młodzi ludzie zdobyli nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz także dowiedzieli się, jak zgłosić siebie i pracowników do ubezpieczeń, gdy założą własną firmę, czy też jak rozliczyć składki za pośrednictwem pierwszego kompleksowego e-urzędu w Polsce – Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Współpraca z ZUS ma na celu kształtowanie świadomości ubezpieczeniowej młodego pokolenia, gdyż wiedza na temat ubezpieczeń społecznych stanowi ochronny parasol przed zdarzeniami, które mogą je spotkać np. utrata pracy czy niezdolność do jej wykonywania.

Nauczyciele realizujący projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”:

Małgorzata Złotkowska, Joanna Skarzyńska, Barbara Parzych.

Barbara Parzych

Międzynarodowy projekt eTwinning

“Zdrowe żywienie w szkołach ponadpodstawowych”

Projekt “Zdrowe żywienie w szkołach ponadpodstawowych” realizujemy wspólnie ze szkołami z Francji, Grecji, Portugalii, Chorwacji, Bułgarii, Macedonii i Turcji. Tym razem w projekcie bierze udział klasa 1 technik żywienia i usług gastronomicznych.

Celem projektu jest promowanie zdrowego stylu życia oraz żywienia wśród młodzieży. Uczestnicy projektu będą mieli okazję do doskonalenia kompetencji zawodowych, językowych, komunikacyjnych i interpersonalnych. Działania w projekcie pozwolą uczniom rozwijać ich kreatywność, pewność siebie oraz umiejętność uczenia się. 13 października odbyło się pierwsze spotkanie online, na którym uczestnicy projektu opowiadali o sobie i o swoich szkołach. Obejrzeliśmy również krótkie filmiki prezentujące szkoły partnerskie. Spotkanie było interesujące i inspirujące do dalszych działań.

Opiekunowie projektu:

Swietłana Kupis, Elżbieta Rogalska, Milena Tyszka, Ewa Okowicka-Dyl

Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków w ZSZnr4 znów był spektakularny. Uczniowie spisali się wspaniale. Stanowiska były wypełnione smakołykami na słodko i słono. Było pięknie, barwnie i przepysznie. Podróż kulinarna po Europie zakończona sukcesem.

Nauczyciele Języków Obcych

DYPLOM

Wystawa „Adam Chętnik -patriota, uczony, społecznik, polityk”

W związku z przypadającą w tym roku 20-tą rocznicą nadania Szkole imienia Adama Chętnika gościliśmy wystawę pt. „Adam Chętnik – patriota, uczony, społecznik, polityk”. Eksponaty zostały udostępnione nam przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Wystawa ta eksponowana była w dniach 20-23 września 2022 r. w budynku przy ul. Traugutta w sali nr 5. Obejrzały ją następujące klasy: 1A, 1G, 1H, 1C, 1 O, 1M, 1S, 1R, 2A, 2H, 2O, 2G, 2S, 3A, 3G, 3S, 4KC1. Podczas tych zajęć uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Patrona i Kurpiowszczyzny w trakcie zorganizowanych gier i zabaw przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy: p. Elżbietę Jaźwińską oraz p. Bożenę Żebrowską. Po wygłoszeniu prelekcji na temat Adama Chętnika panie zachęcały uczniów do sprawdzenia swojej pamięci proponując rozwiązanie krzyżówki, układanie rozsypanek wyrazowych zawierających znane cytaty z pism Adama Chetnika. Uczniowie bardzo chętnie podejmowali się powierzonym im zadaniom.

Oprawę plastyczną do tej wystawy przygotowała klas 3S pod kierunkiem p. Krystyny Korczakowskiej Nosek.

Elżbieta Jaźwińska, Bożena Żebrowska