LEKCJE z ZUS

Konkurs „Woda”

WYCIECZKA do BIAŁEGOSTOKU

9 lutego 2023 uczniowie klas: IVO, IIIG, IIH, IIS, IH, IO pod opieką nauczycielek p.K.Pyskło oraz p.S.Dyko wybrali się na wycieczkę do Białegostoku.

Pierwszym punktem programu wycieczki były zabawy w Jumper Park czyli parku trampolin. Zajęcia prowadzone pod okiem trenerów dostarczyły nam wiele satysfakcji i radości.

Drugim punktem programu był Pałac Branickich, określany mianem "Wersalu Podlasia" oraz działające od 2003 roku, jedyne we wschodniej Polsce, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Mieliśmy możliwość zwiedzić tu i zobaczyć ekspozycje z zakresu historii medycyny: "Aptekę", "Gabinet okulistyczny", "Gabinet stomatologiczny", "Gabinet ginekologiczny", "Gabinet rentgenowski", "Szpital polowy".

Z pewnością odkrywanie tajników medycyny i farmacji, tajemnic pałacowych komnat, poznawanie losów naszej ojczyzny to ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego czasu w połączeniu z nauka. Oczywiście pozwoliliśmy sobie na chwilę odpoczynku i relaksu, udając się do części gastronomicznej w Galerii Jurowieckiej, w której każdy z nas znalazł coś dobrego dla swojego podniebienia.

Ostatnim punktem podróży była Papugarnia "Ara", która zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Mogliśmy zobaczyć tu różne gatunki papug, a nawet doświadczyliśmy ich obecność na sobie. Papugi uwielbiają podjadać, siadać na ramionach, głowie a także zabierać drobne części ubrań.

Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci. Zmęczeni, ale zadowoleni, zrelaksowani, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu. Taki wyjazd to wspaniała lekcja historii, sztuki, przyrody i rozrywki oraz czas kiedy możemy pobyć razem. Wyjazdy takie integrują, uczą ale są również odpoczynkiem od codzienności.

Krystyna Pyskło
Sylwia Dyko

ARCYMISTRZ CUKIERNICTWA Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

03.02.2023 w miniony piątek ,miłośników słodkiego spotkała nie lada gratka, a to za sprawą szkolenia cukierniczego poprowadzonego przez Wojciecha Rzepeckiego -mistrza cukiernictwa z Gdańska. Executive Pastry Chef Doświadczenie zdobywał w trójmiejskich cukierniach a także w Anglii, Francji i Niemczech. Nowoczesne cukiernictwo z tradycyjnymi korzeniami to jego największa życiowa pasja.

Arcymistrz cukiernictwa przyjechał do naszej szkoły na specjalnie zaproszenie by pokazać, nauczyć i zainspirować młode pokolenie w świat słodkości. Misją pana Wojtka było zarazić młodzież tym co kocha najbardziej czyli monoporcje, desery, desery restauracyjne i serniki.

Dzień upłynął bardzo intensywnie! Młodzież mogła podpatrzeć zawodowego cukiernika w akcji, zadawać nurtujące ich pytania, jak również pod jego okiem szkolić nowe umiejętności czy sprawności manualne . Patrząc po dziełach jakie udało im się wspólnie stworzyć, widać było pysznie, słodko, nowocześnie ale przede wszystkim warto było uczestniczyć w tych warsztatach.

Na zakończenie szkolenia każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy certyfikat uczestnictwa w wydarzeniu , jak również nie zabrakło pamiątkowych wspólnych zdjęć. Mamy nadzieję że pan Wojciech jeszcze odwiedzi naszą szkołę by móc coś znów wspólnie coś “upichcić

Milena Tyszka Ewa Okowicka-Dyl

„Nie robię wielkich rzeczy, robię rzeczy małe, za to z wielką miłością” Św. Matka Teresa z Kalkuty

11 lutego to Światowy Dzień Chorego. Z okazji tego zbliżającego się święta uczniowie z klas: 4AH, 4A1, 3S, 3A, 2H, 1A - odwiedzili Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej położony w otulinie Puszczy Kampinoskiej w Laskach. Edukacja tam prowadzona jest na szczeblach: przedszkolnym, szkoły podstawowej, zawodowe szkoły ponadpodstawowe, liceum ogólnokształcące, technika, szkołę policealną, szkołę muzyczna oraz internat. W Laskach przygotowuje się do samodzielnego życia ponad 200 niewidomych i słabowidzących dzieci z terenu całej Polski. W szkole lekcje są tak prowadzone, by zaangażować w naukę wszystkie zmysły. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych z tymi dziećmi. Codziennie tam odbywa się szereg zajęć pozalekcyjnych np. uczniowie przemierzają ścieżki na koniach w ramach hipoterapii, zdobywają laskowy świat i ten poza przy pomocy białej laski na ćwiczeniach z orientacji przestrzennej, rozwijają swoje pasje na zajęciach muzycznych czy basenie. Czas, który tam spędziliśmy z tymi uczniami i nauczycielami, na różnych zajęciach, w których również braliśmy aktywny udział dał nam refleksji i zastanowienia się nad własnym postępowaniem w życiu. Powinniśmy bardziej doceniać, to co mamy i kogo mamy, bo nie wiemy, co nam los przyniesie.

Dzięki współpracy organizacji naszych szkolnych takich jak: Emp@tyczn klasa, SK PCK, Wolontariat, Samorząd Szkolny, SK Caritas, EPAS, SK Ekomaniacy/GOZ, przeprowadziliśmy wiele akcji charytatywnych, z których dochód przekazaliśmy na edukacje uczniów niewidomych i słabowidzących. Natomiast SU EKONOMIK ufundowała słodycze dla tych uczniów. Na ręce całej społeczności szkolnej przekazujemy podziękowania od uczniów, nauczycieli i sióstr zakonnych za przekazanie licznych upominków. Organizatorzy akcji Emp@tycznej klasy: klasa 3S i 4AH również dziękują za wsparcie i okazane serce podczas akcji charytatywnych, dzięki którym mogliśmy sprawić wiele radości uczniom niewidomym i słabowidzącym.

Opiekunowie projektu Emp@tyczna klasa:

Agnieszka Stefańska, Urszula Kaliszewska,

Barbara Zaborowska