DORADZTWO ZAWODOWE

WYCIECZKA INTEGRACYJNO – WYCHOWAWCZA

W dniach 2-4 października 2019 roku uczniowie klasy IV KS uczestniczyli w wycieczce integracyjno – wychowawczej w Bęsi. Opiekę nad młodzieżą sprawowały Krystyna Pyskło i Agnieszka Stefańska. Uczniowie zwiedzili zamek w Reszlu, siedzibę Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży, kościół w Świętej Lipce oraz spacerowali po Starówce w Mrągowie.

Na terenie ośrodka szkolno – wychowawczego uczniowie mogli korzystać z siłowni, sali telewizyjnej, ping – ponga i bilarda. Mieli również okazję zapoznać się z pracą, zadaniami i obowiązkami recepcjonisty w ośrodku szkolno – wychowawczym. Na Sali tanecznej „świeżo upieczona” pani instruktor Krystyna Pyskło prowadziła zajęcia Zumby. Uczniowie wraz z opiekunami mieli zorganizowane ognisko oraz dyskotekę. Wszyscy chętnie brali udział we wszystkich grach i zabawach. Zmęczeni ale w dobrych nastrojach wróciliśmy szczęśliwie do Ostrołęki.

Agnieszka Stefańska

WARSAW FOOD EXPO 2019

W piątek 13 września 2019 uczniowie naszej szkoły o kierunku technikum żywienia i usług gastronomicznych odwiedzili Centrum Konferencyjne Ptak w Warszawie

Celem wycieczki było uczestnictwo w targach żywności WARSAW FOOD EXPO 2019. Podczas targów zaprezentowana została kompleksowa oferta producentów i dystrybutorów żywności, przetwórstwa i produkcji spożywczej, a także dań kulinarnych. Odbyły się warsztaty oraz prezentacja ofert produktowych przedsiębiorców z zagranicy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć zaprezentowane produkty przemysłu spożywczego z zakresu przetwórstwa owocowo-warzywnego, mięsnego, rybnego, mleczarskiego, piekarskiego, cukierniczego, spirytusowego, winiarskiego, browarniczego, ziemniaczanego, olejarskiego i tłuszczowego. Zapoznali się z ofertą regionalnych produktów spożywczych z wybranych regionów Polski, Europy , Afryki czy Azji udając się w podróż kulinarną z Grzegorzem Łapanowskim który dzielił się wiedzą i smakiem słynnego Kim Chi , z czym je podawać i na czym polega jego fenomen. Młodzież miała okazję degustowania dań zaprezentowanych do serwowania w restauracji oraz mogli samodzielnie przygotować potrawy na bazie produktów spożywczych prezentowanych podczas targów np. wykonywali smaczne i puszyste gofry lub mieli okazję przyglądać się produkcji lodów z zastosowaniem ciekłego azotu. Nasi uczniowie uczestniczyli również w pokazie kulinarnym prowadzonym przez profesjonalistów z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni pod kierunkiem trenera kulinarnej kadry Polski Chef Sebastiana Krauzowicza .

To były bardzo interesujące i smaczne targi.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele przedmiotów zawodowych gastronomicznych:

Anna Słota, Renata Lech , Milena Tyszka i Ewa Okowicka-Dyl.

WYCIECZKA EDUKACYJNA – ZAKŁADY MIĘSNE „ MOKOBODY”

W dniu 28 maja 2019 roku grupa uczniów z klas 3 TR i 2 TR wraz z nauczycielami Mileną Tyszką oraz Ewa Okowicką – Dyl uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej w ramach WSDZ w Zakładach Mięsnych „ Mokobody „ w Mokobodach.

Po przywitaniu z dyrektorem Damianem Prodniesińskim oraz menagerem zakładów Małgorzatą Podniesińską zostaliśmy zaproszeni na prelekcję na temat historii firmy, specyfiku zakładu, etapów jej rozwoju. Następnie grupa zwiedzających udała się z Panem dyrektorem i Kierownikiem Produkcji na zwiedzanie zakładu min: hala ubojowa, rozbioru, chłodnie, laboratoria . Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wyglądają poszczególne etapy rozbioru tusz wołowiny łącznie z kontrolą weterynaryjną. Duże wrażenie na nich zrobiły informacje o wysokim standardzie wspomnianej kontroli jak również systemach bezpieczeństwa żywności : HACCP, ISO czy Certyfikat HALAL dzięki czemu zakład może sprzedawać ćwierci ubite w uboju rytualnym Halal. Jest to sposób mający na celu pozbycie całkowite krwi ze zwierzęcia, dzięki czemu zakład może eksportować mięso do krajów takich jak : Malezja, Indonezja , Irak, Iran, Kazachstan czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zwiedzanie Zakładu „ Mokobody” zawdzięczamy dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków Fundacji Promocji Mięsa Wołowego i Drobiu – „ AKADEMIA WIEDZY O MIĘSIE”.

Wyjazd ten był bardzo pouczający dzięki czemu uczniowie zyskali nowe doświadczenie jak i również utrwalili sobie wcześniej zdobyte informacje na lekcjach z tej dziedziny.

Milena Tyszka, Ewa Okowicka-Dyl

BANKIET W MULTIMEDIALNYM CENTRUM NATURA W OSTROŁĘCE

W dniu 15 .03.2019r. uczniowie klasy II i III technik kelner, oraz klasy II technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką p. E. Tyszki i p. R. Lech pomagali przy aranżacji sali oraz obsłudze bankietu z okazji oficjalnej inauguracji działalności Multimedialnego Centrum Natura w Ostrołęce prowadzone przez Fundację Drabina Rozwoju. Uczniowie mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zakresie przygotowania zastawy stołowej do podawania dań i napojów, technik przenoszenia tac i zastawy stołowej, dekoracji stołów, technik zbierania zastawy po konsumpcji, powitania i pożegnania gości.

Współpraca z Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce odbyła się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.

Renata Lech, Ewa Tyszka

WIZYTA w URZĘDZIE MIASTA OSTROŁĘKA

W dniu 20 marca 2019 roku z okazji Dnia Przedsiębiorczości w ramach lekcji WSDZ, uczniowie klasy III KS wraz z opiekunem Barbarą Zatryb , wzięli udział w programie jednodniowych wizyt w Urzędzie Miasta Ostrołęka. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z działalnością instytucji oraz zakresem obowiązków na konkretnym stanowisku.

Barbara Zatryb