DORADZTWO ZAWODOWE


OGÓLNOPOLSKI PROJEKT OTWARTA FIRMA


W dniach 18-24 listopada 2019 roku został zorganizowany w Polsce dwunasty Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zorganizowała projekt „Otwarta firma”, który jest realizowany w naszej szkole cyklicznie od kilku już lat.

 

Projekt „Otwarta Firma-Biznes przy tablicy” to program, którego realizacja polega na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielem lokalnego biznesu. Program ten ma na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

 

Efekty uczestnictwa szkoły w programie: 

  • stworzenie sprzyjającej atmosfery dla współpracy z przedstawicielem życia gospodarczego w regionie,
  • budowanie pozytywnych relacji z lokalnym biznesem,
  • umożliwienie młodzieży bezpośredniego kontaktu z praktykiem biznesu,
  • przygotowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym,
  • pomoc młodym ludziom w rozwijaniu przedsiębiorczych  zachowań w miejscu zamieszkania,
  • przybliżenie podstawowych zasad podejmowania działalności gospodarczej,
  • umożliwienie uczniom poznania specyfiki lokalnego rynku pracy,
  • przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy,
  • pomoc młodym ludziom związać ich przyszłość z rodzinną miejscowością.

 

Wykaz klas , nauczycieli i instytucji, które brały udział w tegorocznej edycji projektu:

L.P.

Klasa

Nauczyciel

Instytucja

1.

II HS

Małgorzata Święcicka

WUP w Ostrołęce

2.

I TE

Urszula Kaliszewska

WUP w Ostrołęce

3.

III TE

Małgorzata Złotkowska, Barbara Parzych

PSS Społem w Ostrołęce

4.

III HS

Barbara Zatryb

PSS Społem w Ostrołęce

 

Realizacja tego projektu to szansa na pełniejsze niż w warunkach szkolnych przygotowanie ucznia do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych. Cele te są istotne na każdym etapie kształcenia i zgodne z założeniami doradztwa zawodowego (WSDZ).

 

Szkoła realizując projekt stwarza uczniom okazje do uczestniczenia w ogólnoświatowych działaniach wspierających i promujących przedsiębiorcze pomysły, a młodzi ludzie chętnie uczą się od praktyków.

Szkolny koordynator projektu Małgorzata Święcicka 

 

WARSZTATY W MULTIMEDIALNYM CENTRUM NATURA W OSTROŁĘCE


W dniu 08.11.2019r. uczniowie z klasy 3 R  - Natalia Marchewka, Klaudia Kozicka , Mateusz Dudek uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce. Warsztaty    z uczniami  prowadził kucharz – pan Dariusz Dzbeński, który jest absolwentem naszej szkoły oraz panie kucharki  - Monika Szczubełek, Elżbieta Stepnowska.

 

W trakcie warsztatów uczniowie poznali techniki obróbki mięsa zwierząt rzeźnych ,  techniki sporządzania m.in.  następujących potraw: mamałyga, chałka, polędwiczki w sosie grzybowym.

 

Głównym celem warsztatów było nabycie przez uczniów nowych umiejętności pozwalających im w przyszłości na podjęcie pracy w gastronomii. 

 

Przygotowywanie potraw,  degustacja oraz współpraca z kucharzami , sprawiła uczniom   dużo przyjemności. W trakcie warsztatów uczniowie wykazali się dużą dokładnością przy obróbce produktów spożywczych oraz podczas organizowania stanowiska pracy. Udział w warsztatach sprawiła im dużo satysfakcji i radości.

 

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach w ramach nagrody za zajęcie III miejsca podczas zawodów w „ Dniu Kucharza”.

 

Udział w warsztatach  odbyły się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.

 

Ewa Tyszka

WYCIECZKA ZAWODOWA DO WARSZAWY


Dnia 18.10.2019r. uczniowie z klas 1 To, 1 To1, 2 Ht, 2 To, 3 To o profilu turystycznym i hotelarskim, wzięli udział w wycieczce zawodowej do Warszawy.

 

W trakcie wycieczki młodzież zapoznała się historią Zamku Królewskiego, obejrzała multimedialną prezentację o dziejach Zamku, zwiedzała warszawską Starówkę, a także celem przedstawienie kolejnych etapów obsługi podróżnego odwiedziła największy port lotniczy w Polsce - lotnisko Chopina.

