AKTUALNOŚCI


POTRAWY REGIONU KURPIOWSKIEGO


   

7 czerwca gościem naszej szkoły była pani Katarzyna Chętnik – prawnuczka Patrona szkoły Adama Chętnika oraz pan Mikołaj Rey – potomek polskiego rodu hrabiowskiego, współwłaściciel polskiego zamku (Montresor) we Francji, uczestnik programu kulinarnego „ Master Szef” . Tematem współpracy na prośbę p. Katarzyny Chętnik było sporządzenie przez panią Agnieszkę Wojtasik i panią Elżbietę Stepnowską potraw regionu kurpiowskiego do książki kulinarnej zawierającej przepisy spisane przez Adama Chętnika a polecane przez Mikołaja Reya. Premiera książki odbędzie się w sierpniu.

 

Sporządzone przez panią Agnieszkę i panią Elżbietę potrawy to : tort makowy, tort z razowego chleba, kisiel śmietankowy, racuchy drożdżowe, hreczuchy, pierniki z żytniej mąki. Degustatorem potraw był gość honorowy pan Mikołaj Rey.

 

Wszystkie potrawy cieszyły się uznaniem smakowym, ale królem wśród potraw został tort z razowego chleba.

 

Nasze nauczycielki zostały zaproszone przez panią Katarzynę Chętnik w dniu 21.06.2017r do programu „ Dzień dobry TVN” w celu sporządzenia tortu z razowego chleba. Paniom gratulujemy i życzymy powodzenia w programie „na żywo”.  

Ewa Tyszka

SPOTKANIE z SERGIUSZEM LEOŃCZYKIEM i STANISŁAWEM PAJKA


  

5 czerwca uczniowie klas 2G, 3A, 2A, 1G , 2 H, 3 G i 3 T mieli możliwość spotkania z p. Sergiuszem Leończykiem – pracownikiem naukowym Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, na którym wykłada historię i język rosyjski. Gościem zaproszonym był również pan Stanisław Pajka - pedagog, działacz społeczny, badacz i popularyzator regionu kurpiowskiego, współtwórca OTN w Ostrołęce, autor kilkunastu książek.

 

Pan Leończyk opowiedział nam o Chakasji – swoim ojczystym regionie, m.in.: skąd pochodzi nazwa miasta Akakan. Przybliżył nam region Syberii, jego przyrodę, bogactwa naturalne i ciekawostki z życia tamtejszych mieszkańców. Mieliśmy również okazję zapoznać się z najnowszą książką opisującą losy polskich osadników na Syberii.

 

Barbara Stepnowska

 

BIWAK


  

"W dniach 31.05-02.06. 2017 r. odbył się biwak zorganizowany przez klasę IIIZ. Na wycieczce zagościły również dwie inne klasy: III HS i I TG. Opiekunami były p.Anna Krasna i p.Monika Mulawka. Na biwaku młodzież miała zapewnione wiele atrakcji. Pierwszego wieczora odbyło się ognisko. Czas spędzaliśmy grając w siatkówkę, koszykówkę, pływając rowerami wodnymi. Odbyliśmy spacery m. in. do portu w Rucianem-Nida. Mieliśmy okazję zobaczyć Muzeum Gałczyńskiego. Nie było mowy o nudzie, a radosne uśmiechy w drodze powrotnej były najlepszym dowodem na to, że spędziliśmy miło czas. W pełnym składzie wróciliśmy do Ostrołęki."  

Autor tekstu Krystian Kalinowski – uczestnik biwaku.

 

„V OSTROŁĘCKIE SPOTKANIA SPÓŁDZIELCZE – SPÓŁDZIELCY DZIECIOM”


   

Spółdzielnia Uczniowska „EKONOMIK” brała udział w organizacji festynu pod hasłem „V OSTROŁĘCKIE SPOTKANIA SPÓŁDZIELCZE – SPÓŁDZIELCY DZIECIOM”.

W dniu 4 czerwca 2017 r. zorganizowaliśmy wraz ze spółdzielczością mieszkaniową, handlową oraz bankową kolejne spotkanie spółdzielców z Ostrołęki.

Festyn wrósł w tradycje naszego miasta, zaś kolejna edycja spotkań zakończyła się pełnym sukcesem. Świadczy to o tym, iż istnieje zapotrzebowanie na tego typu imprezy.

Jest to świetna okazja aby całe rodziny mogły wspólnie i miło spędzić niedzielne popołudnie.

 

Na scenie pokazały się oraz zaprezentowały swoje programy uzdolnione dzieci i młodzież z naszych przedszkoli i szkół, członkowie klubów, zespołów tanecznych, wokalnych, ludowych promujących nasz region i tradycje regionalne.

Nasza szkoła również wykorzystała wspaniałą okazję do promocji swoich kierunków kształcenia w poszczególnych zawodach. Z pewnością bogaty program imprezy dostarczył mieszkańcom wiele przeżyć zapewniając miłe spędzenie czasu.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wykazały się życzliwością oraz zaangażowaniem podczas imprezy.  

Barbara Parzych

PRZYGOTOWANIE ZAWODOWE w PORTUGALII


    

Praktyki zawodowe dla większości uczniów klas trzecich, technikum hotelarskiego, były w tym roku realizowane nietypowo, bo w Portugalii. Dla wielu uczestników była to pierwsza rozłąka z rodziną na dłużej, dla niektórych pierwszy wyjazd poza granice kraju czy pierwszy lot samolotem. Miejscem noclegowym był hotel APULIA PRAIA HOTEL w uroczej miejscowości Apúlia. Hotel jest usytuowany około 500m od Oceanu Atlantyckiego.

 

Praktyki hotelarskie były realizowane w Associação Intercultural Amigos da Mobilidade. Praktykanci szkolili się w typowych zajęciach hotelarskich w ramach recepcji, służby pięter, usług dodatkowych. Nietypową sytuacją dla młodzieży było odnalezienia się wśród obcokrajowców i umiejętność komunikowania się w języku obcym. Portugalski jest przyjemnym językiem, kiedy się go słucha. Początkowo nikt nic nie rozumiał… Jednak dzięki koordynatorce, pani Małgosi, która nauczyła uczestników podstawowych zwrotów w języku portugalskim, było nieco łatwiej. Znajomość języka angielskiego również ułatwiała porozumienie. 

 

W wolnym czasie praktykanci korzystali ze świeżego, oceanicznego powietrza. Mieli również okazję zwiedzić najbliższą okolicę podczas wycieczek do okolicznych miast Barcelos, Guimarães, Bragi, Porto.

To, czego nie da się opowiedzieć zostanie w głowach. Wrażeń było wiele, wiele kolorów, smaków i doświadczeń. Każdy chętnie wróciłby do Portugalii. Zdjęcia pozwolą chociaż na chwilę zatrzymać czas.  

 

W dniach 6-20 maja 2017r. 32-osobowa grupa uczniów nabywała umiejętności hotelarskie w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Organizatorem wyjazdu było Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika. Po zakończeniu praktyk każdy uczestnik otrzymał certyfikat, który wręczył Nuno Barbosa, Dyrektor Mobility Friends.  

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z praktyk.  

Anna Słota



289 z 401

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl