„Lekcje z ZUS”

W związku z realizacją projektu edukacyjnego skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod nazwą „Lekcje z ZUS” oraz zgłoszeniem do udziału w towarzyszącej projektowi Olimpiadzie pod hasłem „Warto wiedzieć więcej ubezpieczeniach społecznych” zaprosiliśmy na spotkanie Panią Bożenę Siuda oraz Panią Marzenę Parzych - pracowników Inspektoratu/ZUS w Ostrołęce .

Lekcja z udziałem pracowników ZUS odbyła się 5 czerwca 2017 r. W zajęciach o tematyce z zakresu ubezpieczeń społecznych uczestniczyły dwie klasy I i II Technikum Ekonomicznego wraz z nauczycielem Panią Barbarą Parzych.

Dziękujemy za wsparcie oraz otwartość w realizacji projektu budowania świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych, który pomaga zrozumieć, dlaczego nowoczesne państwa formułują politykę zabezpieczenia społecznego i jak ta polityka wpływa na indywidualną przyszłość każdego z nas.

Barbara Parzych

Drugiego czerwca świętowaliśmy w szkole Dzień Dziecka.

Uczniowie klas I A, I R, I G, II H, I u, II u w ramach projektu ,, Droga, którą idę - teatr profilaktyczny”poprzez różne formy teatralne wyrazili swój sprzeciw przeciwko uzależnieniom. Młodzież od kilku miesięcy tworzyła scenariusze, wykonywała rekwizyty i oprawę plastyczną, dzięki czemu spektakle były dobrą lekcją profilaktyki zarówno dla widzów jak i dla aktorów.

Między spektaklami były konkursy z nagrodami, a później na placu szkolnym uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z twórcami projektu profilaktycznego ,, Antymina , nie daj się wysterować na minę”, z raperem Mirosławem Kolczykiem i Piotrem Plichtą. Raper zaprezentował kilka muzycznych kawałków, opowiadał historię ze swojego życia, która była wskazówką , co robić aby przeżyć je z dala od świata narkotyków i innych używek. Zamykający spotkanie zabawny freestyle w jego wykonaniu wzbudził największe wrażenie.

Spółdzielnia Uczniowska przygotowała kawiarenkę, w której serwowano napoje i popcorn.

Uczniowie będą Dzień Dziecka miło wspominać, bo atrakcji było dużo a pogoda, mimo kapryśnej w tym roku, była wymarzona.

Dorota Ossowska

POTRAWY REGIONU KURPIOWSKIEGO

7 czerwca gościem naszej szkoły była pani Katarzyna Chętnik – prawnuczka Patrona szkoły Adama Chętnika oraz pan Mikołaj Rey – potomek polskiego rodu hrabiowskiego, współwłaściciel polskiego zamku (Montresor) we Francji, uczestnik programu kulinarnego „ Master Szef” . Tematem współpracy na prośbę p. Katarzyny Chętnik było sporządzenie przez panią Agnieszkę Wojtasik i panią Elżbietę Stepnowską potraw regionu kurpiowskiego do książki kulinarnej zawierającej przepisy spisane przez Adama Chętnika a polecane przez Mikołaja Reya. Premiera książki odbędzie się w sierpniu.

Sporządzone przez panią Agnieszkę i panią Elżbietę potrawy to : tort makowy, tort z razowego chleba, kisiel śmietankowy, racuchy drożdżowe, hreczuchy, pierniki z żytniej mąki. Degustatorem potraw był gość honorowy pan Mikołaj Rey.

Wszystkie potrawy cieszyły się uznaniem smakowym, ale królem wśród potraw został tort z razowego chleba.

Nasze nauczycielki zostały zaproszone przez panią Katarzynę Chętnik w dniu 21.06.2017r do programu „ Dzień dobry TVN” w celu sporządzenia tortu z razowego chleba. Paniom gratulujemy i życzymy powodzenia w programie „na żywo”.

Ewa Tyszka

SPOTKANIE z SERGIUSZEM LEOŃCZYKIEM i STANISŁAWEM PAJKA

5 czerwca uczniowie klas 2G, 3A, 2A, 1G , 2 H, 3 G i 3 T mieli możliwość spotkania z p. Sergiuszem Leończykiem – pracownikiem naukowym Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, na którym wykłada historię i język rosyjski. Gościem zaproszonym był również pan Stanisław Pajka - pedagog, działacz społeczny, badacz i popularyzator regionu kurpiowskiego, współtwórca OTN w Ostrołęce, autor kilkunastu książek.

Pan Leończyk opowiedział nam o Chakasji – swoim ojczystym regionie, m.in.: skąd pochodzi nazwa miasta Akakan. Przybliżył nam region Syberii, jego przyrodę, bogactwa naturalne i ciekawostki z życia tamtejszych mieszkańców. Mieliśmy również okazję zapoznać się z najnowszą książką opisującą losy polskich osadników na Syberii.

Barbara Stepnowska

BIWAK

"W dniach 31.05-02.06. 2017 r. odbył się biwak zorganizowany przez klasę IIIZ. Na wycieczce zagościły również dwie inne klasy: III HS i I TG. Opiekunami były p.Anna Krasna i p.Monika Mulawka. Na biwaku młodzież miała zapewnione wiele atrakcji. Pierwszego wieczora odbyło się ognisko. Czas spędzaliśmy grając w siatkówkę, koszykówkę, pływając rowerami wodnymi. Odbyliśmy spacery m. in. do portu w Rucianem-Nida. Mieliśmy okazję zobaczyć Muzeum Gałczyńskiego. Nie było mowy o nudzie, a radosne uśmiechy w drodze powrotnej były najlepszym dowodem na to, że spędziliśmy miło czas. W pełnym składzie wróciliśmy do Ostrołęki."

Autor tekstu Krystian Kalinowski – uczestnik biwaku.