Oto 10 książek, które trzeba przeczytać choć raz w życiu


Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek sprzyja rozwojowi człowieka. Nie tylko uczy życia, ale też czyni nas bardziej kreatywnymi i dostarcza rozrywki. Wykazano, że osoby, które czytają dużo książek, są statystycznie dużo szczęśliwsze niż te, które nie czytają ich w ogóle. Na świecie powstało i wciąż powstaje mnóstwo powieści. Lepszych, gorszych, dłuższych, krótszych… Które wybrać?

Poniżej znajduje się moja subiektywna lista dziesięciu książek, które według mojej opinii powinien przeczytać każdy, choćby raz w życiu.

 

POŁOWA CZŁOWIEKA SKŁADA SIĘ Z KSIĄŻEK, KTÓRE PRZECZYTAŁ”. – KAZIMIERZ KUTZ

 

1. Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren

 

„Dzieci z Bullerbyn” nie jest to książka jedynie dla dzieci, bo także dla starszej młodzieży i dorosłych.

Można się przy niej doskonale bawić, gdyż pozwala nam cofnąć się do czasów, gdy wszystko było proste- do dzieciństwa. Aż łezka się w oku kręci, gdy pomyślę, ileś przygód można było przeżyć, mając jedynie wyobraźnię. Zastanawiam się, jak wyglądałby nasz świat, gdybyśmy wraz z dorosłością nie zatracili tej magicznej zdolności wyobraźnia sobie rzeczy pięknych i ekscytujących.

 

2. Mały Książe – Antoine de Saint-Exupery 

 

 

 

 

Jako drugą pozycję proponuję Małego Księcia napisaną przez Antoine de Saint-Exupery. Według mnie ta książka jest po prostu bardzo pouczająca. Czytając ją, człowiek może poznać wiele wartości, które należy w życiu pielęgnować oraz takie, które wypadałoby odrzucić. Dzięki niej możemy odkryć sens budowania więzi między ludźmi i docenić drugiego człowieka, o czym w dzisiejszym świecie bardzo często się zapomina. Mały Książę, choć napisany językiem przystępnym nawet dla dziecka, niejednemu dorosłemu człowiekowi potrafi przypomnieć, o co tak naprawdę chodzi w życiu. 

 

3. Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow 

 

 

 

 

To wyjątkowa powieść, która potrafi namieszać w głowie. Wątpię, że ktokolwiek zrozumiał ją w pełni nawet po wielokrotnym przeczytaniu. Jest ona nieco chaotyczna z tego względu, że występuje w niej mnogość wątków… może się ze sobą łączą? A może nie? Co u licha autor miał na myśli, pisząc to lub tamto? Jeśli lubisz satyrę, surrealizm i zdrową dawkę tajemnic, zdecydowanie polecam Mistrza i Małgorzatę.

 

Zabić drozda – Harper Lee 

 

 

Osobiście bardzo lubię gdy książka porusza trudne, życiowe tematy. Właśnie dlatego, na mojej liście nie może zabraknąć „Zabić drozda” Harper Lee. I, mimo że jest to książka wydana w latach sześćdziesiątych XX wieku to, uważam ją za ponadczasową, a poruszony w niej problem rasizmu za nieustannie bardzo ważny do omawiania i niwelowania. O ważnych rzeczach po prostu warto mówić. Piękna, poruszająca powieść. Nie warto przejść obok niej obojętnie.

 

Rok 1984 – George Orwell 

 

W połowie stawki pora na „Rok 1984” Georga Orwella. I, mimo że można ją znaleźć w wielu podobnych zestawieniach, to naprawdę nie znajduje się ona tam przypadkowo. Na pewno świat przedstawiony w tej powieści jest okropny i nikt z nas nie chciałby w nim egzystować. Jednak po głębszym wczytaniu się można w nim dostrzec bardzo dużo podobieństwo do świata, w którym aktualnie żyjemy! To nieco przerażające, ale z drugiej strony uświadamiające. Myślę, że jest to bardzo dobra, skłaniająca do refleksji książka, nad którą warto pochylić się nieco dłużej i uważniej. 

