AKTUALNOŚCI


Akcja Żonkile


19 kwietnia w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii poprowadzona przez nauczyciela Zbigniewa Janiszewskiego. Losy ludności cywilnej były motywem przewodnim akcji Żonkile . Akcję dedykujemy- około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Uczniowie obejrzeli także film animowany ”Zdążyć przed Panem Bogiem” na motywach książki Hanny Krall ,oparty na wywiadzie z Markiem Edelmanem, w którym zawarte są jego wspomnienia z powstania w getcie warszawskim oraz jego pracy jako kardiologa.

19 kwietnia przypięliśmy żonkil na znak, że #Łączy Nas Pamięć.

Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Wilińskiej za przygotowanie dekoracji i Zbigniewowi Janiszewskiemu za pokaz broni.

Małgorzata Święcicka

NAJSŁODSZY ZAWÓD, czyli święto cukiernika w ZSZ 4


Corocznie 15 marca swoje święto obchodzą zawodowi cukiernicy i piekarze ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Dzięki ich ciężkiej pracy rano na sklepowych półkach dostępny jest szeroki wybór wypieków – bułek, chlebów i smacznych ciast. To ich ciężka praca przynosi nam chwile przyjemności, gdy sięgamy po pyszne ciasta do popołudniowej kawy.

Pomysł na obchody Dnia Cukiernika pojawił się w naszej szkole dobrych parę lat temu razem z powstaniem kierunku Technik technologii żywności , specjalność cukiernik! W tym roku organizatorzy postanowili trochę przesunąć datę świętowania tego jakże słodkiego zawodu na 12 kwiecień by móc połączyć go z już V edycją konkursu na „Babkę Wielkanocną”, który pierwszy raz po przewie „covidowej” ponownie miał formę stacjonarną.

Czytaj Dalej >>>

Ewa Okowicka – Dyl

Znamię- znam je- Profilaktyka Czerniaka


14 kwietna na zajęciach godziny z wychowawcą w klasie 4AH członkowie SK PCK wraz z szkolną pielęgniarką Panią Hanną Kozikowską przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dotyczące Czerniaka. Materiały edukacyjne zostały wykorzystane podczas zajęć dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrołęce. Uczniowie obejrzeli krótki film pt.: Znamię- znam je. Dzięki tej lekcji pogłębili wiedzę na temat Czerniaka. Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Wywodzi się z komórek barwnikowych, skóry lub błon śluzowych (np. sromu, odbytu, jamy ustnej) lub z błony naczyniowej gałki ocznej.. Zapadalność na czerniaka jest największa wśród rasy białej ze względu na jasny fenotyp skóry (jasną karnację, jasny kolor włosów i oczu, obecność piegów, łatwe uleganie oparzeniom słonecznym). Objawy czerniaka zależą od stopnia jego rozwinięcia. W postaci wczesnej zmiany są płaskie, niesymetryczne, o niejednolitym kolorze i nieregularnych, poszarpanych brzegach. Przy postaci zaawansowanej zmiany są często uwypuklone ponad poziom skóry, a czasami również owrzodziałe z sączącą się wydzieliną podbarwioną krwią.

B. Zaborowska, H. Kozikowska

22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi 2023


Dzień Ziemi, to największe ekologiczne święto świata. Obchodzony jest on co roku na wiosnę. Jego główny cel to promowanie proekologicznych postaw i akcji na rzecz klimatu. Odgrywa on ważną rolę w edukacji społeczeństwa. Święto to uświadamia nam zagrożenia związane z wpływem przemysłu i działalności człowieka na środowisko naturalne. Jest ich wiele np.: zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby, globalne ocieplenie oraz nadmierne zużycie surowców naturalnych.

Z okazji Dnia Ziemi organizowane są wydarzenia, które przypominają nam, jak możemy chronić naszą planetę – np.: wybierając produkty w papierowych opakowaniach, ograniczając zużycie plastiku, oszczędzając energię elektryczną i wodę, nie konsumując nadmiernej ilości dóbr. Chociaż o naszą planetę powinniśmy dbać każdego dnia, łatwo jest o tym zapomnieć w natłoku codziennych spraw. Dlatego też powstało specjalne święto – Dzień Ziemi, którego zadanie to przypomnienie nam, jak ważne jest dbanie o jedyny dom, jaki mamy.

Uczniowie z naszej szkoły zarówno narodowości polskiej jak i ukraińskiej postanowili z tej okazji stworzyć galerię prac plastycznych i przyozdobić korytarze szkolne. Przygotowali również propozycję aranżacji stworzenia przydomowego i szkolnego ogródka ekologicznego, a także dekoracyjne kompozycję roślinności w słoiku. Organizatorami akcji w szkole byli nauczyciele uczący przedmiotów, geografia, edukacja dla bezpieczeństwa, a także realizując zadania SK Ekologicznego Ekomaniacy/ GOZ , a także projektu Emp@tyczna klasa i EPAS.  

M. Zalewska, B. Zaborowska
A. Stefańska, U. Kaliszewska

Dzień Dobra w naszej Czwórce


20 kwietnia 2023r. Wolontariuszki i Wolontariusze naszego Szkolnego Koła Caritas ZSZ Nr 4 w Ostrołęce z klas 2G i 1R przygotowali muffinki z cytatami z Pisma Świętego o Dobru na warsztatach gastronomicznych. 21 kwietnia 2023r. Wolontariuszki z klasy 2G rozdawały je podczas wydarzenia Caritas "Dzień Dobra" w naszej Czwórce. Dziękujemy z całego serca za trud i wysiłek włożony w czynienie dobra!

Na te wydarzenie powstały również wiersze napisane przez nasze Wolontariuszki i naszych Wolontariuszy. Gratulujemy talentu i umiejętności literackich! Bóg jest Dobry!

https://dziendobra.pl/wydarzenia/diecezja-caritas-diecezji-lomzynskiej-6/ 

Sylwia Dyko
Anna Krasna
Anna Kuropatwa
Agnieszka Sikorska
ks. Marek Spiżewski




49 z 411

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl