“Mały Książe w świecie dialektyków i języków dużych i małych”

31 marca 2023 roku grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem uczestniczyła w ogólnopolskiej konferencji translatorsko-dialektycznej w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.

Konferencja była poświęcona tłumaczeniom na języki i dialekty "Małego Księcia" Antonine’a de Saint-Exupéry’ego m.in., na rumuński, węgierski, czeski, litewski, francuski, hiszpański, holenderski, hebrajski, włoski, angielski, waloński, pikardyjski, saterfryzyjski, molise-chorwacki, prekmursko-słoweński, pruski, wielkopolski, warszawski - jidysz, kaszubski, łemkowski, śląski, wilamowicki, mazurski, podhalański, a także kurpiowski.

Celem konferencji było podjęcie refleksji nad rolą języków i dialektów w globalizującym się świecie. Ważnym fragmentem konferencji były wystąpienia poświęcone dialektowi kurpiowskiemu i roli mowy Kurpiów w podtrzymaniu tożsamości regionalnej.

W wydarzeniu brali udział uczniowie: Aleksandra Kozłowska - klasa 3S, Maciej Ciak – klasa 3S, Ewa Szkodzińska - klasa 2H oraz opiekun Agnieszka Stefańska.

Agnieszka Stefańska

MATEUSZ SIOK LAUREATEM

18 kwietnia 2023r Mateusz Siok uczeń klasy 4 technikum ekonomicznego reprezentował naszą szkołę w etapie centralnym konkursu Państwowej Inspekcji Pracy "Poznaj swoje prawa w pracy". Finał konkursu odbywał się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie podczas konkursu udzielali odpowiedzi na pytania jedno i wielokrotnego wyboru dotyczących przepisów prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Podczas oczekiwania na wyniki uczestnicy wraz z opiekunami obejrzeli w Planetarium film „Narodziny Ziemi”. W konkursie na wszystkich etapach brało udział 10000 uczniów. Mateusz zajął 6 miejsce spośród 48 uczestników etapu centralnego uzyskując tytuł laureata. Gratulacje odebrał z rąk Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko i Sławomira Adamca Dyrektora Generalnego w MEiN.

Przed konkursem odbyło się uroczyste podsumowanie etapu okręgowego. Mateusz odebrał dyplom, oraz nagrody rzeczowe z rąk Okręgowego Inspektora Pracy pana Andrzeja Cegły. Mateusz przygotowywał się do konkursu pod opieką Małgorzaty Złotkowskiej.

Gratulujemy Mateusz

J.Skarzyńska

Wycieczka przedmiotowa do Państwowej Inspekcji Pracy.

Ekonomiści z klasy 3 Te poznawali prawne aspekty zatrudniania pracowników. Skomplikowane przepisy Prawa Pracy przedstawił w ciekawy i prosty sposób pan inspektor Adam Pszczółkowski z Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrołęce. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami zatrudniania pracowników, obowiązkami pracodawcy, zasadami prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Inspektor Pszczółkowski omówił również najnowsze zmiany w Prawie Pracy dotyczące pracy zdalnej, nowych uprawnień dla rodziców i opiekunów, większej ochronie przed zwolnieniem.

J. Skarzyńska

Podziękowania dla Maturzystek-Wolontariuszek i Maturzystów-Wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas

"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi" (św. Jan Paweł II)

Dziękujemy z całego serca Maturzystkom-Wolontariuszkom i Maturzystom-Wolontariuszom za udział w akcjach organizowanych przez Szkolne Koło Caritas przy ZSZ nr 4 w Ostrołęce.

Opiekunowie:
Agnieszka Sikorska
ks. Marek Spiżewski
Anna Kuropatwa
Bogusław Zych
Anna Krasna
Sylwia Dyko

Rozdanie nagród za napisane wiersze o Dobru w konkursie literackim "Dobre Słowa" na wydarzenie Caritas "Dzień Dobra"

Gratulujemy i dziękujemy za napisane wiersze:
- Kamila Rybacka 4SH1, "Iskra"
- Alicja Maria Strzeszewska 3A, "Walka w sercu"
- Szymon Błażej Walczak 3S, "Dobro"