WARSZTATY KULINARNE Z ABSOLWENTEM ZSZ 4

Jak zacząć dobrze tydzień? Jest tylko jeden sposób SMACZNIE! 13 marca, na zaproszenie klasy 1tg, naszą szkołę odwiedził kucharz Jacek Garala - szef restauracji Miodowa w Hotelu Korona! Pan Jacek przeprowadził lekcje praktyczną pt "Gotowanie metodą sous vide" - to technika przyrządzania mięs, ryb oraz innych produktów spożywczych, zamkniętych wcześniej szczelnie w plastikowej torebce w kąpieli wodnej o stosunkowo niskiej temperaturze, która nigdy nie przekracza 100°C.

Szef Kuchni wspólnie z młodzieżą stworzył piękne i pyszne dania z wykorzystaniem piersi z kurczaka i kaczki robionej według wcześniej wspomnianej metody, z różnymi dodatkami skrobiowymi i warzywnymi.

Dla tych młodych ludzi była to świetna okazja na podpatrzenie zawodowego kucharza w akcji, nauczenie się w nowych technik kulinarnych w praktyce, jak również zainspirowania do pracy, a przede wszystkim popróbowania pysznych dań :)

Jeszcze raz bardzo dziękujemy za tak cenną lekcję zapraszamy częściej i jako smaczek dodamy, że Pan Jacek jest absolwentem naszej szkoły, także przyjemność była podwójna! ;)

Zajęcia odbyły się w ramach Doradztwa Zawodowego.

Pozdrawiam serdecznie!

Ewa Okowicka-Dyl

Projekt Zwolnieni z Teorii - "Błyskotliwa Moda"

Uczennice klasy 3A: Natalia Niedzwiedzka, Marta Prajs oraz Alicja Strzeszewska, w tym roku szkolnym wzięły udział w ogólnopolskim projekcie ,,Zwolnieni z Teorii''. Swój projekt zatytułowały ,,Błyskotliwa Moda od Nowa'', który opierał się głownie na ratowaniu naszej planety od mnóstwa wyrzucanych ubrań oraz nauce szycia. Wykorzystując ubrania, które pozyskały od swoich bliskich, znajomych, nauczycieli naszej szkoły, stworzyły swoje projekty:

Jako pierwsze uszyły torby w stylu patchwork, a do kompletu wykonały piórniki w tym samym stylu. Wyroby wykonały dla siebie, które z dumą prezentują w swojej codzienności.

Kolejnym produktem były EKO WORKI, które wykonały z myślą o was drodzy uczniowie. Każdy z nich oczywiście jest inny i nie powtarzalny. Te niecodzienne, niepowtarzalne worki można nabyć w naszym sklepiku szkolnym za jedyne 6 zł.

Wszystkim, którzy przyczynili się do ukończenia przez uczniów tego projektu, dziękujemy. Mamy nadzieję, że chociaż w małym stopniu mogły pokazać Wam, jak można ratować naszą Planetę, a przy tym nieźle się bawić.

Poniżej krótka relacja z naszych zmagań.

Katarzyna Kowalska

Światowy Dzień Liczby Pi

Z okazji Światowego Dnia Liczby π w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Społeczność szkolna, na chodniku, utworzyła liczbę π z jej rozwinięciem dziesiętnym do 386 cyfr po przecinku. Cyfra ta połączyła na chwilę oba budynki naszej szkoły. Na placu uczniowie ustawili się na kształt liczby Pi i jej najczęściej używanego zaokrąglenia. Na korytarzu szkolnym pojawiła się również gazetka na temat dzisiejszego święta. Efekty tego wyjątkowego wydarzenia można zobaczyć na Tik Toku:

www.tiktok.com/@zsz4ostroleka...

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu.

A. Stefańska,
E. Rogalska,
G. Napiórkowska,
M. Parzych i S. Balcerzak

Finał Diecezjalnego Konkursu wiedzy dla Członków i Sympatyków Szkolnych Kół Caritas "Przez życie z Dobrą Nowiną - Ewangelia według św. Jana"

11 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży odbył się finał Diecezjalnego Konkursu wiedzy dla Członków i Sympatyków Szkolnych Kół Caritas "Przez życie z Dobrą Nowiną - Ewangelia według św. Jana".

Zespół z naszej Czwórki w składzie: Aleksandra Andryszczyk 4SH1 i Julia Giers 3A zajął II miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.

Uroczysta Msza święta (po której odbyło się nagrodzenie Uczestników) została odprawiona w parafii pw. św. Brunona w Łomży.

Serdecznie gratulujemy Aleksandrze i Julii wyniku i dziękujemy za reprezentowanie naszej Czwórki!

Agnieszka Sikorska

Anna Kuropatwa