2014.04.11-12 XXXVIII OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH

W dniach 11-12 kwietnia 2014 roku w Bielsku Podlaskim odbył się etap okręgowy XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

W etapie tym uczestnicy mieli do zaliczenia test, składający się z 60 pytań zamkniętych oraz część praktyczną polegającą na:

• wykonaniu i omówieniu produkcji rogalików krucho-drożdżowych,
  • rozpoznaniu produktów spożywczych oraz omówieniu ich wartości odżywczej i sposobu produkcji,
  • rozpoznaniu noży i urządzeń do produkcji żywności oraz wskazaniu ich zastosowania.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III tg: Aleksandra Piersa. Ola uzyskała 84 punktów zajmując 10 miejsce. Do olimpiady uczennicę przygotowała p. Barbara Krzemińska.

Barbara Krzemińska

2014.04.10-11 WIOSENNA AKCJA SPRZĄTANIE MIASTA

Jak co roku nasza szkoła włączyła się do Wiosennej akcji sprzątania miasta, która została przeprowadzona  w czwartek i piątek, 10 - 11 kwietnia 2014r.

Uczniowie klasy 2TE wraz z opiekunem wyruszyli w miasto. Teren wyznaczony do sprzątania który wybraliśmy to pobocza ulicy Witosa. Wyposażeni w worki oraz rękawice staraliśmy się zbierać nawet najmniejsze nieczystości. Największą plagą są papierki, puszki po napojach i butelki które ludzie bezmyślnie wyrzucają na ziemię, podczas gdy wokół stoi wiele śmietników.

Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne. Rozwiązaniem problemu odpadów nie jest coroczna zbiórka śmieci na szkolnych boiskach i osiedlowych trawnikach, lecz zmiana w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów, unikaniu odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu.

2014.04.10-11 ETAP CENTRALNY I OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE

W dniach 10-11.04.2014 roku w Ośrodku Badawczym Uniwersytetu Łódzkiego w Spale odbył się etap centralny I Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Hasłem przewodnim olimpiady było "Turystyka – przepis na sukces". W etapie centralnym wzięło udział 32 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Technikum Obsługi Turystycznej. Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika reprezentowała uczennica klasy IV TO Ilona Gawrych z nuczycielem Panią Eweliną Sienkiewicz. .Na etapie tym uczestnicy zmagali się z testem oraz przedstawiali prezentację produktu turystycznego. Do finału zostało wyłonionych 15 uczestników. Ilona Gawrych w ostatecznej klasyfikacji zajęła 22 miejsce.

Do olimpiady uczennicę przygotowywały nauczycielki Pani Ewelina Sienkiewicz i Pani Ewa Margiel. Szkoła oraz nauczyciele zostali uchonorowani dyplomami natomiast Ilona otrzymała dyplom oraz upominki w postacu wydawnictw książkowych o tematyce turystycznej. Gratulujemy Ilonie.

Ewa Margiel

2014.04 VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O TURYSTYCE I HOTELARSTWIE

W dniu 4.04.2014 r. uczniowie klasy IV Ht1 Aleksandra Choromańska i Artur Milewski wraz z opiekunem Magdaleną Karczewską brali udział w VI Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Turystyce i Hotelarstwie w Elblągu.

Uczniowie zostali wytypowani do reprezentowania naszej szkoły jako laureaci Szkolnego Etapu Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.

Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w organizowanym przez Zespół Szkół Turystyczno – Hotelarskich w Elblągu konkursie. Do zmagań z wiedzą hotelarską przystąpiło 37 uczniów ze szkół hotelarsko – turystycznych z północno – wschodniej Polski.

Pierwszy etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 50 pytań z zakresu hotelarstwa i turystki. 10 najlepszych uczniów zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu – części praktycznej polegającej na wykonaniu procedury przyjęcia rezerwacji telefonicznej od gościa zagranicznego.

Uczennica naszej szkoły Aleksandra Choromańska zajęła bardzo wysokie 11 miejsce, zdobywając tylko jeden punkt mniej, niż osoba która jako 10 dostała się do finału.

Serdecznie gratulujemy Oli sukcesu!

Magdalena Karczewska

2014.03.26-28 "DNI BIZNESU"

W dniach 26-28 marca 2014r. już po raz kolejny odbyły się w naszej szkole „Dni Biznesu”.

Inicjatywa ta powstała z myślą o integrowaniu środowisk szkolnych ze środowiskiem instytucji i przedsiębiorców obecnych na lokalnym rynku.

Podczas „Dni Biznesu” osoby pracujące na co dzień w różnych branżach podzieliły się z uczniami naszej szkoły swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym.

Nasze zaproszenie przyjęli i z młodzieżą spotkali się:
- Hanna Głażewska- Doradca zawodowy WUP Ostrołęka,
- Agnieszka Fąk , Aneta Glinka – OHP Ostrołęka,
- Anna Kulesza - Kosmetyczka,
- Andrzej Bednarczyk – Miejski Rzecznik Praw Konsumenta,
- Aleksandra Nowak- Konsultant Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrołęka,
- Paweł Niewiadomsk i- Prawnik, Konsultant Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Ostrołęka,
- mjr Sławomir Kośnica – WKU Ostrołęka,
- Ewa Kaczorowska – Dyrektor Banku BGŻ Ostrołęka.

Spotkania te to inspirujące zajęcia dla młodzieży z zakresu biznesu, inwestowania, rozwoju osobistego oraz szeroko rozumianej przedsiębiorczości.

Największym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie warsztatowe z Panią kosmetyczką Anną Kuleszą. Poświęcone było ono dbałości o higienę skóry w każdym wieku, a zwłaszcza szkolnym. Pani Ania wykonała uczennicy klasy 2 TE Małgorzacie Olender manicure i opowiedziała o różnych rodzajach zdobienień oraz zabiegach pielęgnacyjnych dłoni. Odbył się także konkurs plastyczny na projekt zdobienia paznokci. Laureatką konkursu została Karolina Płodziszewska uczennica klasy 2 TE. Nagrodą w tym konkursie był kupon na bezpłatne wybrane zabiegi kosmetyczne w salonie Pani Anny Kuleszy.

Przybyłym gościom bardzo dziękujemy za poświęcony czas, wiedzę dydaktyczną i praktyczną przekazaną młodzieży i już zapraszamy na kolejne spotkania.

Pragniemy również serdecznie podziękować Dyrekcji Szkoły , nauczycielom , pracownikom szkoły, uczniom i instytucjom za udział i wsparcie w organizacji tego przedsięwzięcia. Małgorzata Święcicka