LEKCJA SEGREGUJEMY ODPADY

25 października klasy pierwsze: 1 A, 1 U, 1 H, 1R, 1KS, 1 G, 1 O i klasa 3 A brały udział w lekcji dotyczącej odpadów w ramach zadania realizowanego przez Urząd Miasta Ostrołęki pn. EK Ostrołęka XXI wieku - odpady segregujemy, w OZE inwestujemy\".. Dzięki tej pokazowej lekcji uczniowie dowiedzieli się jak i dlaczego warto segregować następujące odpady:

a) tworzywa sztuczne np. plastikowe butelki spalenie ich w piecach domowych jest bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do powstania toksycznych związków, które powodują ciężkie choroby np. astma, nowotwory. Każda plastikową butelkę i pozostałe tworzywa sztuczne należy poddać recyklingowi dzięki któremu można wytworzyć inne surowce np. płyty, folie itp.

Barbara Zaborowska

II TYDZIEŃ KONSTYTUCYJNY

W dniach 17 – 21 października 2016 roku odbył się II Tydzień Konstytucyjny, organizowany przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. W ramach tego wydarzenia prawnicy przeprowadzili lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski i odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nasza szkoła wzięła udział w drugiej edycji tego projektu. Pan Adwokat Paweł Niewiadomski w przystępny i interesujący sposób pokazał klasie 3 HS , że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego promowano świadome obywatelstwo i zachęcano młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów szkół ponadgimnazjalnych na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego.

Małgorzata Święcicka

FILM pt.: "PROCESY w KINIE BAŁTYK"

Uczniowie Naszej Szkoły - Ewa Osłowska (3Tg) i Dawid Łępicki (4Tz) oraz nauczyciel p. Zbigniew Janiszewski - będący jednocześnie Członkami Grupy Edukacyjno - Historycznej "Reduta Kurpiowska" - wystąpili w filmie pt.: "Procesy w kinie Bałtyk". Jest to fabularyzowany dokument dotyczący tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w Mińsku Maz. 31 grudnia 1946r. kiedy to odbył się pierwszy komunistyczny pokazowy proces, w którym z pogwałceniem nawet ówczesnego prawa na podstawie fałszywych dowodów skazano na karę śmierci trzech Żołnierzy Armii Krajowej. Cała akcja miała na celu zastraszenie ludności powiatu mińskiego, stawiającej czynny opór narzuconej Polsce po wojnie władzy komunistycznej.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia!

POZOSTAŁE

link do projektu filmów

link do GEH Reduta Kurpiowska

Zbigniew Janiszewski

DZIEŃ PATRONA

Dnia 7 października 2016 w hali im. Arkadiusza Gołasia uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły- Adama Chętnika. Był to jak zwykle dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Anna Przygoda Majewska, która powitała w sposób szczególny gości oraz uczniów klas pierwszych. W obecności wszystkich zebranych przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie. Następnie pani Aleksandra Nowak – konsultant z Punktu Informacji Europejskiej „Europa Direct” w Ostrołęce wręczyła certyfikaty Młodszego Ambasadora Parlamentu Europejskiego uczniom klasy III Hs, którzy przez cały ubiegły rok szkolny brali udział w projekcie Szkoła- Ambasadorem Parlamentu Europejskiego. Podziękowania za zaangażowanie w realizację projektu i opiekę nad uczniami otrzymała także pani Małgorzata Święcicka. Z kolei głos zabrała pani Helena Amilkiewicz – Cieciera – przedstawiciel firmy „Pekpol” , wyrażając podziękowania i wręczając upominki dyrekcji i uczniom klasy IV Tz za owocną współpracę w ramach praktycznej nauki zawodu. Pani Elżbieta Jaźwińska wraz z panią dyrektor wręczyły również nagrody zwycięzcom konkursu Wiedzy o Patronie- pierwsze miejsce zajęła Patrycja Ejzemberg z klasy II Te.

Uroczystość zakończył turniej wiedzy o Patronie i regionie kurpiowskim, który przygotowały pani Ewa Zych i pani Agnieszka Sikorska. Pytania dotyczyły życia i twórczości Adama Chętnika, tradycji kurpiowskich, pożywienia i stroju Kurpiów oraz gwary kurpiowskiej.W turnieju wzięły udział 3 drużyny uczniowskie składające się z przedstawicieli różnych kierunków kształcenia: ekonomicznego, gastronomicznego i hotelarsko-turystycznego oraz drużyna nauczycieli, w której skład weszły : pani dyrektor Anna Przygoda Majewska, pani Agnieszka Wojtasik, pani Renata Lech i pani Agnieszka Stefańska. Odpowiedzi drużyn oceniało jury w składzie: pani dyrektor Barbara Stepnowska- przewodnicząca, pani Helena Amilkiewicz – Cieciera , pani Agnieszka Sikorska i pani Elżbieta Jaźwińska. Turniej wygrała drużyna uczniowska , reprezentująca kierunek gastronomiczny.

Ewa Zych

Dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie - absolwent

Absolwenci szkoły, którzy przystąpili ponownie do egzaminu zawodowego w czerwcu 2016 (poprawa jednej kwalifikacji) i uzyskali wynik pozytywny, mogą odebrać DYPLOM w szkole, u kierownika szkolenia praktycznego.

Dotyczy zawodów:

technik żywienia i usług gastronomicznych,

technik obsługi turystycznej,

technik hotelarstwa.