X EDYCJA PROJEKTU EDUKACYJNEGO „Lekcje z ZUS”

W dniach 9-10 października gościliśmy w naszej szkole pracowników Inspektoratu ZUS w Ostrołęce: Panią Annę Janyszko oraz Panią Małgorzatę Kamecką-Mrozek, które służyły wsparciem merytorycznym podczas spotkań z młodzieżą.

Do projektu zostali zgłoszeni uczniowie klas ekonomicznych.

W ramach realizacji IX edycji projektu edukacyjnego ,,Lekcje z ZUS’’ w roku szkolnym 2022/2023 zostały przeprowadzone lekcje z zakresu ubezpieczeń społecznych:

• „Świadomy zawsze ubezpieczony – czym jest ZUS i co robi”,

• „Co ci się należy kiedy płacisz składki – praca zarobkowa a ubezpieczenia”,

• „Renty i emerytury – Twoja przyszłość w Twoich rękach”,

• „E-ZUS czyli firma pod ręką – prawa i obowiązki rozpoczynających działalność gospodarczą”.

Uczniowie zgłoszeni do projektu otrzymali materiały dydaktyczne (podręczniki, filmy, prezentacje) skonstruowane tak, aby młodzi ludzie zdobyli nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz także dowiedzieli się, jak zgłosić siebie i pracowników do ubezpieczeń, gdy założą własną firmę, czy też jak rozliczyć składki za pośrednictwem pierwszego kompleksowego e-urzędu w Polsce – Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Współpraca z ZUS ma na celu kształtowanie świadomości ubezpieczeniowej młodego pokolenia, gdyż wiedza na temat ubezpieczeń społecznych stanowi ochronny parasol przed zdarzeniami, które mogą je spotkać np. utrata pracy czy niezdolność do jej wykonywania.

Nauczyciele realizujący projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”:
Małgorzata Złotkowska, Joanna Skarzyńska, Barbara Parzych.

Barbara Parzych

SPOTKANIA DLA EKONOMISTÓW W ROKU SZKOLNYM 2023-2024