 

6 Cokolwiek wybierzesz – Jakub Szamałka 

 

Do myślenia na pewno skłoni Was także książka Jakuba Szamałka pod tytułem „Cokolwiek wybierzesz”. Fakt, jest to kryminał, ale na próżno mówić o tej książce jedynie w kontekście opisanej tam zbrodni, bo zawiera ona dużo więcej wartości. I tak na przykład ukazuje nam świat Internetu, ale nie ten, który znamy, wchodząc w przeglądarkę i poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania. Jakub Szamałek przedstawia Internet od podszewki. Wyciąga co w nim złe, ukrywane i groźne, a to wszystko na przykładzie bohaterki, która może być w zasadzie każdym z nas. Dużo tematów do rozważań i przy okazji bardzo wciągająca akcja- książka na pewno nie będzie się kurzyć. 

 

7. 21 lekcji na XXI wiek – Harari Yuval Noah 

 

„21 lekcji na XXI wiek” autorstwa Harari Yuval Noah to wyjątkowa rozprawa, w której czytelnik poznaje wszystko, co dotyczy homo sapiens- człowieka rozumnego, człowieka naszych czasów. Książka jest bardzo rzeczowa, konkretna. Zaliczyłabym ją do gatunku książek naukowych, jednak czyta się ją bardzo lekko. Ma wyjątkową i rzadko spotykaną cechę- ta książka naprawdę zaskakuje i budzi ciekawość świata nawet w najbardziej znudzonych i zatwardziałych leniach kanapowych. Uczy w sposób przystępny, prawie niezauważalny i przyjemny.

 

8. Miasto dziewcząt – Elizabeth Gilbert 

 

 

 

Z czym kojarzy się rok 1940? Na pewno wielu osobom przypomina o strasznych czasach wojny. Jest jednak powieść, której akcja rozgrywa się właśnie w tym konkretnym roku, a wcale o wojnie nie mówi. W tej książce znajdziecie kawał niezłego humoru, obyczajowości, przygody. A całość sprawia wrażenie, jakby się oglądało sztukę teatralną. Jest to książka autorstwa Elizabeth Gilbert pod tytułem „Miasto dziewcząt”. Mamy tutaj przedstawioną bohaterkę, o której nie da się łatwo zapomnieć. Los nigdy nie był dla niej łaskawy, a lato 1940 roku naznaczyło jej życie na zawsze. Piękna, rubaszna, błyskotliwa- taka jest ta powieść. Pozwoli wam się oderwać od problemów dnia codziennego i zrozumieć, że życie może być piękne, niezależnie od tego, ile nieprzyjemności nas w nim spotka- bo tylko od nas zależy, jak się wobec tych nieprzyjemności zachowamy.

 

9. Krwawy południk – Cormac McCarthy 

 

 

Chcielibyście podróżować w głąb piekła? Całe szczęście nie musicie. Jednak pewien czternastoletni chłopiec jest niejako do tego zmuszony. Ucieka on na południe od ojca pijaka, a jego droga to nic innego jak droga przez kręgi piekielne. Piękna, wzruszająca, oparta na faktach i poruszająca do granic możliwości historia napisana wspaniałym piórem Cormaca McCarthy pod tytułem „Krwawy południk”. Dzieło to tak dobrze oddaje emocje, że można się rozkleić. Mam nadzieję, że Wam również przypadnie do gustu. 

 

10. Horyzont – Jakuba Małecki 

 

 

 

Przedstawiam Wam zatem ostatnią książkę w tym zestawieniu, ale na pewno nie ostatnią, która zasługuje na uwagę. Zwrócę Waszą uwagę ku trudnej powieści. Opowiada ona o tęsknocie, odwadze i przyjaźni, a także o poszukiwaniu własnej, lepszej wersji siebie. To powieść „Horyzont” Jakuba Małeckiego. Jest to książka inna niż wszystkie. Na co dzień nie czyta się dzieł z tego typu narracją i pozwalających się interpretować na różnych polach. Zatem na pewno ta pozycja zasługuje na miano wyjątkowej, dziwnej, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Koniecznie musicie ją przeczytać i zinterpretować według własnego uznania.

 

Życzymy przyjemnej lektury Elżbieta Jaźwińska, Bożena Żebrowska  

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Aldona Zadroga

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl