TARGI PRACY I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniu 17 listopada uczniowie klasy IV HS wraz z opiekunami p.Barbarą Parzych i p.Krystyną Korczakowską- Nosek wzięli udział w Targach Pracy i Przedsiębiorczości zorganizowanych w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Organizatorami imprezy był Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Ostrołęce oraz Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce. Młodzież odwiedziła stoiska informacyjno- promocyjne pracodawców, agencji pracy, instytucji rynku pracy oraz skorzystała z porad w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Uczniowie uczestniczyli w seminarium: „Przyszłość w przedsiębiorczości”. Wysłuchali cyklu wykładów na temat:

- „Kompetencje przedsiębiorcze”, który wygłosił p.Marcin Tokarski z Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego w Warszawie,

- Produkt tradycyjny szansą na rozwój przedsiębiorczości” wygłoszony przez p. Zdzisława Kochanowicza z Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Ostrołęce,

- „Droga do sukcesu” , który przedstawił p. Sebastian Dudek- przedsiębiorca.

Targi były ciekawym wydarzeniem dla naszej młodzieży. Uczniowie pogłębili wiedzę z zakresu zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, otrzymali cenne opracowania przygotowane między innymi przez ZUS, GUS, Urząd Skarbowy.

Krystyna Korczakowska- Nosek

ANDRZEJKI

W środę 30 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował święto św. Andrzeja dla całej społeczności uczniowskiej. Przedstawiciele klasy II Hs przygotowali cztery stanowiska, na których oferowali różne wróżby: lanie wosku, przepowiadanie przyszłości z kart lub dłoni, wróżenie z magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia.

Wiele śmiechu i radości dostarczały uczestnikom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

PODSUMOWANIE KONKURSÓW z CHEMII i TOWAROZNAWSTWA

W dniu 7 listopada 2016 roku odbył się międzyszkolny konkurs z chemii „Reakcje chemiczne”. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów z naszej szkoły i  10 z Liceum Ogólnokształcącego Nr 3. Uczniowie dobierali wciągu 30 minut współczynniki stechiometryczne w reakcjach chemicznych. Najlepszy wynik uzyskał uczeń z liceum – prawidłowo dobrał współczynniki w 44 reakcjach. Nasza uczennica Bałdyga Paulina z I TA w 43 reakcjach, zdobyła II miejsce i otrzymała tytuł „Chemika na 5”. Konkurs ten był skierowany do uczniów klas I, a organizatorami były Elżbieta Rogalska i Dorota Antośkiewicz.

Tego samego dnia odbył się również konkurs szkolny z Towaroznawstwa, do którego przystąpiło 17 uczniów. I miejsce zdobyła uczennica klasy IIITZ – Patrycja Zakrzewska. Organizatorami tego konkursu byli nauczyciele: Barbara Zatryb, Barbara Parzych i Elżbieta Rogalska.

Uczestnicy obydwu konkursów 29 listopada 2016 roku na podsumowaniu w obecności Pani Dyrektor Bogumiły Grabowskiej zostali zapoznani z wynikami i otrzymali nagrody rzeczowe, a zwycięscy dodatkowo dyplomy.

Sponsorami nagród był Przewodniczący Rady Miasta: Jerzy Grabowski.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za przygotowanie oraz życzymy sukcesów w dalszej edukacji.

PROJEKT OTWARTA FIRMA

W dniach 14-20 listopada 2016 roku po raz dziewiąty został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie Otwarta firma. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

W ramach tego projektu uczniowie klasy III HS wraz z wychowawcą i opiekunem Panią Urszulą Kaliszewską oraz doradcą zawodowym Panią Hanną Głażewską z WUP w Ostrołęce uczestniczyli w Targach Pracy i Przedsiębiorczości w WSAP w Ostrołęce. Odbyła się także lekcja w szkole o tematyce „Własna firma”.

Szkoła, realizując takie projekty, stwarza uczniom niepowtarzalną okazję do uczestniczenia w ogólnoświatowych działaniach wspierających i promujących postawy przedsiębiorcze.

Małgorzata Święcicka

Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

W dniach 23 i 24 listopada 2016 roku odbył się etap szkolny XXV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK .

W olimpiadzie wzięło udział 79 uczniów z klas : II Ht, II Tg. I Tg i I Tg1 . Uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań . Najwyższą liczbę punktów uzyskała Karolina Żebrowska z klasy II Tg . Uczennica zdobyła 17 punktów i będzie reprezentowała szkołę w etapie rejonowym, który odbędzie się 16 grudnia 2016 roku .

Karolinie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie olimpiady . Etap szkolny przeprowadziły p. Edyta Zabielska, p. Barbara Zaborowska i p. Hanna Kozikowska .

Opiekunowie SK PCK