DYPLOM

FINAŁ XL OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH

W dniach 03.06 – 04.06.2016r. w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance (woj. wielkopolskie) odbyły się centralne eliminacje XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W jedenastu blokach tematycznych zmagało się 231 uczniów. Poszczególne zadania teoretyczne i praktyczne oceniali pracownicy naukowi wyższych uczelni.

W finale XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce reprezentowały uczennice klasy III tg :

Beata Ścięgaj - w bloku gastronomia,

Klaudia Anna Majkowska - w bloku technologia żywności.

Obydwie uczennice uzyskały tytuł finalisty, co daje im zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego oraz ulgi w przyjęciu na wybrane kierunki studiów.

Do olimpiady Beatę i Klaudię przygotowywała p. Barbara Krzemińska. W przygotowaniu do finału uczennicy Beaty Ścięgaj pomagała jej p. Renata Lech. Sponsorem wyjazdu uczennic na olimpiadę były Zakłady Mięsne PEK-POL w Ostrołęce.

Pan profesor Andrzej Radecki przewodniczący Komitetu Głównego OWiUR, podsumowując wyniki Olimpiady wyraził szczególne słowa uznania i podziękowania dla wyśmienicie przygotowanych uczestników, podkreślił ogromny wkład pracy nauczycieli, gdyż tematyka olimpiady znacznie wykracza ponad program nauczania poszczególnych przedmiotów.

Beacie i Klaudii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

STRASBURG

W dniach od 18.05 do 23.05.2016r. uczniowie naszej szkoły: Karolina Milewska 2TG oraz Sebastian Tabaka 2HS wraz z opiekunem Panią Małgorzatą Święcicką i Panią Aleksandrą Nowak uczestniczyli w Europejskich Spotkaniach Młodzieży(EYE 2016), które odbyły się w Strasburgu we Francji. Uczestnictwo w tych dniach było nagrodą - wyróżnieniem w konkursie zorganizowanym przez Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego w ramach projektu „Szkoła- Ambasador Parlamentu Europejskiego”. Nasza praca konkursowa to film pt.” Jak chciałbyś być informowany o Unii Europejskiej?” .W Strasburgu czekało na nas wiele atrakcji. Parlament Europejski otworzył swe podwoje dla tysięcy młodych ludzi z całej UE, aby mogli się spotkać z europejskimi decydentami i mówcami o różnym profilu zawodowym. Odbyła się wspólna wymiana poglądów i omówienie perspektyw w kwestiach dotyczących młodych ludzi. Wydarzenie to było jednocześnie okazją, by dzięki udziałowi w licznych występach artystycznych doświadczyć bogactwa różnorodności kulturowej w Unii Europejskiej.

Mogliśmy zapoznać się z kulturą francuską oraz spróbować regionalnych potraw. Zwiedziliśmy również Siedzibę Parlamentu Europejskiego i mogliśmy choć na moment zasiąść na sali plenarnej, na której odbywają się obrady . Zwiedziliśmy również Strasburg -to jedno z niewielu miast na świecie, których centrum zostało sklasyfikowane przez UNESCO jako światowe dziedzictwo ludzkości. Płynęliśmy łodzią po kanałach Strasburga , obejrzeliśmy przepiękną katedrę Notre Dame-to jedna z najbardziej znanych katedr na świecie. Zbudowana w stylu gotyckim na przełomie XI i XIV wieku. Strasburg – miasto, w którym najdobitniej chyba ziszcza się idea zjednoczonej i otwartej Europy. Piękna aglomeracja, gdzie na każdym kroku widać francuskie i niemieckie wpływy, którego ulicami spaceruje cały przekrój narodowości.

Dziękujemy Pani Dyrektor Annie Przygodzie Majewskiej i Pani Aleksandrze Nowak za zorganizowanie i dofinansowanie wyjazdu.

Karolina Milewska Uczennica klasy 2 TG

OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY KONKURS KRAJOZNAWCZY

DZIEŃ DZIECKA Z TURECKIM AKCENTEM

Nietypowo w tym roku szkolnym spędziliśmy środowe przedpołudnie. Okazało się, że w tym szczególnym dniu do naszej szkoły zawitali goście z tureckiej szkoły uczącej zawodów hotelarsko-turystycznych. Szkoła mieści się w Kemer, mieście leżącym w południowo-zachodniej Turcji, w prowincji Antalya, nad Morzem Śródziemnym.

Uroczystości rozpoczęliśmy zatem od przywitania tureckiej delegacji. Uczniowie zaprezentowali gościom tradycyjny strój kurpiowski, serwis kelnerski, zatańczyli popularną belgijkę. Wszyscy włączyliśmy się do wspólnej zabawy: śpiewaliśmy, tańczyliśmy, wzięliśmy udział w konkursach kelnerskich. Zwieńczeniem tej części spotkania był koncert zespołu „Za pięć dwunasta”, w którym gra uczeń klasy III To - Karol Samsel.

Nasi tureccy goście zwiedzili szkołę, obejrzeli sale lekcyjne, sale do nauki zawodu. Obserwowali też zajęcia prowadzone w pracowni gastronomicznej, między innymi przygotowanie pierogów, czy lekcję z carvingu. Byli pod wrażeniem umiejętności naszych uczniów.

Mamy nadzieję, że ta wizyta zaowocuje współpracą z turecką szkołą i liczymy, iż dobry nastrój towarzyszący obchodom Dnia Dziecka będzie nam dopisywał co najmniej do końca roku szkolnego.