STAŻ w GRECJI

45 uczniów z naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbyło staż w greckich przedsiębiorstwach i hotelach branży gastronomicznej. Praktyki odbyły się w czerwcu br. w ramach projektu „Training of culinary tastes of Europe” POWERVET-2016-1-PL01-KA102-025154, który był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Staż organizowała Polska Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Edukacji, a grecką organizacją przyjmującą było Youthfully Yours Gr.

Dwutygodniowy staż dał uczniom możliwość zgłębienia umiejętności i praktyki w dziedzinie gastronomii. Młodzież nauczyła się wielu przepisów oraz kulinarnych tajników kuchni greckiej i nie tylko. Mieli możliwość pracy w kuchni, serwisie restauracyjnym oraz barze w profesjonalnym hotelu. Pod okiem wykwalifikowanych kucharzy i pracowników przyrządzali główne posiłki, desery; nauczyli się parzenia i serwowania tradycyjnych kaw pitych w Grecji.

Prócz praktyk w hotelach, ważnym elementem stażu było poznanie procesu produkcji sera feta w jednym z najprężniej działających zakładów tego typu na Riwierze Olimpijskiej. Uczniowie poznali jak i z czego się go wytwarza, odpowiedni sposób przechowywania oraz magazynowania. Odwiedzili również fabrykę produkcji oliwy z oliwek i dowiedzieli się całego procesu jej wyrobu.

Nie tylko praktykami żyła nasza młodzież, zwiedzili również wiele interesujących miejsc turystycznych Grecji min. wpisane na listę dziedzictwa UNESCO Meteory – prawosławne klasztory na wzniesieniach skalnych oraz odbyli rejs statkiem na wyspę Skiathos.

W czasie wolnym od praktyk był też czas na plażowanie, animacje zorganizowane przez opiekunów, a także wieczór grecki z tradycyjną muzyką i tańcami.

Uczniowie na koniec mobilności otrzymali certyfikaty z hotelu potwierdzające zdobyte umiejętności oraz certyfikaty wydane przez organizację wysyłającą oraz partnera greckiego w wersji polskiej i angielskiej. W najbliższym czasie dostaną także dokumenty Europass Mobilność.

Staż w Grecji dał możliwość jego uczestnikom na zdobycie niezbędnej praktyki oraz umiejętności w zawodzie gastronoma, ale także na rozwinięcie kompetencji interpersonalnych, możliwości komunikacji w języku angielskim, przełamaniu barier, pracy w międzynarodowym środowisku oraz poznania kultury Grecji, jej mieszkańców, tradycji i zwyczajów.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z naszego stażu na facebooku:

WYDAWANIE ŚWIADECTW MATURALNYCH

4 TZ

p.A.Łyszkowska

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

23 czerwca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce zakończyli naukę w nietypowy sposób, padający deszcz uniemożliwił spotkanie całej społeczności szkolnej tradycyjnie na placu przed szkołą. Uczniowie wyróżnieni i nagrodzeni w różnych kategoriach spotkali się z panią dyrektor Anna Przygodą-Majewską w sali gimnastycznej. Pozostali uczniowie z wychowawcami w salach lekcyjnych.

Zakończenie roku szkolnego stało się też świetną okazją do podsumowania i zakończenia zagranicznych praktyk uczniów współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Erasmus +. Naszą uroczystość uświetnili zaproszeni goście z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji : pan Łukasz Gołota, pani Anna Kozłowska i pani Daria Zyga, którzy wręczyli uczniom certyfikaty potwierdzające udział w praktykach i stażach zagranicznych. W tym roku szkolnym na praktyki do Grecji i Portugalii wyjechało 94 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych, hotelarz i kelner.

Na koniec pani dyrektor podziękowała uczniom za pracę w bieżącym roku szkolnym, gratulowała osiągniętych wyników i życzyła wszystkim uczniom spokojnych i bezpiecznych wakacji.

WOLONTARIUSZE Z ZSZ NR 4 W OSTROŁĘCE W DOMU DZIECKA

W DOMU DZIECKA

Wspaniale jest się dzielić i sprawiać innym radość Z okazji „DNIA DZIECKA ”

Przedstawiciele wolontariuszy z naszej szkoły pod opieką Małgorzaty Złotkowskiej odwiedzili podopiecznych z Placówki Pieczy Zastępczej „KORCZAKÓWKA” obdarowując ich prezentami w postaci gier edukacyjnych , puzzli, piłek materiałów biurowych , książek i pluszowych misi . Nie zabrakło również na koniec czekoladowych cukierków.

Dochody , które pozwoliły na zakup upominków dla podopiecznych placówki pochodziły z przeprowadzonych na terenie szkoły akcji charytatywnych polegających na sprzedaży ciast i innych słodkości przygotowanych przez wolontariusz z następujących klas:

I TE – Daria Karczewska, Julia Gwiazda, Alicja Grabowska , Paulina Bakuła, Natalia Prusińska, Kasia Gładek i Wiktoria Chełstowska

III TE - Ola Kucharczyk, Ola Dąbkowska, Weronika Krawczyk , Martyna Pikora , Milena Szymczyk , Natalia Strzeżysz, Ola Gumowska, Martyna Stachurska, Patrycja Warszewik

II HT – Monika Brzozowa, Łucja Kruczyk , Karolina Majewska

Zakupem prezentów zajęły się wolontariuszki z klasy III TE

– Martyna Stachurska i Karolina Żarnoch

Bardzo dziękuję w imieniu swoim, pani dyrektor i dzieci z domu dziecka wszystkim wolontariuszom i osobom , które włączyły się w akcję, za wspaniałą organizację i zaangażowanie , za podarowanie puzzli, gier i misi których już nie używacie i chcecie podarować innym. Dziękuję również za wsparcie Pani Barbarze Zaborowskiej opiekuna SK PCK za włączenie się w pieczenie ciasta i zbiórkę z klasą II HT.

Opiekun wolontariatu

Małgorzata Złotkowska