ZAJĘCIA z ZAKRESU OBSŁUGI KELNERSKIEJ

W dniach 12.02.2019r. i 14.02.2019r. uczniowie klasy 1 KC i 2 TR uczestniczyli w zajęciach z zakresu obsługi kelnerskiej. Przeprowadził je uczeń klasy 4 TG Dominik Antoszewski - stypendysta w ramach projektu – „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” w roku szkolnym 2018/2019 . Dominik podzielił się wiadomościami i umiejętnościami zdobytymi podczas uczestnictwa w specjalistycznym szkoleniu HorArt HORECA ACADEMY POLAND we współpracy z Ogólnopolską Szkołą Barmanów w Warszawie.

Przedstawił młodszym kolegom i koleżankom style obsługi gości, w tym serwisu specjalnego oraz serwisu wina zachęcając do podnoszenia swoich umiejętności oraz rozwijania zainteresowań zawodowych.

Młodzież miała możliwość praktycznie nauczyć się zasad prezentacji , otwierania i serwowania wina gościom.

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.

Ewa Tyszka

„Najpiękniejsza i najsmaczniejsza Babka Wielkanocna”

W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi, zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie szkolnym pt.

„Najpiękniejsza i najsmaczniejsza Babka Wielkanocna”

Uprzejmie informujemy, że konkurs odbędzie się 12 marca 2019 r. o godz. 8.30 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce ul. Traugutta 10, na bloku żywieniowym w Sali nr 7

Pobierz regulamin konkursu.

Ewa Okowicka-Dyl

WALENTYNKI

Najczęściej zadawane pytanie w ostatnim tygodniu brzmiało: co kupić chłopakowi/ dziewczynie na walentynki? Postanowiliśmy nieco Wam pomóc i uruchomiliśmy pocztę walentynkową, dzięki której mogliście obdarować ukochanych tradycyjną walentynką w kształcie serca. Szkolny radiowęzeł pełnił tego dnia nieco inną niż zwykle rolę- na jego antenie można było usłyszeć specjalnie przygotowaną walentynkową playlistę. Miłosne piosenki przeplatane były życzeniami od tajemniczych sympatii i cichych wielbicieli. Dziękujemy uczniom klasy I Tg: Darii, Paulinie, Wiktorii i Jakubowi oraz kl. IV Tk: Szymonowi, Karolowi oraz Marcinowi za całodzienną pracę.

ETAP REGIONALNY KONKURSU „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”

20 lutego 2019 roku uczennice Technikum ekonomicznego Klaudia Orzołek z klasy 4 Te i Agnieszka Kotowska z 3 Te pod opieką mgr Joanny Skarzyńskiej reprezentowały naszą Szkołę w Warszawie w etapie okręgowym konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej „Poznaj swoje prawa w pracy”.

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.

Zadaniem konkursowym dla uczestników etapu regionalnego było udzielenie odpowiedzi na pytania z testu wiedzy z zakresu prawa pracy, w tym przepisów bhp, opracowanego przez Okręgową Komisję Konkursową. Test wiedzy składał się z 35 pytań.

Nasze uczennice w etapie regionalnym udzieliły wszystkich poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania testowe. Maksymalną ilość punktów uzyskało w sumie 12 osób z 64 przystępujących do etapu okręgowego, w związku z powyższym przeprowadzono dogrywkę, która miała wyłonić trzech laureatów. Dogrywkowy test składał się z 10 pytań, na które reprezentantki naszej szkoły ponownie udzieliły 100% odpowiedzi na wszystkie pytania. Wobec powyższego Komisja Konkursowa zadecydowała o przeprowadzeniu dogrywki w formie ustnej, która polegała na udzieleniu odpowiedzi na pięć rozszerzonych pytań z zakresu bhp i prawa pracy. W dogrywce nasze uczennice musiały uznać werdykt Komisji i pogodzić się z z brakiem kwalifikacji do etapu centralnego. Pomimo tego usłyszeliśmy wiele ciepłych słów i pochwał na temat tak dobrego przygotowania uczestników konkursu. Również nauczyciele usłyszeli wyrazy uznania za trud pracy włożonej w przygotowanie uczestników konkursowych zmagań. Agnieszka przygotowywała się pod opieką wychowawcy Joanny Skarzyńskiej, natomiast Klaudia pod opieką Małgorzaty Złotowskiej.

J.Skarzyńska, M.Złotkowska

WIZYTA ABSOLWENTÓW W KL. I HT

Na zaproszenie wychowawcy w dniu 15 lutego 2019 roku młodym hotelarzom z kl. I Ht złożyli wizytę zeszłoroczni absolwenci Technikum Hotelarskiego z kl. IV Ht1.

Kinga, Natalia, Paulina, Asia i Bartek odwiedzili swoją dawną szkołę, by w ramach doradztwa zawodowego opowiedzieć młodszym koleżankom i kolegom jak wyglądała ich przygoda z hotelarstwem w szkole średniej. Młodzież miała okazję posłuchać o szkole, o przedmiotach zawodowych, o praktykach w różnych hotelach w Polsce i w Portugalii. Wisienką na torcie okazała się jednak rozmowa o stażu zagranicznym na Cyprze, gdzie nasi absolwenci spędzili 2 miesiące pracując w 5 gwiazdkowych hotelach w miejscowości turystycznej Limassol.

Absolwenci udzielali uczniom wielu cennych wskazówek, motywowali do nauki zawodu i języków obcych. Podkreślali także, jak duże znaczenie w pracy mają wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe, które można zdobyć podczas nauki w szkole. Nasi absolwenci, a już teraz studenci szkół wyższych w Olsztynie i w Warszawie, chętnie odpowiadali na pytania młodszych kolegów i zapewnili ich, że wybór szkoły jakiej dokonali był z pewnością trafny, ponieważ w zawodzie hotelarza można łatwo znaleźć pracę w Polsce i za granicą.

Magdalena Karczewska