AKTUALNOŚCI BIBLIOTEKA


TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA


 

 

Boże Narodzenie to najważniejsze i obchodzone w wyjątkowy sposób święto religijne w Polsce. Jego tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków, dlatego warto je pielęgnować. W tradycji ludowej i kościelnej Boże Narodzenie poprzedzone jest trzytygodniowym czasem oczekiwania, zwanym adwentem. W tym okresie wierni biorą udział w roratach, które poświęcone są Najświętszej Marii Pannie.

Najbardziej popularne zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce 

W Wigilię domownicy ozdabiają choinkę oraz przygotowują się do kolacji. Zgodnie z postanowieniami II Soboru Watykańskiego wigilijna wieczerza odbywa się po zapadnięciu zmroku i pojawieniu się na niebie "pierwszej gwiazdki", która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wieczerza rozpoczyna się od modlitwy i czytania fragmentu Ewangelii. Później domownicy łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia. Po tym można przystąpić do jedzenia.

Najwięcej zwyczajów związanych jest z Wigilią. Poza wyczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę wśród bożonarodzeniowych tradycji wymienia się:

Sianko pod obrusem - zwyczaj wywodzi się z czasów pogańskich. Jak nakazuje tradycja, siano symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie.

Opłatek - gest przełamania opłatka symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i chęć dzielenia się z bliskimi sukcesami. Dzielenie się opłatkiem ma zbliżać i łączyć ludzi.

Potrawy wigilijne -tradycyjne 12 potraw wigilijnych nawiązuje do 12 apostołów. W niektórych regionach kraju oznaczają natomiast 12 miesięcy w roku. Według tradycji na stole powinny znaleźć się dary ziemi: z pola, lasu, sadu i wody. Dlatego na Wigilię podaje się zupę grzybową, karpia, kompot z suszonych owoców, ciasto z makiem. Warto jednak pamiętać, że wigilijne dania różnią się w zależności od regionu.

Dodatkowe nakrycie - jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, ale też jest symbolem pamięci o naszych nieobecnych lub zmarłych bliskich.

Świeca wigilijna - światło świecy ma być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby mały Jezus narodził się w każdym domu.

Choinka - jest symbolem chrześcijańskim, który ma przypominać Adama i Ewę oraz upadek i odkupienie rodzaju ludzkiego. Składanie prezentów pod choinką, ma oznaczać naśladowanie dobroci.

Wigilijny wieczór kończy się odprawianą o północy pasterką. Według tradycji jest to msza upamiętniająca przybycie do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.

25 grudnia wypada Boże Narodzenie, a 26 grudnia obchodzimy drugi dzień świąt uznany na pamiątkę św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Te dni przeznaczone są na odpoczynek, kolędowanie i spotkania rodzinne.

Elżbieta Jaźwińska, Bożena Żebrowska

 

WIECZORNICA


Listopad to czas zadumy i refleksji. Odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Wspominamy także ludzi za świat kultury, muzyki i sportu. Od kilku lat w naszej szkole organizowane są wieczornice listopadowe poświęcone zmarłym pisarzom, poetom, muzykom i innym. Dotychczas odbyły się wieczornice poświęcone: Agnieszce Osieckiej, Markowi Grechucie, Zbigniewowi Herbertowi, Wisławie Szymborskiej, Edwardowi Stachurze a także poetom kurpiowszczyzny (Adamowi Chętnikowi, Edwardowi Kupiszewskiemu, Alfredowi Sierzputowskiemu i Wiktorowi Gomulickiemu).

W tym roku wieczornica miała być poświecona trzem poetkom: Kazimierze Iłłakowiczównie, Halinie Poświatowskiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Mamy nadzieję, że gdy wrócimy do nauki stacjonarnej wieczornica ta się odbędzie.  

ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ADAMA CHĘTNIKA –KONKURS


W dniu 21 września 2020 r. odbył się w naszej szkole konkurs „Życie i działalność Adama Chętnika- patrona szkoły”. Konkurs ten miał na celu przybliżenie uczniom postaci patrona szkoły –Adama Chętnika oraz poszerzenie wiedzy o regionie, a także integrację młodzieży szkolnej. Skierowany był do uczniów klas pierwszych i drugich.

W konkursie wzięło udział 33 uczniów z następujących klas: I a, I g, I s i II to. 

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Jaźwińska, Agnieszka Sikorska oraz Bożena Żebrowska sprawdziła prace i przyznała następujące nagrody:

I miejsce – Sylwia Skoroda kl I a
II miejsce – Alicja Kacprzak kl I a
III miejsce – Aneta Karpińska kl I

oraz trzy wyróżnienia: Wiktoria Kurpiewska kl I s, Kamil Ciszkowski kl I s i Zuzanna Szymkowska kl II to.  

Nagrody książkowe zostały wręczone 25 września 2020 r. podczas Dnia Patrona, który odbył się w Hali Arkadiusza Gołasia.  

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA (NPRC)


 

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Ocalić od zapomnienia” 29 listopada 2016 roku

W związku z tym, że nasza szkoła przystąpiła do NPRC, mającego na celu promocję i wspieranie czytelnictwa wśród młodych. Aby sprostać wymaganiom, podjęliśmy szereg działań. Jednym z wymogów było przygotowanie projektu edukacyjnego, stąd pomysł przybliżenia młodzieży życia i twórczości wybitnych poetów polskich: Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej Adama Mickiewicza, i Zbigniewa Herberta. W tym celu przygotowaliśmy główne zasady projektu „Ocalić od zapomnienia”, który został zainicjowany 1 października 2016 r. W projekt zostały zaangażowane wszystkie klasy naszej szkoły i ich wychowawcy. Każdy oddział otrzymał do wykonania określone zadanie związane z wybranym dla nich twórcą.

obejrzyj zdjęcia

czytaj dalej>>

CZYTAMY SIENKIEWICZA


  

25 października 2016 roku w ramach Roku Sienkiewiczowskiego uczniowie z klasy III Te Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce czytali fragmenty dzieł pisarza (m.in. Janko Muzykanta, Krzyżaków, Potopu, W pustyni i w puszczy) młodszym kolegom ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ostrołęce.

 

W spotkaniu fragmenty dzieł Henryka Sienkiewicza czytali: Aleksandra Dąbkowska, Aleksandra Gumowska, Weronika Krawczyk, Natalia Strzeżysz, Patrycja Ścięgaj oraz Kamil Różycki. 

obejrzyj zdjęcia 

 

 
3 z 4

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl