AKTUALNOŚCI


WYCIECZKA do OSM PIĄTNICA OSTROŁEKA


03 października uczniowie klasy 1M w ramach wycieczki przedmiotowej odwiedzili Okręgową Spółdzielnię Mleczarską Piątnica z siedzibą w Ostrołęce. Na początku uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu na terenie hali produkcyjnej. Pierwszą atrakcją wycieczki było założenie ubrań ochronnych. W dalszej części uczniowie obserwowali pracę różnych urządzeń przetwarzających mleko. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem automatyzacji procesu produkcji. Opiekę nad nami sprawował pan Piotr Murach - kierownik produkcji oraz pani Katarzyna Jamiołkowska - kierownik zmiany. Po prezentacji zakładu mieliśmy również możliwość degustacji wyrobów które od lat cieszą się renomą wśród klientów i zdobywają nagrody w konkursach branży mleczarskiej.

Dziękujemy za poświęcony nam czas.
Organizatorem wycieczki była Pani Ewa Okowicka – Dyl.
Wycieczka realizowana w ramach WSDZ.

Ewa Tyszka

ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA


To, że jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie, wiemy nie od dziś! A w związku z ich wspaniałymi właściwościami zdrowotnymi nie możemy zapominać o ich święcie, które przypada na 28 dzień września. Jak co roku nasza szkoła również bierze udział w obchodach Światowego Dnia Jabłka. Młodzież samodzielnie przygotowuje plakaty mające na celu rozpowszechnienie wiedzy o tych owocach, a także częstuje pysznymi jabłkami całą społeczność szkolną

W tym roku Dzień Jabłka był wyjątkowy- mieliśmy okazję skosztować Jabłek Grójeckich o iście królewskim rodowodzie. Jak podaje historia “Z wielkiego zamiłowania do ogrodnictwa znana była królowa Bona, która w 1545 roku otrzymała duże połacie ziemi w obecnym powiecie grójeckim, które przeznaczyła na królewską plantację drzew owocowych. Ustanowiła liczne przywileje dla ludności w administrowanych miejscowościach, zakładała nowe wsie, hodowała też rośliny sadownicze. Działania królowej Bony zyskały umocowanie prawne w akcie królewskim z 1578 roku wydanym przez jej syna, gdzie potwierdzono prawo posiadania ogrodów”. Obecnie na terenie Grójecczyzny uprawia się intensywne sady karłowe, które dostarczają ok. 40% krajowej produkcji jabłek, a intensywność upraw w niektórych gminach sięga nawet 70%. Region grójecki nazywany jest „największym sadem Europy”.

Serdeczne podziękowania składamy również Pani Kierownik Warsztatów Szkolnych Elżbiecie Stepnowskiej oraz Pani Wicedyrektor Elżbiecie Niedźwiedzkiej za nieocenioną pomoc w organizacji

 

Ewa Okowicka- Dyl
Milena Tyszka

MŁODZI SZEFOWIE KUCHNI


Nasza szkoła miała okazję przystąpić do projektu “Młodzi Szefowie Kuchni” organizowanego przez Polskę Izbę Mleka. Przedsięwzięcie ma na celu promocję mleka i produktów nabiałowych, zwłaszcza wśród młodzieży. Pierwszym etapem były warsztaty w białostockim studiu kulinarnym „Zmokła Kura”, gdzie nauczyciele przedmiotów gastronomicznych pod czujnym okiem dietetyka i szefa kuchni Artura Wesołego sporządzali potrawy z wykorzystaniem produktów nabiałowych. Następnie nasze Panie dzieliły się z uczniami zdobytą wiedzą i wspólnie sporządzili znakomite potrawy. Bliny gryczane z kwaśną śmietaną oraz salsą z kaparów i rodzynek, ruskie pierogi z chipsem z kindziuka i sosem beurre blanc, a na deser panna cottę a’la sękacz z palonym masłem i sosem anglaise przygotowane przez naszych uczniów nie tylko zachwycały wyglądem ale przede wszystkim były to prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Zajęcia odbyły się w ramach WSDZ 

Ewa Okowicka- Dyl Milena Tyszka

Szkolni EKOMANIACY odwiedzają las


W ramach realizacji zadań Szkolnego koła Ekologicznego EKOMANIACY/GOZ dnia 27 września 2023r odbyła się wycieczka edukacyjna do Lasów Państwowych położonych w Płoszycach , które podlegają Nadleśnictwu Ostrołęka. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z następujących klas: 1A,1S,1G, 3G, 5A1. Celem wyjazdu było uczestniczenie w lekcji edukacja leśna, która obejmowała zagadnienia dotyczące wiedzy o ekosystemach leśnych, realizacji prawidłowej gospodarki leśnej przy założeniach trwałości i ciągłości lasów oraz Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju. Dowiedzieliśmy się również jaki gatunek drzewostanu występuje w lasach Płoszyce i praktycznie nauczyliśmy się obliczać, ile lat mają poszczególne drzewa. Zobaczyliśmy także klatki lęgowe dla ptaków, które są rozmieszczone w różnych punktach leśnych, a także widzieliśmy gniazdo bociana czarnego. Uzyskaliśmy również wiedzę jakie rodzaje runa leśnego i gatunków zwierząt występują, które z nich są pod ochroną i kto jest odpowiedzialny za dokarmianie zwierzyny leśnej. Utrwaliliśmy sobie również zasady ogólne bezpieczeństwa na terenach leśnych. Zajęcia z zakresu edukacji leśnej przeprowadził pracownik jednostek Lasów Państwowych Pan Adam Pledziewicz , któremu serdecznie dziękujemy. Uczniowie również mieli przyjemność integrować się podczas grzybobrania i ogniska. W drodze powrotnej z Lasów Państwowych położonych w Płoszycach zwiedziliśmy także leśną ścieżkę zdrowia w Lelisie.

Opiekunami wycieczki były Panie: B. Zaborowska, U. Kaliszewska, K. Korczakowska- Nosek i B. Zatryb

Organizatorzy wycieczki Opiekunowie
SK EKOMANIACY/GOZ:
Panie: B. Zaborowska i U. Kaliszewska

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH


Dzień języków obcych w naszej szkole to już tradycja. W tym roku w przygotowaniach uczestniczyło ponad 30 uczniów z różnych klas. Uczniowie przygotowali 15 stoisk ze smakołykami z takich krajów jak Hiszpania, Meksyk, Anglia, Polska, Niemcy, Włochy, Węgry, Japonia, USA, Francja, Turcja i inne. Każdy miał okazję skosztować przekąsek tradycyjnych dla danego kraju.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie! Jak zawsze było przepysznie!

Wydarzenie w ramach projektu EPAS - szkoła ambasador Parlamentu Europejskiego.

Nauczyciele języków obcych




32 z 411

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl