„Profilaktyka próchnicy zębów dla młodzieży”

W dniu 24.03.2023r. w naszej szkole dla uczniów z poszczególnych klas i członków SK PCK w ramach realizacji Programu wychowawczo – profilaktycznego odbyły się warsztaty przeprowadzone przez specjalistów z Luxmed Sp. z o.o. , który realizuje obecnie na terenie województw mazowieckiego program edukacyjny profilaktyki próchnicy dla młodzieży szkolnej (w wieku 15-19 lat) o nazwie „Zęby na Lux - program profilaktyki próchnicy”. Program ten rekomendowany jest przez Ministerstwo Zdrowia i pozytywnie zaopiniowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a finansowany jest z funduszy Unijnych. Co najważniejsze działania prowadzone w projekcie są zgodne z podstawą programową przedmiotów takich jak: edukacja dla bezpieczeństwa, biologia czy wychowanie fizyczne, a także zajęcia z wychowawcą. W ramach Projektu „Zęby na Lux” przeprowadzone zostały bezpłatne zajęcia edukacji zdrowotnej, po odbyciu których chętni uczniowie mogli skorzystać z dobrowolnego profilaktycznego badania stomatologicznego. Tematyka warsztatów edukacyjnych obejmowała zagadnienia związane z zachowaniami zdrowotnymi młodzieży, ze stylem życia sprzyjającym zdrowiu, działaniami z obszaru profilaktyki stomatologicznej oraz promocji zdrowia jamy ustnej. Na koniec został zorganizowany konkurs dla uczestników. Zwycięzcy 3 pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe. Dodatkowo wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają markowy zestaw produktów do pielęgnacji jamy ustnej.

Barbara Zaborowska

WIOSENNY TURNIEJ TRÓJEK DZIEWCZĄT W PIŁKĘ SIATKOWĄ

Za nami kolejna edycja rozgrywek w piłkę siatkową dziewcząt. Do zabawy zgłosiło się pięć drużyn z klas 4A1, 4SH1, 3A (dwie gupy), 1M. Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”, mecz do dwóch wygranych setów. Drużyna zdobywała punkty za wygrane sety. Zwyciężył zespół, który zdobył najwięcej punktów.

Po rozegraniu dziesięciu meczów klasyfikacja końcowa wygląda następująco:

1 miejsce klasa 4 SH1 – 8 pkt.
2 miejsce klasa 4A1 – 6 pkt.
3 miejsce klasa 3 A gr.2 – 4 pkt.
4 miejsce klasa 3A gr.1 – 3 pkt.
5 miejsce klasa 1 M – 1 pkt.

Trzy najlepsze drużyny zostały udekorowane pamiątkowymi medalami. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy bardzo wszystkim za wspólną zabawę.

Zapraszamy za rok!!!!!!

Małgorzata Litwa

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2023

Dzień Przedsiębiorczości 2023

Program ten skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tym przedsięwzięciu, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, a swoim patronatem objął go Prezydent RP – Andrzej Duda.

Efekty uczestnictwa szkoły w programie:

• stworzenie sprzyjającej atmosfery dla współpracy z przedstawicielem życia gospodarczego w regionie,
  • budowanie pozytywnych relacji z lokalnym biznesem,
  • umożliwienie młodzieży bezpośredniego kontaktu z praktykiem biznesu,
  • przygotowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym,
  • pomoc młodym ludziom w rozwijaniu przedsiębiorczych zachowań w miejscu zamieszkania,
  • przybliżenie podstawowych zasad podejmowania działalności gospodarczej,
  • umożliwienie uczniom poznania specyfiki lokalnego rynku pracy,
  • przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy,
  • pomoc młodym ludziom związać ich przyszłość z rodzinną miejscowością.

W tym roku uczniowie klasy 4SH1 poznali specyfikę zawodu masażysty i kosmetyczki w CKZiU w Ostrołęce. Wspólnie z pracownikami i absolwentami w profesjonalnie wyposażonych pracowniach poznaliśmy rodzaje masażu i zobaczyliśmy jak wykonać regenerujący zabieg parafinowy na dłonie. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie naszych uczniów.

Realizacja tego projektu to szansa na pełniejsze niż w warunkach szkolnych przygotowanie ucznia do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych. Cele te są istotne na każdym etapie kształcenia i zgodne z założeniami doradztwa zawodowego(WSDZ).

Szkoła realizując projekt stwarza uczniom okazje do uczestniczenia w działaniach wspierających i promujących przedsiębiorcze pomysły, a młodzi ludzie chętnie uczą się od praktyków.

Małgorzata Święcicka

Nasza szkoła po raz pierwszy włącza się w obchody „Godziny dla Ziemi WWF” – 25 marca 2023r

"Godzina dla Ziemi WWF" to akcja, która obchodzona jest na całym świecie w każdą ostatnią sobotę marca. Kojarzona jest głównie z tym, że w symbolicznym geście troski o przyszłość naszej planety, na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej.

Co roku bierze w niej udział nawet kilkadziesiąt milionów ludzi i kilkaset miast na całym świecie. W Polsce w poprzednich edycjach zaangażowało się blisko sto miast, wygaszając oświetlenie publicznych obiektów.

W 2023 roku „Godzina dla Ziemi WWF” w Polsce poświęcona jest walce z zanikiem różnorodności biologicznej. Według najnowszego raportu WWF Living Planet Report w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji gatunków zmniejszyła się o 69%.

Jeżei chcesz mieć swój udział w zwiększeniu szans na poprawę sytuacji naszej przyrody, podpisz petycję www.wwf.pl/godzina-dla-zie-mi-2023#petycjagdz

Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji. 25-marca o 20: 30 gasimy światło – na godzinę.

Urszula Kaliszewska

Barbara Zaborowska