 

Podczas wycieczki uczniowie w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego mieli też możliwość obserwacji pracy przewodnika turystycznego, który oprowadzał nas po Warszawie.

 

Opiekunami na wycieczce były p. Ewa Margiel, p. Aleksandra Chrostowska, p. Ewelina Sienkiewicz, p. Magdalena Karczewska i p. Katarzyna Kowalska. 

 

Magdalena Karczewska

ZWIEDZANIE ZAKŁADU PRODUKCYJNEGO J.ROMANOWSKI


29 października bieżnego roku uczniowie klas 1 i 2 o kierunku Technik technologii żywności , specjalność cukiernik udali się na wycieczkę do zakładu produkcyjnego Cukiernia-Piekarnia J. Romanowski w Wólce Brzezińskiej.

 

Zakład został założony 1969 roku przez Janusza Romanowskiego, który początkowo produkował tylko lody. Na przestrzeni lat firma poszerzała swoją działalność najpierw o wyroby cukiernicze , a w 1998 r również piekarskie . Obecnie to dwa nowoczesne, prężnie działające zakłady produkcyjne zatrudniające ponad 150 osób.

 

Podczas pobytu w zakładzie mieliśmy okazję poznać obecnego właściciela, syna założyciela pana Jacka Romanowskiego, który nas oprowadził po zakładzie. W trakcie zwiedzania mogliśmy dokładnie przyjrzeć się pracy cukiernika , a właściciel objaśniał przebaczenie maszyn i urządzeń z linii technologicznej. Uczniowie mieli niebywałą okazję zobaczyć jak na skalę przemysłową produkuję się bezy, różnego rodzaju ciasta, ciasteczka czy tak ostatnio modne monodesery. Na koniec wycieczki miłym akcentem było zapoznanie się linią do produkcji lodów oraz degustacja ich .

 

Zapytani o wrażenia z wycieczki uczniowie odpowiadali :

 „ To był bardzo dobry pomysł, dzięki tej wycieczce mogliśmy lepiej poznać pracę cukiernika „ ;

„ Poznaliśmy wiele nowych maszyn oraz zasady funkcjonowania dużego zakładu produkcyjnego” ;

„ Wycieczka była udana i chciałabym po skończeniu szkoły pracować w podobnym zakładzie”.

 

Opiekę nad uczniami sprawowały M,Tyszka, A. Wojtasik i E. Okowicka-Dyl. Zwiedzanie zakładu odbyło się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.

 

M.Tyszka, E. Okowicka-Dyl

 

WYCIECZKA INTEGRACYJNO – WYCHOWAWCZA


W dniach 2-4 października 2019 roku uczniowie klasy IV KS uczestniczyli w wycieczce integracyjno – wychowawczej w Bęsi. Opiekę nad młodzieżą sprawowały Krystyna Pyskło i Agnieszka Stefańska. Uczniowie zwiedzili zamek w Reszlu, siedzibę Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży, kościół w Świętej Lipce oraz spacerowali po Starówce w Mrągowie.

 

Na terenie ośrodka szkolno – wychowawczego uczniowie mogli korzystać z siłowni, sali telewizyjnej, ping – ponga i bilarda. Mieli również okazję zapoznać się z pracą, zadaniami i obowiązkami recepcjonisty w ośrodku szkolno – wychowawczym. Na Sali tanecznej „świeżo upieczona” pani instruktor Krystyna Pyskło prowadziła zajęcia Zumby. Uczniowie wraz z opiekunami mieli zorganizowane ognisko oraz dyskotekę. Wszyscy chętnie brali udział we wszystkich grach i zabawach. Zmęczeni ale w dobrych nastrojach wróciliśmy szczęśliwie do Ostrołęki. 

 

Agnieszka Stefańska 

 




10 z 13

Władze Szkoły

Dyrektor: mgr Barbara Stepnowska
Zastępcy Dyrektora:
mgr Adam Zienkiewicz
mgr Elżbieta Niedźwiedzka

Kontakt

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce
ul. Traugutta 10
07-410 Ostrołęka

tel: 29 764 21 27
email:sekretariat@zsz4.ostroleka.edu.pl

Inspektor ochrony danych
Leszek Kleczkowski
email:iod@ostroleka.edu.pl