AKTUALNOŚCI


AKADEMIA KUCHNI POLSKIEJ


25.11.2022 w ramach programu Szef dla Młodych Talentów grupa uczniów z klas 1tg, 1tr, 2tg, 4tg1 i 1c uczestniczyła w przygodzie kulinarnej pod tytułem Akademia Kuchni Polskiej. Wydarzenie miało formę spotkania edukacyjnego o tematyce kuchni polskiej z elementami pokazów kulinarnych, sommelierskich i prezentacji z zakresu wiedzy o kuchni historycznej. Nie zabrakło degustacji, konkursów oraz prezentów dla Uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu.

Akcja „Szef dla Młodych Talentów” to inicjatywa prowadzona od kilku lat przez MAKRO oraz Akademię Inspiracji MAKRO. Celem projektu jest wsparcie przyszłych szefów kuchni – uczniów szkół gastronomicznych, którzy stawiają pierwsze kroki w swojej karierze. Zespół Akademii Inspiracji, współpracując z nauczycielami szkół gastronomicznych, przygotował dla uczestników inicjatywy pomagające im zdobywać wiedzę i kompetencję przydatne w zawodzie kucharza. Mają być one uzupełnieniem realizowanego przez nich programu nauczania.

Od listopada 2021 nasza szkoła, w ramach projektu uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach online – lekcjach prowadzonych przez trenerów Makro , łącząc się w tym samym czasie z uczniami z różnych szkół z całej Polski , dzieląc się swoją widzą z różnych dziedzin i odpowiadają na pytania dociekliwych młodych adeptów sztuki kulinarnej.

Piątkowa impreza byłam pierwszym tego typu spotkaniem stacjonarnym , po trwającej prawie dwa lata przewie spowodowanej pandemią i odbyła się w warszawskiej siedzibie Akademia Inspiracji MAKRO w Warszawie.

Ewa Okowicka-Dyl

Wolontariusz Twoim Przyjacielem


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Wolontariuszy pod hasłem "Wolontariusz Twoim Przyjacielem" zorganizowany przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Bartłomiej Tyc z klasy 2G zwyciężył w kategorii szkół ponadpodstawowych (występ solo) w konkursie muzycznym "Przez życie z Dobrą Nowiną - Ewangelia według św. Jana"!

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

Marek Spiżewski

22 – 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa


W minionym tygodniu miały miejsce obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa, w związku z tym Szkolne Koło PCK podjęło pewne działania przybliżające młodzieży honorowe krwiodawstwo. W środę odbyło się spotkanie z panią Ewą Lelujką – kierownikiem RCKiK Oddział Terenowy w Ostrołęce, podczas którego pani Ewa przekazała wszelkie informacje nt. krwi, problemu jej braku – opowiedziała o przypadkach kiedy jest ona niezbędna i ogromnych ilościach wtedy wykorzystywanych, oraz postępowaniu podczas rekrutacji osób chcących ją oddać. Wśród uczniów naszej szkoły są już osoby, które oddają honorowo krew, dzięki nim szkoła zajęła 4 miejsce w XI edycji rejonowego turnieju ph. „Młoda Krew Ratuje Życie”, a po spotkaniu z panią Ewą mamy nadzieję, że ich grono się powiększy. W spotkaniu wzięły udział klasy: 3A, chłopcy z 3S, 3G, 4O1.

Dodatkowo uczennice klasy 4O Anita Kraśniewska i Dagmara Prusaczyk przeprowadziły pogadanki oraz quizy na temat krwiodawstwa w klasach 3O, 3S, 4A1. Ponadto dziewczyny w czasie przerw zachęcały młodzież do podzielenia się swoją propozycją hasła promującego oddawanie krwi za co uczniowie otrzymywali pyszne pierniczki upieczone przez panią Edytę Zabielską.

W naszą akcje włączyła się również klasa 1 R. Podczas warsztatów plastycznych z panią Krystyną Korczakowską – Nosek robiły z origami serduszka, które będą prezentowane na gazetkach szkolnych.

Małgorzata Litwa
Katarzyna Kowalska

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w ZSZ nr4


W ramach realizacji projektu Emp@tyczna klasa przystąpiliśmy w naszej szkole do świętowania praw dziecka, ponieważ 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji, a także przeciwdziałania dyskryminacji, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Z tej okazji to, tak bardzo ważne wydarzenie promowaliśmy obchody tego dnia od 21 listopada do 25 listopada. W tych dniach na lekcji: edukacja dla bezpieczeństwa, geografia, wiedza o społeczeństwie, historia, historia i teraźniejszość, a także na zajęciach z wychowawcą zostały poruszone zagadnienia dotyczące praw dziecka i praw ucznia. Dnia 22 listopada został zaproszony Rzecznik Praw Dziecka TPD, który poprowadził zajęcia z uczniami naszej szkoły na temat praw i obowiązków dzieci. Została również przygotowana gazetka poświecona prawom dziecka. Natomiast członkowie SK PCK i młodsi szkolni ambasadorzy EPAS przeprowadzili anonimową ankietę wśród uczniów i pracowników szkoły dotyczącą praw dziecka i ucznia. Tradycyjnie młodzież z poszczególnych klas przygotowała prace plastyczne propagujące prawa dziecka. Promowaliśmy również 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Polegał on na dniu dobrych uczynków i pozytywnych emocji. W tym dniu było Radio Życzliwości przez, które mogliśmy sobie nawzajem składać życzenia i dedykować piosenki. Uczniowie i pracownicy szkoły przyszli w tym dniu ubrani w kolorze żółtym, który uznawany jest za „ kolor życzliwy”

Organizatorzy projektu Emp@tyczna klasa

U. Kaliszewska, A. Stefańska, B. Zaborowska

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji


16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji pod hasłem: "Każdy inny- wszyscy równi".

Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek.

Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO.

Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji.

W ramach obchodów tego święta, zorganizowano w naszej szkole wiele ciekawych wydarzeń. Uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w strojach koloru zielonego, "kolor tolerancji”, ponieważ symbolizuje on życzliwość i tolerancję. W ramach akcji "Każdy inny- wszyscy równi” oraz promocji różnorodności w naszej szkole, uczniowie klas 1,2 i 3 nagrali film.

Wychowawcy klas 2A, 4AH, 3S, 1S, 1M przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat tolerancji, których celem było zwrócenie uwagi uczniów na postawę tolerancji, na wartości z niej wypływające oraz budowanie więzi międzyludzkich i wpojenie przekonania o potrzebie bycia tolerancyjnym.

Zaś na lekcji informatyki odbył się interaktywny teleturniej o tolerancji, w którym brały udział uczennice klasy 1A i 1G. Natomiast młodsi szkolni ambasadorzy EPAS przygotowali gazetkę dotyczącą Międzynarodowego dnia Tolerancji Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu towarzyszyły uczniom, pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób oraz zachęciły do stosowania w codziennym życiu postawy tolerancji.

 

Organizatorzy projektu Emp@tyczna klasa

A. Stefańska, U. Kaliszewska, B. Zaborowska




71 z 411

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl