SZKOŁA ZAGADEK

29 marca odbył się pierwszy etap drugiej edycji "Szkoły Zagadek". Tym razem on-line 36 uczniów zmagało się w wirtualnym escape room. Pomimo niełatwych łamigłówek uczniowie poradzili sobie dobrze.

Wyłoniono 5 najszybszych drużyn, które przechodzą do finału. Są to uczniowie z klas: IVO, IVG, IVKC, IIAH, IIKC1. Projekt "Szkoła zagadek" w ZSZ Nr 4 wspiera fundacja mBank.

A. Stefańska i E. Rogalska

KONKURS "RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI"

26 marca odbył się szkolny konkurs matematyczny z równań i nierówności on-line. W klasach 3 i 4 bezkonkurencyjni okazali się ekonomiści. 1 miejsce-Anita Dumała z IVA, 2 miejsce - Karolina Bakuła z IIIA, 3 miejsce - Anna Kukulska z IIIA. Na wyróżnienie za bardzo dobry wynik zasługują: Julia Samsel i Rafał Ziemak. W małym konkursie równania i nierówności dla klas 1 i 2 najlepszy wynik zdobyła Oliwia Płowska z IIA1. 2 miejsce - Amelia Szkodzińska z IA, 3 miejsce - Paulina Laskowska z IG.

A. Stefańska i E. Rogalska

WIELKANOC

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem msza w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu w gronie rodzinnym dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia i spożywamy uroczyste śniadanie. Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. Jest czasem radości i rodzinnego ciepła. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów takich jak: święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego ustanowiony został w rocznicę założenia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. W ten sposób UNESCO uhonorowało język francuski, który jest trzecim najczęściej używanym na świecie. W ramach święta w całej Polsce odbywają się liczne „francuskie” wydarzenia kulturalne, w tym roku wyjątkowo on-line. Dzień Języka Francuskiego przypada zawsze 20 marca.

Nasza szkoła również świętowała. Na Facebooku szkoły mieliście możliwość opowiedzieć nam o swojej ulubionej piosence a na Instagramie zachęcaliśmy Was do oglądania filmów francuskich, proponowanych przez Instytut Francuski w Warszawie.

Język francuski, tak bogaty kulturalnie: kino, teatr, piosenka, filmy, malarstwo, sztuka - jest wciąż jednym z języków, który kojarzy się z językiem salonowym. Nic bardziej mylnego ?. Trudny fonetycznie, gramatycznie, jednak jak brzmi: melodia, finezja i charakterystyczne „r” – czyż to nie zachęca do jego nauki. W Internecie jest mnóstwo piosenek, ciekawych filmów znanych również naszej młodzieży. W ramach obchodów Frankofonii 2021 chcemy zaprosić Was do udziału w konkursie Wiedzy o Francji i krajach frankofońskich, który odbędzie się 15 kwietna o godz. 10.00 on-line. Wszelkie informacje będą dostępne wkrótce na Vulcanie. Test będzie w języku polskim. Przewidziane drobne nagrody. Zapraszamy serdecznie

Nauczyciele języka francuskiego

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych

ŚWIATOWY TYDZIEŃ PIENIĄDZA

W dniach 22-28 marca 2021 roku w ZSZ Nr 4 im A.Chętnika w Ostrołęce obchodzony był Światowy Tydzień Pieniądza(Global Money Week) pod hasłem „Zadbaj o siebie. Zadbaj o swoje pieniądze”.

Celem kampanii GMW jest zainspirowanie młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu, przygotowanie młodego pokolenia do podejmowania świadomych decyzji finansowych, a tym samym walka z wykluczeniem finansowym i biedą.

Pod opieką nauczycieli Joanny Skarzyńskiej i Barbary Parzych uczniowie klas ekonomicznych wzięli udział w webinariach o tematyce finansowej.

Klasa 1 Te zgłębiała tajniki „Systemu gwarantowania depozytów w Polsce” i „Zrozumieć działalność banku i operacje bankowe”. Klasa 2A1 poznawała „Rynek finansowy, usługi finansowe, rolę banków w gospodarce” oraz „ Cyberoszuści atakują – jak nie dać się okraść w internecie”. Również klasy 3S i 2SH1 wysłuchały wykładu „ Cyberoszuści atakują – jak nie dać się okraść w internecie” wraz z nauczycielem p.Małgorzatą Święcicką. Uczniowie z klasy 3A uczestniczyli w webinarze „Oszustwa na rynku finansowym- dlaczego wciąż im ulegamy” i „Brać kredyt czy nie brać? – oto jest pytanie. Co powinien wiedzieć młody człowiek zanim podpisze umowę kredytową”

Kampania GMW inspiruje dzieci i młodzież z całego świata do zdobywania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu, sprzyja kształtowaniu przedsiębiorczych postaw, przygotowuje młode pokolenie do roli świadomych pod względem ekonomicznym obywateli, a tym samym walczy z wykluczeniem finansowym i biedą. Patronat nad przebiegiem akcji objął Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) we współpracy z Ministerstwem Finansów (MF).

Szkolni koordynatorzy: Joanna Skarzyńska, Barbara Parzych