AKTUALNOŚCI BIBLIOTEKA


PODZIĘKOWANIE


Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Adam Chętnika serdecznie dziękuje panu Antoniemu Kustusz za podarowanie bibliotece książek i czasopism o tematyce kulinarnej. Wzbogaci to nasz księgozbiór oraz będzie służyć młodzieży podczas zająć praktycznych na kierunkach gastronomicznych.

Nauczyciele bibliotekarze

Elżbieta Jaźwińska, Bożena Żebrowska  

 

Oto 10 książek, które trzeba przeczytać choć raz w życiu


Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek sprzyja rozwojowi człowieka. Nie tylko uczy życia, ale też czyni nas bardziej kreatywnymi i dostarcza rozrywki. Wykazano, że osoby, które czytają dużo książek, są statystycznie dużo szczęśliwsze niż te, które nie czytają ich w ogóle. Na świecie powstało i wciąż powstaje mnóstwo powieści. Lepszych, gorszych, dłuższych, krótszych… Które wybrać?

Poniżej znajduje się moja subiektywna lista dziesięciu książek, które według mojej opinii powinien przeczytać każdy, choćby raz w życiu.

 

POŁOWA CZŁOWIEKA SKŁADA SIĘ Z KSIĄŻEK, KTÓRE PRZECZYTAŁ”. – KAZIMIERZ KUTZ

 

1. Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren

 

„Dzieci z Bullerbyn” nie jest to książka jedynie dla dzieci, bo także dla starszej młodzieży i dorosłych.

Można się przy niej doskonale bawić, gdyż pozwala nam cofnąć się do czasów, gdy wszystko było proste- do dzieciństwa. Aż łezka się w oku kręci, gdy pomyślę, ileś przygód można było przeżyć, mając jedynie wyobraźnię. Zastanawiam się, jak wyglądałby nasz świat, gdybyśmy wraz z dorosłością nie zatracili tej magicznej zdolności wyobraźnia sobie rzeczy pięknych i ekscytujących.

 

Czytaj Dalej

 

TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA


 

 

Boże Narodzenie to najważniejsze i obchodzone w wyjątkowy sposób święto religijne w Polsce. Jego tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków, dlatego warto je pielęgnować. W tradycji ludowej i kościelnej Boże Narodzenie poprzedzone jest trzytygodniowym czasem oczekiwania, zwanym adwentem. W tym okresie wierni biorą udział w roratach, które poświęcone są Najświętszej Marii Pannie.

Najbardziej popularne zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce 

W Wigilię domownicy ozdabiają choinkę oraz przygotowują się do kolacji. Zgodnie z postanowieniami II Soboru Watykańskiego wigilijna wieczerza odbywa się po zapadnięciu zmroku i pojawieniu się na niebie "pierwszej gwiazdki", która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wieczerza rozpoczyna się od modlitwy i czytania fragmentu Ewangelii. Później domownicy łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia. Po tym można przystąpić do jedzenia.

Najwięcej zwyczajów związanych jest z Wigilią. Poza wyczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę wśród bożonarodzeniowych tradycji wymienia się:

Sianko pod obrusem - zwyczaj wywodzi się z czasów pogańskich. Jak nakazuje tradycja, siano symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie.

Opłatek - gest przełamania opłatka symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i chęć dzielenia się z bliskimi sukcesami. Dzielenie się opłatkiem ma zbliżać i łączyć ludzi.

Potrawy wigilijne -tradycyjne 12 potraw wigilijnych nawiązuje do 12 apostołów. W niektórych regionach kraju oznaczają natomiast 12 miesięcy w roku. Według tradycji na stole powinny znaleźć się dary ziemi: z pola, lasu, sadu i wody. Dlatego na Wigilię podaje się zupę grzybową, karpia, kompot z suszonych owoców, ciasto z makiem. Warto jednak pamiętać, że wigilijne dania różnią się w zależności od regionu.

Dodatkowe nakrycie - jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, ale też jest symbolem pamięci o naszych nieobecnych lub zmarłych bliskich.

Świeca wigilijna - światło świecy ma być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, aby mały Jezus narodził się w każdym domu.

Choinka - jest symbolem chrześcijańskim, który ma przypominać Adama i Ewę oraz upadek i odkupienie rodzaju ludzkiego. Składanie prezentów pod choinką, ma oznaczać naśladowanie dobroci.

Wigilijny wieczór kończy się odprawianą o północy pasterką. Według tradycji jest to msza upamiętniająca przybycie do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.

25 grudnia wypada Boże Narodzenie, a 26 grudnia obchodzimy drugi dzień świąt uznany na pamiątkę św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Te dni przeznaczone są na odpoczynek, kolędowanie i spotkania rodzinne.

Elżbieta Jaźwińska, Bożena Żebrowska

 

WIECZORNICA


Listopad to czas zadumy i refleksji. Odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Wspominamy także ludzi za świat kultury, muzyki i sportu. Od kilku lat w naszej szkole organizowane są wieczornice listopadowe poświęcone zmarłym pisarzom, poetom, muzykom i innym. Dotychczas odbyły się wieczornice poświęcone: Agnieszce Osieckiej, Markowi Grechucie, Zbigniewowi Herbertowi, Wisławie Szymborskiej, Edwardowi Stachurze a także poetom kurpiowszczyzny (Adamowi Chętnikowi, Edwardowi Kupiszewskiemu, Alfredowi Sierzputowskiemu i Wiktorowi Gomulickiemu).

W tym roku wieczornica miała być poświecona trzem poetkom: Kazimierze Iłłakowiczównie, Halinie Poświatowskiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Mamy nadzieję, że gdy wrócimy do nauki stacjonarnej wieczornica ta się odbędzie.  

ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ADAMA CHĘTNIKA –KONKURS


W dniu 21 września 2020 r. odbył się w naszej szkole konkurs „Życie i działalność Adama Chętnika- patrona szkoły”. Konkurs ten miał na celu przybliżenie uczniom postaci patrona szkoły –Adama Chętnika oraz poszerzenie wiedzy o regionie, a także integrację młodzieży szkolnej. Skierowany był do uczniów klas pierwszych i drugich.

W konkursie wzięło udział 33 uczniów z następujących klas: I a, I g, I s i II to. 

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Jaźwińska, Agnieszka Sikorska oraz Bożena Żebrowska sprawdziła prace i przyznała następujące nagrody:

I miejsce – Sylwia Skoroda kl I a
II miejsce – Alicja Kacprzak kl I a
III miejsce – Aneta Karpińska kl I

oraz trzy wyróżnienia: Wiktoria Kurpiewska kl I s, Kamil Ciszkowski kl I s i Zuzanna Szymkowska kl II to.  

Nagrody książkowe zostały wręczone 25 września 2020 r. podczas Dnia Patrona, który odbył się w Hali Arkadiusza Gołasia.  

 




3 z 4

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl