„Międzynarodowe mobilności kadry ZSZ nr 4” – część pierwsza

W dniach od 17 lutego do 1 marca 2023 roku grupa nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w projekcie finansowanym z funduszy europejskich, Erasmus+:

Tytuł projektu: Międzynarodowe mobilności kadry ZSZ nr 4
Nr projektu: 022-1-PL01-KA122-VET-000073566
Czas trwania projektu: 01-12-2022 – 30-11-2023

W pierwszej grupie przeważali nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz języków obcych. Nauczyciele wzięli udział w dwóch kursach. Pierwszy kurs to "Niekonwencjonalne metody nauczania". Kurs drugi "Nauczyciel jako trener, mentor, coach". W czasie pierwszego z kursów poznawali umiejętność pobudzenia ciekawości i kreatywności, motywowania i przyciągania uwagi młodych ludzi. Były to głownie metody niekonwencjonalne, które słyną ze swojej skuteczności w przyciąganiu uwagi uczniów. W czasie zajęć trenerka korzystała z aktywizujących i nietypowych metod szkoleniowych, co było też ciekawym sposobem na ich poznanie. Drugi kurs przede wszystkim dotyczył różnic pomiędzy rolami, jakie obecnie powinien pełnić nauczyciel, czyli rolą mentora, trenera i coacha.

Podczas „Międzynarodowej mobilności kadry z ZSZ nr 4” w Hiszpanii nauczyciele poznali wiele metod pracy z uczniem na lekcji i poza nią. Omówili różne metody nauczania.

Mobilność realizowana była w Granadzie, które to miasto uczestnicy mogli poznać w czasie wolnym, ale też w trakcie gry terenowej, jako jeden z elementów kursu. Oprócz tego uczestnicy zwiedzili urokliwą Malagę i piękną jaskinię w Nechrii. Szkolenia prowadzone przez przedstawicieli Universal Mobility to nie tylko niekonwencjonalne metody nauczania, warsztaty szkoleniowe uczestników do roli nauczyciela, trenera, mentora, coacha. To dodatkowo umożliwienie poznania uroków Andaluzji i kultury hiszpańskiej, począwszy od zwiedzania cudownych miejsc i zabytków a skończywszy na skosztowaniu smakowitych potraw miejscowej kuchni.

Cytując uczestników dowiadujemy się, że: „Pobyt w Hiszpanii pozostawił w nas niezapomniane wrażenia i sprawił, że na pewno zechcemy tam jeszcze kiedyś wrócić”

„Podczas pobytu w Hiszpanii miałam możliwość bliższego poznania moich koleżanek i kolegów z pracy, dzięki czemu jeszcze bardziej zintegrowaliśmy się. Wspólnie spędzony czas pozwolił na wymianę doświadczeń i poznanie w nowych okolicznościach”

„Bardzo podobały mi się warsztaty podczas których można było nabrać dystansu i spojrzeć na swoje dotychczasowe osiągnięcia z nowej perspektywy. Wykonywane ćwiczenia były inspirujące i zamierzam je wykorzystać w dalszej pracy z młodzieżą.”

To tylko część informacji. Dlaczego? Ponieważ w czasie letniej przerwy w podobnych zajęciach będzie uczestniczyć kolejna grupa nauczycieli. Grupa druga (tak jak poprzednia) przygotowuje się do wyjazdu uczestnicząc w zajęciach z języka angielskiego. Ta grupa również realizuje cykl spotkań obejmujących przygotowanie organizacyjne i kulturowe. Nie chcemy zdradzać szczegółów pobytu, żeby kolejni uczestnicy również mogli czuć się chociaż trochę zaskoczeni pobytem!

Szkolny koordynator projektu

ŻYCZENIA

IX OSTROŁĘCKI BIEG PAPIESKI

2 kwietnia 2023 r. odbyła się IX edycja Ostrołęckiego Biegu Papieskiego. Trasa o długość 3 km przebiegała ulicami starego miasta. W rywalizacji wzięła udział również młodzież naszej szkoły z klas 2 Hs i 4 A1. Mimo że pogoda tego dnia nie rozpieszczała to dziewczyny z uśmiechem przekraczały linię mety.

Malwina Małkowska z klasy 4A1 zajęła 3 miejsce w kategorii K 18-25.

GRATULUJEMY!!!!! źródła zdjęć: mojaostroleka.pl terazostroleka.pl eostroleka.pl

Małgorzata Litwa

GODZINA DLA ZIEMI W ZSZ NR4

Akcja 25-marca o 20: 30 gasimy światło – na godzinę

Dzięki podpisaniu przez naszych uczniów i nauczycieli petycji podczas "Godzina dla Ziemi WWF" szkoła otrzymała w podziękowaniu dyplom. W 2023 roku „Godzina dla Ziemi WWF” w Polsce poświęcona była walce z zanikiem różnorodności biologicznej. Polegała ona między innymi na gaszeniu na jedną godzinę światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej.

Koordynatorzy akcji w szkole to opiekunowie:
SK Ekologicznego EKOMANIACY/GOZ
U. Kaliszewska, B. Zaborowska, A. Stefańska

Targi Cukiernicze Expo Warszawa

Młodzież z naszej szkoły wraz z opiekunami 1 marca wyruszyła na targi cukiernicze Expo do Warszawy. Na miejscu poznali nowe techniki tworzenia słodkich dzieł sztuki oraz zobaczyli dzieła wybitnych cukierników. Spróbowali też słodkich smakołyków.

Sylwia Balcerzak