ZAPROSZENIE NA KONKURS Z CHEMII

7 listopada przypadałaby 155 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, z tej okazji bardzo serdecznie zapraszamy wszystkie Szkoły Ponadpodstawowe z Ostrołęki do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie chemicznym MISTRZ CHEMII pt: „Maria Skłodowska-Curie”.

Uprzejmie informujemy, że konkurs odbędzie się 10 listopada 2022 r. o godz. 12:00 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce ul. Traugutta 10. Do konkursu zapraszamy uczniów klas I ze Szkół Ponadpodstawowych z Ostrołęki.

POBIERZ regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy

Międzynarodowy Dzień Powszechnego Dostępu do Informacji 28-09-2022r.

Międzynarodowy Dzień Powszechnego Dostępu do Informacji ma na celu szerzenie świadomości w zakresie potrzeby rozszerzenia przepisów dotyczących informacji i ich faktycznego wdrażania.

Dostęp do informacji to jedna z podstawowych wolności obywatelskich. Ustanowione przez UNESCO w 2016 roku święto promuje równy dostęp do wiedzy i nowych technologii komunikacyjnych.

Tematem przewodni Światowej Konferencji na temat Powszechnego Dostępu do Informacji 2022r., była „Sztuczna inteligencja, e-administracja i dostęp do informacji”

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Powszechnego Dostępu do Informacji, w dniu 28-09-2022r., uczniowie klasy 1S i 2G, 2S, 3G uczestniczyli w zajęciach dotyczących „Sztucznej inteligencji”. Poznali zalety sztucznej inteligencji, wady i zagrożenia oraz dziedziny życia wykorzystujące sztuczną inteligencje.

Omawiane były również zagadnienia dotyczące informacji i dezinformacji. Uczniowie zapoznali się z kodeksem przeciwdziałania dezinformacji, poznali sposoby, które pozwolą rozpoznawać potencjalne fałszywe informacje i zapobiegać ich dalszemu rozprzestrzenianiu.

Klasa 4 AH w ramach zajęć z podstaw działalności przedsiębiorstwa hotelarskiego zgłębiała tajniki e-usług, poznała definicje e-administracja, przepisy i akty wykonawcze, a w szczególności usługi e-administracja.

Zapoznali się z obsługą elektronicznych platform i aplikacji, takich jak:

- EPUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

- CEIDG – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej

- CEPIK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

- PESEL – Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności

Urszula Kaliszewska

Wycieczka do OSP w Kotuniu

Dnia 29.09.2022r klasa 1 TO odwiedziła Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, a także Ochotniczą Straż Pożarną Kotuń. Celem wizyty była realizacja między innymi zagadnień z podstawy programowej z przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa dotyczących zasad przeprowadzania ewakuacji ludzi, zwierząt i mienia podczas powstania różnych zagrożeń. Uczniowie dowiedzieli się również o rodzajach sprzętu gaśniczego, który był wykorzystywany kiedyś i jaki jest obecnie podczas przeprowadzania akcji ratowniczej. Poznali także znaki przeciwpożarowe, sposoby ogłaszania alarmu i zasady jego odwołania. Uczniowie podczas wycieczki mogli przekonać się, że praca strażaka nie jest łatwa, ponieważ musi posiadać wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Strażacy wykonują w czasie swojej pracy czynności ratowniczo-gaśniczych podczas różnego rodzaju zdarzeń wymagających interwencji np. podczas pożarów, katastrof budowlanych i chemicznych, wypadków komunikacyjnych i innych sytuacji niosących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Opiekunami wycieczki byli nauczyciele:
B. Zaborowska, E. Sienkiewicz

Konkurs Plastyczny

Szkolny Rajd Rowerowy

14 września 2022 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Rajdu Rowerowego "Śladami Adama Chętnika". Trasa prowadziła przez tereny pięknej kurpiowszczyzny na dystansie ok 40 km. Przejeżdżaliśmy między innymi przez Białobiel, Durlasy, Łodziska, Obierwię (gdzie mieliśmy dłuższy postój na odpoczynek i uzupełnienie spalonych kalorii), Przystań, Białobrzeg Bliższy. Mimo tego, że już tą trasą jeździliśmy to miło było nam "odkryć" po drodze nowo powstałe miejsce przyjazne dla rowerzystów i nie tylko, gdzie mogliśmy się na chwilę zatrzymać.

W rajdzie wzięło udział 21 uczniów z klas: 1H, 1C, 1R, 1G, 2A, 2H, 2O, 2G, 4CS, 4AH.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na następne rowerowe wyprawy!!!!!

Małgorzata Litwa